Czechy i Polska osiągnęły porozumienie w sprawie eksploatacji kopalni węgla brunatnego Turów

Praga/Warszawa, 3 lutego (TASR) – Negocjatorzy w Polsce i Czechach osiągnęli w środę porozumienie w sprawie polskiej kopalni węgla brunatnego Turów przy granicy z Czechami. Jej funkcjonowanie było przedmiotem wielu sporów między Warszawą a Pragą. TASR donosi na podstawie raportu polskiej agencji PAP z czwartku, który odwołuje się do nienazwanych źródeł zaznajomionych z sytuacją.

Tymczasem polski rząd przyjął w środę projekt umowy, kontynuuje PAP. Umowa została również zatwierdzona przez czeski rząd w środę, potwierdził jego rzecznik Václav Smolka dla czeskiego Deníka N. Jednak szczegóły umowy nie są jeszcze znane.

Informacja ta pojawia się w kontekście wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Czechach, gdzie o godzinie 11:00 ma się on spotkać z premierem Peterem Fialą. To pierwsze spotkanie dwóch przedstawicieli. Według portalu Novinky.cz niewykluczone, że w czwartek podpiszą wspomnianą umowę.

Premier Czech wcześniej zapowiedział, że jeśli dojdzie do porozumienia w sprawie Turowa, Czechy wycofają się z powództwa przeciwko Polsce przed Trybunałem Sprawiedliwości UE – przypomina PAP.

W ubiegłym roku Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał Polsce zamknięcie kopalni Turów. W swoim wyroku orzekł na korzyść czeskiego rządu, który skarżył się, że kopalnia odkrywkowa ma negatywny wpływ na środowisko – odprowadza wody gruntowe z czeskich gmin w obszarze przygranicznym, a także powoduje hałas i nadmierne zapylenie.

Polska zignorowała środek tymczasowy sądu. Sąd skazał zatem Polskę na płacenie dziennych kar pieniężnych w wysokości 500 000 euro.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *