Europa jest bardziej uzależniona od rosyjskiego węgla niż ropy. Jednak Czechy importują tylko minimum

Zdaniem ekspertów Czechy mogą wypełnić deficyt importu węgla z Rosji. Około 7% węgla kamiennego jest importowane z Rosji do Czech. Po Polsce, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie jest największym importerem tego surowca do Czech – w ubiegłym roku Rosja wyeksportowała ponad 300 tys. ton.

W ubiegłym roku łączny import węgla do Czech wyniósł około 4,5 mln ton. Według niektórych ekspertów możliwe ograniczenie eksportu węgla Polskaże rosyjski węgiel również importuje. Ale nawet tę awarię można zastąpić.

We wtorek Komisja Europejska zaproponowała piąty pakiet sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę, który wzywa do zakazu importu rosyjskiego węgla do Unii Europejskiej.

„Udział rosyjskiego węgla w imporcie Unii Europejskiej wynosi 49%. Unia Europejska jest więc bardziej zależna od rosyjskiego węgla niż od ropy czy gazu” – powiedział Jiří Koželouh z organizacji ekologicznej Hnutí Duha.

Według głównego ekonomisty Trinity Bank, Lukáša Kovandy, udział węgla importowanego z Rosji można zastąpić dostawami z kraju lub krajów innych niż Rosja. „Embargo na rosyjski węgiel w Czechach samo w sobie nie podniesie energii elektrycznej, ponieważ węgiel kamienny jest już produkowany tylko w jednym zakładzie, elektrowni Dětmarovice, gdzie notabene ta produkcja węgla czarnego powinna się zakończyć w tym roku”. powiedział Kovanda.

Węgiel kamienny sprowadzany do Czech jest wykorzystywany przemysłowo głównie w przedsiębiorstwach w regionie Ostrawy. Czechy eksploatują własny węgiel w regionie Karwiny, choćby w kopalni ČSM w Stonavie. „Należy do państwowej spółki OKD. Firma produkuje ponad dwa miliony ton węgla rocznie. Z tej sumy około 1,5 miliona ton to węgiel koksujący, a reszta to węgiel energetyczny. Wydobycie w Stonava prawdopodobnie zakończy tę sytuację. również rok” – powiedział Kovanda.

Eksperci zwracają uwagę, że bardziej problematyczne może być ewentualne ograniczenie importu węgla z Polski, która gubi ten surowiec z Rosji i zużywa swój węgiel na własne potrzeby.

Według fińskiego analityka Borisa Tomčiaka 75% węgla importuje się z Polski do Czech, a około 8% pochodzi z Kanady. „Import węgla z Polski jest więc kluczowy dla Czech, mógłby zostać częściowo zastąpiony wyższą produkcją z OKD, a następnie importem z Kanady i Stanów Zjednoczonych. z Rosji można pokonać z Ameryki Północnej, gdzie wolne moce produkcyjne są wystarczająco duże” – opisał Tomčiak.

Według Koželouh zużycie węgla można zmniejszyć poprzez rozwój odnawialnych źródeł i zwiększenie efektywności energetycznej budynków lub procesów produkcyjnych. „W metalurgii będzie to kwestia wzmocnienia recyklingu i zastąpienia rudy żelaza złomem, który będzie przetapiany w piecach elektrycznych” – powiedział. Według niego czeski węgiel brunatny nie rozwiązuje sytuacji, elektrownie i ciepłownie węglowe nie mogą go spalić.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *