Pomoc humanitarna, pieniądze dla uchodźców, sprzęt wojskowy i paliwo. W pierwszym tygodniu pomoc dla Ukrainy, na którą w czwartek zaatakowała rosyjska armia, pochłonęła z czeskiego budżetu około 2,5 mld koron. Do tej pory państwo odłożyło tylko większość pieniędzy i oczekuje się, że zostaną „wydane” w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Skąd obecny rząd wziął pieniądze? A czy minister finansów Zbyněk Stanjura (ODS) planuje zwiększyć planowany deficyt budżetu państwa?
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Wrażenie
Skopiuj adres URL
Skrócony adres
Blisko
„Mogę tylko stwierdzić, że łączna kwota środków, za które go kupujemy, to 400 milionów koron” – wyjaśnił premier Petr Fiala (ODS) na niedzielnej konferencji prasowej.
Był to prezent w postaci sprzętu wojskowego, który Ministerstwo Obrony przekazało atakowanemu państwu na prośbę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego. To miała być broń. Premier nie sprecyzował jednak, czego konkretnie żądał prezydent Ukrainy.
To trzecia darowizna wojskowa w ostatnich tygodniach. Już pod koniec stycznia – przed rosyjską inwazją – czeski rząd zatwierdził darowiznę w postaci ponad 4000 sztuk amunicji artyleryjskiej o wartości 36,6 mln koron.
Kilka dni po wybuchu wojny, w sobotę 26 lutego, przybyło dodatkowe wsparcie: karabiny maszynowe, pistolety maszynowe, karabiny snajperskie, pistolety i odpowiadająca im amunicja o wartości 188 mln koron. Całkowity rachunek za sprzęt wojskowy, amunicję i broń sięgnął do tej pory około 650 mln.
Pomoc humanitarna
Podczas gdy pomoc Ministerstwa Obrony logicznie reprezentuje sprzęt wojskowy, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych skupiło się na osobach uciekających z Ukrainy przed wojną. W ramach specjalnego programu zapewni zakwaterowanie, wyżywienie, środki higieny, a także kieszonkowe, transport i pomoc na okres czterech miesięcy. Rząd wydał na to 1,5 miliarda koron, które będą wydawane stopniowo w miarę potrzeb.
„Śmierć wrogowi, chwała Czechom, chwała Ukrainie”, to miejsce, w którym pomagają wojsku i uchodźcom w Dnieprze
Przeczytaj artykuł
Rząd zatwierdził dodatkowe 300 mln koron, przeznaczone na nadzwyczajną pomoc humanitarną dla ludności cywilnej bezpośrednio na Ukrainie. Za te pieniądze musiał kupić środki medyczne, zakwaterowanie w nagłych wypadkach lub żywność i wodę pitną.
„Połowa będzie pochodzić z budżetu MSW, druga połowa z budżetu Ministerstwa Zdrowia” – podał w oświadczeniu urząd.
Ponadto Czechy zaoferowały Ukrainie kolejną darowiznę pieniężną w wysokości 10 mln. Przeznaczony był na zakup artykułów i sprzętu medycznego. Czechy wydały na cele humanitarne około 1,8 miliarda koron.
Paliwo
Na wschód pojechały też setki ton paliwa, zakupionego przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu pod kierownictwem rządu kierowanego przez Jozefa Síkela (dla STAN). „Nie rozmawiamy, działamy” – napisał minister na swoim twitterze.
🇺🇦 Gotowe! W ciągu dnia przygotowaliśmy się do zakupu i transportu setek ton paliwa, które podarował państwu ukraińskiemu. Ukraińcy pilnie potrzebują wszelkiej pomocy, jakiej potrzebują w odważnej walce z rosyjskimi agresorami.
@DFO CR
Nie rozmawiamy, działamy.
19:25 – 26.02.2022
186
2992
Urząd nie podawał, ile oleju i ile kupił. Ropa naftowa i ogólnie paliwo mają obecnie kluczowe znaczenie dla Ukrainy, zarówno w walce, jak i dla tych, którzy starają się bezpiecznie prowadzić swoje samochody.
Wsparcie dla studentów
Z kolei Ministerstwo Edukacji planuje skupić się na pomocy ukraińskim studentom. „Ministerstwo Edukacji, Młodzieży i Sportu jest między innymi w kontakcie z uniwersytetami, przygotowując program stypendialny wspierający ukraińskich studentów i pomagając uczelniom koordynować określone działania” – powiedziała jego rzecznik.floor Aneta Lednová z iROZHLAS.cz.
Według niej uczelnie przygotowują się do udzielania wsparcia ukraińskim studentom i naukowcom. „Ponadto koordynują ofertę pomocy dla Ukrainy i obywateli Ukrainy uciekających wolontariuszami – zwłaszcza studentami – w tym koordynują pomoc finansową i materialną” – dodała. Nie określiła, w jaki sposób ta pomoc znajdzie odzwierciedlenie w budżecie ministerstwa.
Ministerstwo Transportu również nie przewiduje zmian w budżecie. I to również zostało mocno dodane do pomocy. Wprowadzenie bezpłatnej taryfy dla Ukraińców. Koleje Czeskie wysłały na granicę z Ukrainą pociągi humanitarne – na przykład pociągi sypialne do Przemyśla w Polsce czy pociąg z Bogumina do Černej nad Tisou i Čop na Ukrainie. Z kolei ČD Cargo pomaga w transporcie niezbędnych materiałów na Ukrainę.
Zobacz zdjęcia pociągu humanitarnego Čop, którym również szedł fotograf z serwera iROZHLAS.cz.
Niedofinansowana obrona
Zaledwie kilka tygodni przed wybuchem wojny na Ukrainie ucięto środki dla Ministerstwa Obrony przy przygotowywaniu budżetu państwa na ten rok. Budżet zmniejszył się o 5,4 miliarda koron. Winne było niezrealizowane zamówienie na zakup bojowych wozów piechoty za mniej niż 5 miliardów koron.
Pierwszy pociąg z bronią i amunicją przybył z Czech na Ukrainę. Rząd szykuje kolejny
Przeczytaj artykuł
Jednak w ostatnich dniach minister Jana Černochová (ODS) i jej wyżsi urzędnicy prowadzili negocjacje z kolegami z Ministerstwa Finansów. „Ministerstwo Obrony intensywnie współpracuje z Ministerstwem Finansów, aby dostosować budżet obronny do obecnej sytuacji” – powiedział w tym tygodniu iROZHLAS.cz rzecznik prasowy Jiří Caletka.
To właśnie Ministerstwo Obrony – które można określić jako niedofinansowane, ponieważ wydatki na obronność wynoszą mniej niż 2% PKB, jak wymaga tego NATO – nabiera coraz większego znaczenia w związku z sytuacją na Ukrainie. Oprócz zapewnienia transferu niezbędnego sprzętu na Ukrainę negocjuje z firmami obronnymi i przedsiębiorstwami państwowymi inne niezbędne dostawy.
„W tych trudnych czasach konieczne jest również przyspieszenie modernizacji naszej armii. Jednocześnie dopracowywana jest lista projektów strategicznych „- opisał Caletka. Ale stacja nie poprosi o więcej pieniędzy, jeśli nie mieć jasny plan tego, co zamierza zrobić”. Dlatego nie można w tej chwili określić konkretnej podwyżki budżetu – dodał.
Dlatego rząd zdecydował w środę wieczorem, że budżet MON zostanie zwiększony o miliard koron. Posłuży do zakupu broni strzeleckiej dla czeskich żołnierzy.
Jaki jest budżet?
Czechy są obecnie w tzw. budżecie prowizorycznym, budżet państwa na ten rok jest teraz na stole poselskim. Ze względu na sytuację na Ukrainie minister finansów Zbyněk Stanjura (ODS) nie chce zmienić planowanego deficytu 280 mld koron.
„Obecny projekt budżetu na 2022 r. został przyjęty w pierwszym czytaniu w Izbie Poselskiej z zatwierdzonymi podstawowymi parametrami, których Ministerstwo Finansów nie planuje w żaden sposób zmieniać” – powiedziała Anna Vasko ze służby prasowej resortu finansów. w iROZHLASIE. .cz.
Według niej, wszelkie dodatkowe wydatki na pomoc Ukrainie i jej obywatelom będą budżetowane operacyjnie przez kierownictwo ministerstwa w ramach rozdziałów lub będą przygotowane na zasilenie rezerwy budżetowej.
„Ministerstwo Finansów jest gotowe do podjęcia niezbędnych środków budżetowych w celu operacyjnego wzmocnienia odpowiednich rozdziałów budżetowych ministerstw spraw wewnętrznych, obrony, spraw zagranicznych i zdrowia, a tym samym zaoferowania maksymalnej współpracy Ukrainie i jej obywatelom” – dodała. Ale wszystko będzie zależeć głównie od ewolucji całego konfliktu.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Wrażenie
Skopiuj adres URL
Skrócony adres
Blisko
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.