Czechy przyznały Ukraińcom uciekającym przed wojną prawie 230 500 wiz

W ostatnich dniach spada liczba wydawanych wiz oraz liczba osób zgłaszających się do policji ds. cudzoziemców. Ministerstwo wydało w poniedziałek ponad 7 000 wiz, we wtorki i środy około 5 000 wiz, aw czwartek mniej niż 4 000. Większość osób otrzymała specjalne wizy w środę 9 marca, podczas gdy wewnętrznych jest ich 17 325.

Większość uchodźców pozostaje w Pradze. Centrum pomocy, wspólne dla stolicy i regionu środkowoczeskiego, przyjęło dotychczas ponad 56 600 osób.

Od wtorku przedwojenni uchodźcy otrzymają wizy czasowej ochrony, które zastąpiły wydawane wcześniej specjalne wizy długoterminowe. Dla starszych posiadaczy nic się nie zmieniło, władze automatycznie przeniosły ich do reżimu ochrony czasowej. Osoby z ochroną czasową mogą przebywać w Republice Czeskiej do jednego roku. Mają dostęp do publicznego ubezpieczenia zdrowotnego, edukacji, rynku pracy i są uprawnieni do dodatkowego wsparcia, np. mieszkania.

Rząd chce przedłużyć stan wyjątkowy o około dwa miesiące ze względu na napływ uchodźców z Ukrainy. Członkowie rozpatrzą wniosek na specjalnym posiedzeniu we wtorek. Dotychczas rząd ogłosił stan wyjątkowy 4 marca na 30 dni.

Do tej pory przed rosyjską inwazją z Ukrainy uciekło ponad cztery miliony ludzi, głównie kobiet i dzieci. Większość z nich trafia do Polski, która rejestruje się na swoim terytorium według: UNHCR ponad dwa miliony Ukraińców.

W Europie jest to najszybciej narastający kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej. Według serwera Opiekun powiedział Filippo Grandi, Komisarz Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Wiele krajów otworzyło swoje granice dla uchodźców. W pierwszym miesiącu rosyjskiej inwazji do Czech przybyło ponad 300 000 Ukraińców, a państwo uchwaliło prawa ułatwiające im dostęp do pracy, ubezpieczenia zdrowotnego i edukacji.

Również w Niemczech ukraińscy uchodźcy od razu otrzymają pozwolenie na pobyt i pracę, a ukraińskie dzieci będą mogły od razu rozpocząć naukę w szkole. Dania uchwaliła również prawo, które umożliwi uchodźcom z Ukrainy podjęcie pracy, chodzenie do szkoły i otrzymywanie świadczeń socjalnych niemal natychmiast po przyjeździe.

Podobnie Polska pozwoli uchodźcom z Ukrainy na legalną pracę lub uzyskanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Jednak niektóre kraje, takie jak Węgry, wciąż przemyślają swoje podejście do narodu ukraińskiego i będą pracować nad planem radzenia sobie z potencjalnym wzrostem migracji.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *