„Byli w większości starzy, chorzy i głodni”. Zarządca obligacji zbiera zeznania w Buč

Amerykański reżyser Cary Joji Fukunaga, autor pierwszej części serii detektywistycznej Mroczna sprawa lub ostatnia więź, nie ma czasu na śmierć, który drugi tydzień z rzędu publikuje w sieciach społecznościowych referencje z Ukrainy. Najczęściej w jednym z dwóch akapitów opowiada konkretne historie ludzi, których spotkał w Buču, Irpini czy Lwowie.

Polski dziennik zwrócił uwagę, że Fukunaga wyjechał na Ukrainę pod koniec marca Gazeta Wyborcza. Reżyserowi towarzyszy hiszpańsko-amerykański szef kuchni José Andrés, wraz z organizacją non-profit World Central Kitchen dostarczyli już na Ukrainę ponad 6000 kilogramów warzyw i 600 gorących dań.

„Chcieliśmy tylko jechać do Irpin, ale kiedy burmistrz nas znalazł, zabrał nas do Buczy” – powiedział dyrektor nowo wyzwolonego miasta, które graniczy z Irpinem i jest domem dla rosyjskich żołnierzy, jak podają władze ukraińskie.przypadkowo zamordowali„Mieszkańcy. Burmistrz zapowiedział już odkrycie ponad 300 ciał leżących na ulicach lub w masowych grobach. Coraz więcej jest też dowodów na to, że rosyjscy żołnierze torturowali lub gwałcili cywilów. Kreml zaprzecza tym zarzutom. potwierdzać zdjęcia satelitarne, napisała brytyjska BBC.

Amerykański reżyser Fukunaga z pierwszej ręki dodaje osobiste świadectwo tego, jak mieszkańcy Buču ostrożnie odważyli się opuścić swoje domy po tygodniach od wyjazdu rosyjskich żołnierzy. „Byli w większości starzy, chorzy i głodni” – napisał. „Widać było, że doznali traumy. Nie chcieli uwierzyć w to, co widzieli. Płakali, przytulali się, całowali. Przychodzili ze wszystkich stron i mówili rękami i drżącymi głosami do każdego, kto chciał słuchać, – mówi reżyser.

Jest drugą postacią Hollywood, którą sprowadziła go na scenę rosyjska inwazja na Ukrainę. Już na początku konfliktu na Ukrainę wyjechał aktor Sean Penn, który kręcił tu dokument. W pierwszych dniach inwazji uczestniczył m.in. w odprawach prezydenta Wołodymyra Zelenskiego.

Od około dziesięciu dni reżyser Fukunaga rozmawia m.in. z Walentyną z miasta Melitopol na południowym wschodzie Ukrainy. Wyjechała na zachód kraju na krótko przed wybuchem wojny. Świętowała 35-lecie małżeństwa, więc dzieci opłaciły wycieczkę w Karpaty, którą zawsze chciała zobaczyć.

„Spędzili tam miły weekend i już wracali na dworzec, kiedy dowiedzieli się, że zaczęła się wojna. Od tego czasu jego córki i wnuczki już wyjechały z Ukrainy, ale mężczyźni musieli zostać. I tak Walentyna zostaje z nimi we Lwowie , bo jak mówi, kto jeszcze zająłby się mężczyzną” – wyjaśnia Fukunaga w poście.

Publikuje historie na Instagramie, gdzie wyglądał ponad 76 tys. osób. W innym opowiada historię stewarda ukraińskiej orkiestry, który doświadczył, jak wykonanie III Symfonii Beethovena zostało przerwane przez syreny ostrzegające przed rosyjskim nalotem. „Kiedy kierowca poinstruował zawodników, jak dostać się do najbliższego bunkra, Jolanta wzruszyła ramionami, otworzyła prosecco i wylała „śmierć Putina” za tych, którzy zostali – powiedział menedżer.

Fukunaga rozmawiał również z rodziną ze wschodniej Ukrainy Horlivka, która po raz pierwszy uciekła w 2014 roku, kiedy konflikt wybuchł na wschodzie kraju po aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję. Armia ukraińska zaczyna wtedy konfrontować się z prorosyjskimi separatystami wspieranymi przez Moskwę.

„Musieli opuścić swój dom, ogród i pracę i uciekać między nieznajomymi o nieznanych twarzach. Nie mieli pojęcia, co ich czeka, ale okazało się, że ich nowi sąsiedzi byli mili. Miejscowa społeczność ich zaakceptowała, zaprosiła na szaszłyk , sąsiedzi z nimi pierwszego dnia wiosny „Wydawało się, że znaleźli nowy dom. Zanim rosyjska inwazja zmusi ich do ponownej ucieczki” opowiadać Fukunaga los rodziców Wasyla z Olją i ich córkami, dziesięcioletnią Anją, jedenastoletnią Saszą i dwuletnią Lily.

Kilka dni temu reżyser rozmawiał z wolontariuszami, którzy gotują dla uchodźców ze wschodu kraju we Lwowie. „Tu życie wszystkich się zmieniło. Ci ludzie studiowali, pracowali w projektowaniu mody, byli artystami, kompozytorami czy dziennikarzami. Dziś przez cały dzień goszczą i karmią miliony uciekających Ukraińców” – oświadczył.

44-letni Fukunaga zadebiutował w 2009 roku filmem Sin o młodej parze uciekającej z Meksyku do Stanów Zjednoczonych na dachu pociągu. Reżyser jest jednak najbardziej znany z Bestie bez ojczyzny z Idrisem Elbą w roli głównej, niedawny film o Bondzie Nie czas na śmierć z Danielem Craigiem oraz pierwsza seria serialu telewizyjnego Dark Case, z Woodym Harrelsonem i Matthew McConaugheyem.

Nie widzę powodu, by mówić, że Rosja kiedykolwiek będzie inna. Kiedy Belgia popełniła zbrodnie w Kongu, my też mogliśmy to powiedzieć, mówi redaktor naczelny Voxpot. | Wideo: Michael Rozsypal

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *