Czechy mają jedną z najniższych stóp bezrobocia. Jest drugi w Polsce

Według danych wyrównanych sezonowo, stopa bezrobocia w Unii Europejskiej utrzymała się w kwietniu na poziomie 7,3%, ale w strefie euro spadła o jedną dziesiątą punktu procentowego w porównaniu z marcem i wynosi 8%. Poinformował o tym dziś europejski urząd statystyczny Eurostat. Sytuacja w Czechach jest nieco gorsza niż w marcu, ale bezrobocie pozostaje jednym z najniższych w UE. Według Eurostatu wzrósł on w kwietniu o jedną dziesiątą punktu do 3,4%.

Sytuacja jest jeszcze gorsza niż rok temu ze względu na skutki rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa. W kwietniu stopa bezrobocia w Unii wyniosła 6,7%, w porównaniu do 7,3% w strefie euro.

Eurostat szacuje, że w kwietniu br. w UE bezrobotnych było około 15 380 mln osób. Spośród nich około 13,030 mln pochodziło z krajów strefy euro. W porównaniu z marcem liczba bezrobotnych w UE spadła o ok. 165 tys., podczas gdy w strefie euro o ok. 134 tys. Różnice pozostają wyraźne w gorszym porównaniu rok do roku – w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku w UE jest 1,406 mln więcej bezrobotnych i 1,275 mln więcej w strefie euro.

Bezrobocie wśród młodzieży poniżej 25 roku życia nie zmieniło się od marca. W całej Unii Europejskiej było to 17,1%, czyli 2,939 mln osób oraz 17,2% i 2,348 mln młodych bezrobotnych w strefie euro. W porównaniu z marcem w obu blokach jest ich nieco mniej, aw porównaniu z kwietniem ubiegłego roku wręcz przeciwnie.

Wśród krajów, dla których dane są już dostępne, Polska miała w kwietniu najniższą stopę bezrobocia na poziomie 3,1%. Czechy i Holandia miały 3,4%. Z drugiej strony Eurostat odnotowuje najwyższą stopę bezrobocia w Hiszpanii (15,4%) i we Włoszech 10,7%. Dane nie są jeszcze dostępne dla Grecji, która również ma wysokie bezrobocie długoterminowe.

Dane Eurostatu opierają się na standardowej definicji bezrobocia Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). Do bezrobotnych zalicza się osoby, które aktywnie poszukiwały pracy w ciągu ostatnich czterech tygodni i są w stanie rozpocząć pracę w ciągu dwóch tygodni.

W przypadku Czech Eurostat wykorzystuje dane Czeskiego Urzędu Statystycznego (GUS), które różnią się od danych Urzędu Pracy Republiki Czeskiej. Według nich stopa bezrobocia w Czechach spadła w kwietniu o jedną dziesiątą punktu procentowego do 4,1%. CZSO opiera swoją stopę bezrobocia na badaniu reprezentacyjnym siły roboczej, a Urząd Pracy na liczbie zarejestrowanych poszukujących pracy.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *