Brytyjscy naukowcy mogą tworzyć mini narządy, korzystając z najnowszego odkrycia

Naukowcy mają nadzieję, że to odkrycie pomoże im także w dziedzinie terapii genowej.

Obraz ilustracyjny. Zdjęcie: RTVS

Brytyjscy naukowcy dokonali rzadkiego odkrycia. Z cząstek obecnych w płynie owodniowym utworzyły mini-organy zwane organoidami. Za ich pomocą mogą wykryć ukrytą chorobę płodu w czasie ciąży. Zdaniem lekarzy pobranie komórek z płynu owodniowego nie powinno zagrażać naturalnemu rozwojowi dziecka ani zdrowiu matki.

Naukowcy z University College London pozyskują komórki wydzielane do płynu owodniowego podczas rozwoju nerek, płuc i jelit dziecka. Hoduje się je na mini-organy na szalce Petriego.

„Te organoidy mają ograniczoną żywotność, więc musimy działać szybko. Zawierają jednak wyczerpującą informację na temat funkcji nabłonka, czyli wewnętrznej warstwy narządu. W praktyce oznacza to, że możemy naśladować funkcjonowanie narządu na szalce Petriego i wykryć ewentualne nieprawidłowości u płodu dziecka” – wyjaśnił chirurg dziecięcy Paolo de Coppi.

Niezwykłe odkrycie brytyjskich naukowców w Raporty RTVS zadedykowane przez wydawcę Williamowi Ovsepianowi:

Brytyjscy naukowcy współpracowali z belgijskimi kolegami przy badaniu rozwoju dzieci z wrodzoną przepukliną przeponową. Zaburzenie, w którym rozwijająca się przepona naciska na narządy żołądka dziecka i wypycha je do przestrzeni płuc. Co roku jedna trzecia nienarodzonych dzieci umiera z powodu tej choroby.

„W takich przypadkach do tchawicy umieszcza się mały balonik, co sprzyja rozwojowi płuc. Dzięki organoidom po raz pierwszy w historii dowiedzieliśmy się, jak zabieg ten wpływa na tkanki ludzkiego ciała. dziecko” powiedział de Coppi.

Naukowcy spodziewają się, że organoidy ostatecznie pomogą im w terapii genowej. „Próbujemy opracować system, który pozwoliłby zastąpić uszkodzony gen u płodu zdrowym genem wytworzonym z naszej własnej komórki. Bylibyśmy w stanie dostosować leczenie dokładnie do potrzeb pacjentki” – wyjaśniła Mattia Gerli, specjalistka ds. badacz komórek w University College London.

W przyszłości analiza organoidów pozwoli lekarzom nie tylko lepiej zdiagnozować problem u nienarodzonych dzieci, ale także naprawić ich narządy przed urodzeniem.

Wielka BrytaniaNauka i technologiaVideoHealth

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *