Aktualizacje: 04.10.2021 13:20
Opublikowany: 04.10.2021, 13:20
Praga – Według czeskich naukowców i ekologów ochronie populacji rysia w Europie Środkowej zagraża polski program powrotu tej bestii na wolność, dlatego wzywają oni do lepszej międzynarodowej koordynacji podobnych projektów. Czescy eksperci poinformowali, że autorzy polskiego projektu opublikowali 52 cechy urodzone w niewoli na Pomorzu bez porozumienia z sąsiednimi krajami i których pochodzenie genetyczne jest ograniczone. Połączenie różnych linii genetycznych rysia może mieć wpływ na zdrowie populacji, a osobniki urodzone w niewoli mogą być nieprzygotowane do życia na wolności i mogą polować na zwierzęta domowe. Czeska Akademia Nauk ogłosiła to dzisiaj w komunikacie prasowym. Według ekspertów dwa z filmów fabularnych, które ukazały się w Polsce, pojawiły się już w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria oraz w Jesionikach.
Zoolodzy z Uniwersytetu Mendla w Brnie, Instytutu Biologii Kręgowców Akademii Nauk Republiki Czeskiej, administracji Parku Narodowego Szumawa i Ruchu Tęczy wskazali na mankamenty polskiego programu odbudowy populacji rysia w obszary, w których zniknął. Bioróżnorodność i ochrona.
Zdaniem naukowców wypuszczane rysie na polskim Pomorzu są w stanie rozprzestrzenić się w pobliżu rodzimych populacji, takich jak Bałtyk czy Karpaty, a każda kolejna kombinacja różnych linii genetycznych może mieć wpływ na zdrowie populacji rysi. Według jednej z autorek artykułu, Jarmili Krojerovej z Instytutu Biologii Kręgowców Akademii Nauk, polskie zwierzęta projektowe są poszukiwane wśród niemieckich hodowców prywatnych, którzy niedawno odkryli cechy syberyjskiego pochodzenia. „Są większe niż rysie karpackie, więc mogą konkurować ze swoimi mniejszymi „kuzynami” lub bezpośrednio im zagrażać” – powiedziała Krojerova.
Według czeskich zoologów wypuszczanie na wolność zwierząt żyjących w niewoli, które mogą polować na zwierzęta domowe, może również pogorszyć nastawienie ludzi do nich. To tolerancja cech ze strony np. myśliwych lub hodowców bydła jest niezbędna dla ich przyszłej ochrony – powiedział Jan Mokrý, kierownik wydziału zoologicznego administracji Parku Narodowego Szumawa.
Wszystkie przyszłe projekty dotyczące powrotu rysi powinny zatem podlegać międzynarodowej ocenie. Konieczne jest również wcześniejsze poznanie ekologicznego, genetycznego i społecznego wpływu na populacje rysi w odległości rozproszenia od miejsca, w którym zostały wypuszczone na wolność, stwierdzili czescy eksperci.
Kilka programów reintrodukcji rysia wyspowego miało miejsce w Europie w przeszłości, przywracając tę rzadką bestię do wyginięcia. Na przykład po czeskiej stronie Szumawy w latach 1982-1989 wypuszczono siedemnaście dzikich rysi słowackich. Jednak według Akademii Nauk stan niektórych populacji jest krytyczny ze względu na ich izolację lub nielegalne polowania.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.