Część wyposażenia pomiarowego została zwrócona dostawcy

EKSTRAKCJA / Za kilka dni miała ruszyć komercyjna eksploatacja słowacko-polskiego gazociągu na wschodzie Słowacji. Jej rolą jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego i zmniejszenie naszej zależności od rosyjskiego gazu. Jednak obecnie jest jasne, że rurociąg nie będzie w najbliższym czasie gotowy do użytku. Część sprzętu musiała zostać przywieziona z powrotem do dostawcy za pomocą dźwigu.

Dokładnie miesiąc temu w pobliżu wsi Výrava w powiecie Medzilabor premier Eduard Heger odwiedził graniczną stację przeładunkową słowacko-polskiego gazociągu. „Jedna z tych rur, które tu widzicie, wystarczyłaby na całą Słowację”, powiedział dyrektor generalny Eustream Rastislav Njukovič. „Da nam to bezpieczeństwo w dostawach gazu, jednocześnie dając nam dostęp do gazu dostarczanego w postaci LNG z polskich portów”, powiedział Heger.

Eksploatacja próbna miała się rozpocząć na początku lipca

To tutaj na początku lipca rozpocznie się próbna eksploatacja komercyjna. Ale już wiadomo, że nie będzie tak szybko. W Výravu mieszkańcy zarejestrowali dźwig, który zabrał część wyposażenia stacji.

Zdaniem operatora sieci przesyłowej przed oddaniem gazociągu do eksploatacji musi zostać przeprowadzony szereg testów, a część z nich to przegląd urządzeń pomiarowych. „Wstępne wyniki tych testów doprowadziły do ​​konieczności weryfikacji kalibracji niektórych z tych urządzeń”, mówi specjalista ds. komunikacji zewnętrznej Eustream, Pavol Kubík.

Według TV JOJ część materiału została zwrócona dostawcy

Według źródła JOJ TV, część sprzętu musiała zostać odesłana do dostawcy w Holandii do kontroli. „Spodziewamy się, że w przypadku pomyślnego przetestowania rurociąg może być gotowy do eksploatacji w nadchodzących tygodniach” – dodał. powiedział Kubik.

Sam rurociąg znajduje się już pod ziemią na całej swojej długości i jest już pod ciśnieniem roboczym. „SPP udało się już zmniejszyć swoją zależność od importu rosyjskiego gazu o 65%. Dostawy gazu skroplonego LNG przebiegają głównie przez Chorwację, a obecnie kursuje więcej niż jeden statek miesięcznie. Gaz z Norwegii jest również fizycznie transportowany na Słowację. informuje rzecznik Ministerstwa Rolnictwa Mária Pavlusík Némethová.

Za kilka lat można by również rozpocząć wydobycie gazu w katastrze Malženice

Wieś znajduje się w pobliżu Trnavy, co może stopniowo zwiększać krajowe wydobycie z obecnego 1% do poziomu 10% zużycia Republiki Słowackiej.

Frederick Howe

„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *