Górskie Pogotowie Ratunkowe (HZS) przypomina wszystkim turystom, że planując wędrówki i wyprawy, nie powinni zapominać o odpowiednim źródle płynów i zaopatrzenia w energię, zwłaszcza na dłuższe i bardziej wymagające podejścia. Podobnie dla niezbędnej ochrony przed słońcem, które w górach jest intensywne.
W miniony weekend załamani turyści zatrudnili ratowników, zwłaszcza w Tatrach Wysokich. Wiele szlaków turystycznych w Tatrach prowadzi przez eksponowany teren bez możliwości schronienia się w zacienionych miejscach.
W upalne dni zdaniem ratowników górskich turyści zapominają o niezbędnej ochronie przed słońcem i odpowiedniej ilości płynów.
„Przed rozpoczęciem wędrówki należy zapoznać się z prognozą pogody, która w czasie upalnych letnich dni bardzo szybko się zmienia i często występują intensywne burze. Wędrówkę należy rozpocząć wcześnie rano”, doradzają na swojej stronie. Jednak w niektórych miejscach powyżej 2000 metrów pola śnieżne wciąż się rozprzestrzeniają.
„Turyści nie powinni ich lekceważyć. Solidne i odpowiednie obuwie to podstawa w górskim terenie,” rekomenduje HZS.
Turyści lubią też chować się przed gorącym letnim słońcem w chłodniejszych i bardziej wilgotnych jaskiniach. Jednak nawet w tym przypadku ratownicy górscy zwracają uwagę, że powrót upalnego dnia po zakończeniu wędrówki, a co za tym idzie szczególnie duże różnice temperatur, często powodują zasłabnięcia u osób starszych.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo podróży w górach, HZS zaleca przestrzeganie zaktualizowanych ostrzeżeń na swojej stronie internetowej. Dostępna jest również aplikacja mobilna.
„Odpowiedzialne podejście nie eliminuje ryzyka, ale z pewnością je eliminuje”, wymieniają ratownicy górscy, którzy również przypominają o znaczeniu ubezpieczenia. Według nich może to zmniejszyć koszty związane z ewentualną akcją ratunkową.
„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.