Setki tysięcy Ukraińców przemieszczało się z powodu rosyjskiej inwazji i oczekuje się, że te liczby sięgną milionów. Unia Europejska znajduje się zatem na początku nowego kryzysu uchodźczego. Krajami zderzaka były tym razem głównie Polska, Słowacja i Węgry, kraje, które podczas ostatniego kryzysu migracyjnego w 2015 roku znalazły się w czołówce krytyki przyjmowania uchodźców. Ale teraz Wyszehrad otworzył swoje granice dla Ukraińców.
Szybkość napływu nowych uchodźców wojennych w i jest bezprecedensowy. W ciągu zaledwie czterech pierwszych dni wojny Rosji z Ukrainą liczba ludzi w Unii Europejskiej i sąsiedniej Mołdawii osiągnęła prawie pół miliona. Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w poniedziałek w Polsce uciekało ponad 280 tys. Ukraińców, prawie 85 tys. na Węgrzech i 30 tys. na Słowacji iw Rumunii. W Czechach Ukraińcy liczą obecnie tysiące.
„To najszybszy przymusowy wyjazd ludzi z ich kraju we współczesnej historii Europy. W szczytowym momencie kryzysu migracyjnego w 2015 r. dziesiątki tysięcy osób przybyło do UE na najniższym poziomie. Dziś jest to ponad 100 tys. dziennie”, mówi Vít Novotný, ekspert ds. migracji w Brussels Martens Centre w Parlamencie Europejskim.
Głównym powodem jest geografia, gdzie nie ma większych fizycznych barier między Ukrainą a resztą Europy, takich jak góry czy morze, dzięki czemu Ukraińcy mogą poruszać się szybko – samochodem, autobusem i pociągiem. Syryjczycy uciekający do Europy siedem lat temu szlakiem bałkańskim zmierzyli się z trudnym terenem z Turcji lub niebezpieczną i stosunkowo powolną podróżą morską.
„Ponadto Ukraińcy mogą podróżować do krajów strefy Schengen bez wiz od 2017 roku, co oznacza, że straż graniczna w Polsce, na Słowacji i w innych miejscach musi ich zwolnić po okazaniu ważnego paszportu. To również przyspiesza proces. przyjazd osób ”, powiedział Novotný. zwraca uwagę.
Janez Lenarčič, komisarz UE ds. pomocy humanitarnej, powiedział już, że ze względu na bliskość geograficzną i kulturową kraje UE powinny spodziewać się przybycia od czterech do siedmiu milionów Ukraińców w przypadku twardej wojny.
przyjazna Europa Środkowa
Na razie 27 obsługuje przybyszów. UE zapowiedziała, że chce przyznać Ukraińcom tzw. czasową ochronę międzynarodową, która pozwoli im legalnie mieszkać i przemieszczać się w strefie Schengen. Odpowiednia „pieczęć” zostanie wydana na granicy pierwszego państwa Unii po okazaniu ukraińskiego paszportu.
Ukraińcy powinni również mieć możliwość ubiegania się o pracę w UE, wszyscy przez rok. Czeskie Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych zapowiedziało, że jest gotowe natychmiast dać taką możliwość Ukraińcom, jeśli o to poproszą.
Status prawny ukraińskich uchodźców nie został jeszcze przegłosowany przez ministrów spraw wewnętrznych UE, którzy dotychczas wyrażali poparcie polityczne. Ponadto niektóre państwa chcą, aby to prawo zostało przedłużone do trzech lat. Oczekuje się, że decyzja zostanie podjęta jeszcze w tym tygodniu.
Tym razem kraje środkowoeuropejskiej grupy Wyszehradzkiej naciskają na pomoc ukraińskim uchodźcom. Czesi zebrali już setki milionów koron na pomoc Ukraińcom, a wielu z nich samotnie podróżowało do granic Ukrainy, by pomagać w transporcie ludzi.
Żadna siła polityczna nie sprzeciwia się przyjmowaniu uchodźców ukraińskich w Czechach, Polsce czy na Węgrzech. Jednocześnie reprezentacje polityczne tych krajów przez ostatnie lata walczyły z rozmieszczeniem uchodźców pomiędzy krajami UE, a politycy wyszehradzcy zorganizowali kilka kampanii wyborczych przeciwko kwotom. Ostatni raz jesienią ubiegłego roku przed wyborami parlamentarnymi był premier Czech i lider ruchu ANO Andrej Babiš.
– Przyjmiemy każdego, kto tego potrzebuje. Społeczeństwo ukraińskie jest coraz bardziej przestraszone i zestresowane. Jesteśmy gotowi przyjąć dziesiątki, setki tysięcy ukraińskich uchodźców – zadeklarował premier Polski Mateusz Morawiecki.
„Ukraińcy są tu mile widziani. W pierwszych fazach, kiedy mówimy o tysiącach jednostek, z łatwością sobie poradzimy. W kolejnych fazach oczywiście będzie to bardziej skomplikowane logistycznie i finansowo, ale też sobie poradzimy ” dodał czeski minister spraw wewnętrznych Vít Rakušan (STAN).
Syria była trudna do zrozumienia
Według Novotnégo jednym z powodów odmiennej pozycji Grupy Wyszehradzkiej jest bliskość kulturowa Ukraińców, którzy stanowią drugą po Słowakach mniejszość w Czechach. Nie są muzułmanami, a są Słowianami, co, jak mówi, uspokaja Czechów. „Ponadto przychodzą głównie kobiety i dzieci, więc nie ma zdjęć młodych muzułmanów, którzy mogliby zaatakować nasze kobiety” – mówi ekspert ds. migracji.
Solidarność z Ukraińcami pomaga utrzymać wyraźny podział władzy w Europie w obecnym konflikcie, z rosyjskim agresorem po jednej stronie, a Ukrainą po drugiej. „Wojna syryjska była odległa, trwała długo, mało się w niej znalazło i nikt nie rozumiał, dlaczego wszyscy nagle wstali i pojechali do Europy. Nie było czarno-białego podziału między dobrem a złem”. Vít Novotný kontynuuje.
Doświadczenia Węgier różnią się od solidarności z Ukraińcami na granicy. Hospodářské noviny złożyło zgłoszenie od przejścia granicznego w miejscowości Záhony w północnych Węgrzech, gdzie nikt Ukraińców nie przyjmował ani nie pomagał. Miejscowi byli w większości obojętni na odzyskane po długiej podróży kobiety i dzieci.
Według Novotnégo może to jednak nie wynikać z wieloletniej antyimigranckiej retoryki premiera Viktora Orbána. „Pozostawia również otwarte granice i działa legalnie, wpuszczając Ukraińców na swoje terytorium. Minister sprawiedliwości Judit Varga publicznie oświadczyła również, że poślubi ukraińską rodzinę z dwójką dzieci” – powiedział Novotny, dodając: „To może być jednorazowe – doświadczenie na całe życie.”
Zdarzały się również przypadki wczesnych ekscesów, kiedy Afrykanie legalnie przebywający na Ukrainie, którzy uciekli również przed wojną, nie mogli wjechać do Polski. Byli to głównie studenci lub stażyści na Ukrainie. W mediach społecznościowych opowiadali o dyskryminacyjnym zachowaniu polskich pograniczników, którzy, jak mówili, wyrwali ich z pociągu lub nie wpuścili do autobusu, argumentując, że miejsce jest zarezerwowane dla Ukraińców. W tym kontekście organizacje non-profit i władze w Unii Europejskiej wezwały do stosowania prawa przeciwko wszystkim bez różnicy.
Wideo: Przegląd, jak pomóc Ukrainie
Chcesz pomóc Ukrainie, która stoi przed rosyjską inwazją lub ukraińskimi rodzinami uciekającymi przed wojną? Daniela Drtinová podsumowuje możliwości. | Wideo: Daniela Drtinová
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.