Centralny Bank Polski nie zmienił podstawowych stóp procentowych

Polski bank centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian po raz czwarty z rzędu na swoim pierwszym posiedzeniu w tym roku.

Rada Polityki Pieniężnej NBP na posiedzeniu w styczniu 2023 r. utrzymała stopę referencyjną na poziomie 6,75%, pomimo gwałtownie rosnącej inflacji. Wskazuje to, że nadal będzie sprzyjać luźniejszemu środowisku monetarnemu, ponieważ pogarszające się warunki gospodarcze hamują wzrost.

Stopa lombardowa banku pozostała na poziomie 7,25%, stopa redyskontowa weksli 6,80%, a stopa dyskontowa 6,85%. Bank nie zmienił również stopy depozytowej, która pozostaje na poziomie 6,25%.

Większość analityków spodziewała się, że NBP nie zmieni taryf. Bank zrobił to już czwarty raz z rzędu.

Ceny wzrosły o 17,5% rok do roku

Ceny konsumpcyjne w Polsce wzrosły w listopadzie 2022 r. o 17,5% rok do roku i 0,7% miesiąc do miesiąca. Z opublikowanych niedawno wskaźników wynika, że ​​w IV kwartale 2022 r. polska gospodarka jeszcze bardziej zwolniła, głównie z powodu problemów z dostawami energii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Rada Polityki Pieniężnej uznała, że ​​obecny poziom kosztów kredytu jest na tyle niski, że nadmierny popyt nie podniesie cen konsumpcyjnych, podczas gdy oczekiwane słabe warunki zewnętrzne i globalne zacieśnienie polityki pieniężnej spowodują spowolnienie inflacji.

Bank centralny powiedział, że byłby gotowy do interwencji na rynku walutowym, gdyby uznał to za konieczne.

nie zaniedbuj

Media w Polsce zastanawiają się, czy ludzie nie przepłacili za paliwo

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *