Europa Środkowa buduje nową sieć wodorową, Czechy jeszcze nie dołączyły – EURACTIV.cz

The Capitals oferuje wyjątkowy wgląd w wydarzenia w krajach europejskich.


BRATYSŁAWA BUCHAREST BUDAPESZT WARSZAWA

Europa Środkowa buduje nową sieć wodorową. Operatorzy systemów przesyłowych gazu ziemnego ze Słowacji, Rumunii, Węgier i Polski rozpoczęli współpracę w celu wzmocnienia środkowoeuropejskiej sieci wodorowej.

W ramach umowy partnerskiej firmy będą również współpracować w zakresie dekarbonizacji, wydobycia zielonego gazu i wydobycia CO2.

Pomysł na partnerstwo wyszedł od rumuńskiego operatora systemu przesyłowego Transgaz, do którego później dołączyły polski Gaz-System, słowacki Eustream i węgierski FGSZ. Czeski operator jeszcze nie jest jej częścią, ale czterej uczestnicy już podpisali memorandum, w którym wzywają innych operatorów z regionu do przyłączenia się do niego.

Ich cele obejmują dzielenie się najlepszymi praktykami w zakresie transportu wodoru i CO2 oraz dekarbonizacji operacji i produkcji wodoru. Operatorzy chcą również przyspieszyć zastosowanie wodoru w różnych gałęziach przemysłu. (Michel Hudec | EURACTIV.sk)


PARYŻ BERLIN

Le Pen chce zawiesić współpracę wojskową z Niemcami. Skrajnie prawicowa francuska kandydatka na prezydenta Marine Le Pen powiedziała, że ​​gdyby została wybrana, powstrzymałaby wszystkie wspólne programy zbrojeniowe z Niemcami i zamiast tego zaproponowała radykalną zmianę w stosunkach.

Skrajnie prawicowy kandydat wezwał także do „strategicznego zbliżenia” między Rosją a NATO po wojnie na Ukrainie. (Dawid Basso | EURACTIV.pl)


HELSINKI

Finlandia zdecyduje, czy przystąpić do NATO przed szczytem w Madrycie. Finlandia zbliżyła się do NATO, kiedy jej rząd przedstawił w środę raport na temat ewolucji środowiska bezpieczeństwa. Prezydent Sauli Niinistö spodziewa się, że decyzja o przystąpieniu zostanie podjęta przed czerwcowym szczytem NATO w Madrycie.

Raport ma na celu zapewnienie Parlamentowi dogłębnej debaty na temat polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony. Choć nie zawiera instrukcji ani argumentów politycznych, sugeruje szybki proces parlamentarny, który może doprowadzić do złożenia wniosku o członkostwo w NATO wiosną tego roku. (Pekka Vantinen | EURACTIV.pl)


SZTOKHOLM

Szwedzcy Demokraci będą negocjować członkostwo w NATO. Szwedzka Prezydencja Socjaldemokratów odbędzie kluczowe spotkanie 24 maja, aby omówić członkostwo w NATO.

Również w środę, 13 kwietnia, pojawiły się doniesienia, że ​​socjaldemokratyczna premier Magdalena Andersson chciała, aby Szwecja przystąpiła do NATO w czerwcu tego roku. Oczekuje się, że oferta zostanie złożona na posiedzeniu NATO w Madrycie 29 czerwca. (Karol Szumski | EURACTIV.pl)


WARSZAWA

Polacy jak najszybciej popierają członkostwo Ukrainy w UE i NATO. Według 95% Polaków Ukraina powinna przystąpić do UE, a 90% uważa, że ​​powinna być również członkiem NATO. Około 45% uważa, że ​​członkostwo Ukrainy w obu organizacjach powinno nastąpić jak najszybciej. Tak wynika ze środowego sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public. (Bartosz Sieniawski | EURACTIV.pl)


Kolejną część aktualności z całej Europy znajdziesz na naszej Strona partnerska EURACTIV.com.


Chcesz regularnie otrzymywać Les Capitals na swoją skrzynkę? Subskrybuj.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *