20.01.2023 (Webnoviny.sk) – Lider pozaparlamentarnych Słowacka Partia Narodowa Andrzej Danko nie jest zwolennikiem „twardego” prawa aborcyjnego, które politycy narzucili w Polsce.
Polacy poszli na skraj
„Uważam, że kobieta powinna być wykształcona, znać zagrożenia i mieć prawo do decydowania. Polacy posunęli się do granic możliwości, nigdy nie byłem zwolennikiem tak szalonych rozwiązań,Danko powiedział podczas sesji dyskusyjnej Cards on the Table w tygodniku Plus 7 Days.
Twierdzi też, że nie ma problemu z parami homoseksualnymi. „Mam wielu znajomych w okolicy, którzy tak żyją. To ich sprawa, czy się do tego przyznają, czy nie. Bawmy się, żeby mogły mieć prawa spadkowe, dokumenty zdrowotne. Ale jest tak wiele kłamstw, że kiedy zaczynasz o tym mówić, jest źle,– powiedział Andrej Danko.
Poprawa prawa aborcyjnego
Niesklasyfikowany poseł Rady Narodowej (NR) Republiki Słowackiej Marcin Czepek przedłożyć na najbliższą sesję sejmową poprawkę do „poprawić prawo aborcyjne poprzez zapewnienie większej ochrony nienarodzonego dziecka„.
Andrej Danko nie chciał komentować proponowanej poprawki i zaapelował, by „nie rozwiązywać problemów”. „SNS też miał swoje propozycje, ale zawsze skupiałem swoich posłów na tym, że powinna być lekcja, ochrona kobiet, ochrona zdrowia, że we wniosku powinny być szanse i możliwości, kiedy kobieta może zdecydować się na Aborcja. Poza tym powodów zdrowotnych jest wiele, musimy też wziąć pod uwagę fakt, że mogła zostać zgwałcona. Istnieje wiele wyjątków,– podsumował Danko.
Matovič poprze wrześniową datę wyborów pod jednym warunkiem. Gdyby prezes się nie stresował, to by nie było dla palanta
20.1.2023 (Webnoviny.sk) – Zgodnie z warunkami gry Zwykli ludzie i niezależne osobowości (OĽaNO) do poparcia ewentualnych przedterminowych wyborów we wrześniu jest ochrona systemu wyborczego. Domagają się wpisania do konstytucji konieczności uzyskania konstytucyjnej większości, czyli 90 głosów posłów, do zmiany ordynacji wyborczej.
system wyborczy
Prezes ruchu Igora Matovicia uzasadnił to stwierdzeniem, że celem jest ochrona systemu wyborczego przed ewentualnymi interwencjami po przedterminowych wyborach parlamentarnych oraz ochrona demokracji na Słowacji.
„Smer-SD, Hlas-SD i Republika uzgodniły, że jeśli zdobędą większość, czyli 76 głosów, zmienią system wyborczy według Węgier w następnych wyborach. Myślę, że leży to w interesie każdego słowackiego demokraty że coś takiego nie może się zdarzyć” – dodał. zaznaczył Matovič. OĽaNO będzie negocjować ten warunek ze stronami We Are Family i For the People.
Zmiana konstytucji
OĽaNO nadal nalega, aby możliwość skrócenia okresu wyborczego w drodze referendum nie była częścią zmiany konstytucji.
„Wyraźnie stwierdziliśmy w naszym programie wyborczym, że nie akceptujemy zatwierdzenia przedterminowych wyborów w drodze referendum. Nie będziemy głosować wbrew temu, co obiecaliśmy obywatelom przed wyborami”, zaznaczył Matovič.
Dlatego nie zgadzają się z proponowaną zmianą konstytucji. Proszą o wznowienie debaty i zastosowanie takiego brzmienia poprawki, na które zgadza się 90 posłów. Dodał, że jeśli konstytucyjna większość w parlamencie zgodzi się na inne brzmienie propozycji, to ją uszanuje.
Realistyczne określenie
Zdaniem Matoviča jest to wyjątkowa i prawdopodobnie ostatnia szansa na zmianę konstytucji w tym okresie wyborczym, być może na lata, dlatego chce to wykorzystać do poprawienia niektórych błędów w konstytucji. Ze względu na brak czasu procedura określona w regulaminie nie zostanie zachowana.
„Pani prezydent chce, żeby to zostało rozwiązane do końca stycznia. Gdyby się nie stresowała, nie byłoby to dla palanta” – powiedział Matović. Uważa 30 września za realną datę przedterminowych wyborów parlamentarnych.
Źródło WebNoviny.sk © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.