Daniel Tilles, redaktor naczelny platformy Zápisky, prowadzi w Krakowie wykłady z historii Wielkiej Brytanii dla przyszłych nauczycieli języka angielskiego. Z kolei w wolnym czasie Polska zbliża do siebie ludzi mieszkających poza jej granicami.
„Nie urodziłem się tutaj, urodziłem się w Wielkiej Brytanii, tam dorastałem, a potem przeniosłem się do Polski. To pozwala mi spojrzeć w głąb i na zewnątrz, pomaga mi postrzegać Polskę jako kogoś, kto tu ma korzenie, ale też jest trochę obcokrajowcem” – mówi Tilles.
W sieci społecznościowej Facebook prawie 40 000 osób ogląda Notatki z Polski. Niedawno rozpoczęło się pisanie i stronie internetowej. To największy reportaż o Polsce w języku angielskim. „Kraj nabiera coraz większego znaczenia w regionie, w Europie i na świecie. Dużo się tu wydarzyło, szczególnie w ostatnich czterech latach. Polska wciąż jest ograniczona w międzynarodowych mediach i panuje nieporozumienie” redaktor.
Polityka historyczna
Tilles uważa fenomen polskiej polityki historycznej za najbardziej złożony. Czyli sposób, w jaki traumy narodowe, od potrójnego podziału Polski po zbrodnię katyńską, przechodząc przez stan wyjątkowy lat 80., mówią o aktualnej rzeczywistości politycznej.
„Niewiele jest krajów, zwłaszcza na Zachodzie, w których historia odgrywa tak ważną rolę we wszystkim, co się dzieje. „Wiele współczesnej polityki, debaty publicznej w Polsce opiera się na bardzo złożonej i traumatycznej historii” – wyjaśnił Tilles.
Polska zasłużyła na etykietkę czarnej owcy na Zachodzie dzięki sporom z Brukselą o reformę sądownictwa. Kontrowersyjny jest także jego stosunek do kryzysu migracyjnego, który dzieli z innymi członkami Grupy Wyszehradzkiej.
„Czasami pojawiają się niesłuszne opinie i stereotypy nie tylko na temat Polski, ale także wschodnich państw członkowskich. Generalnie różnice trzeba lepiej zrozumieć. wcielamy się w ofiary, podczas gdy UE czy państwa zachodnie po prostu starają się wyegzekwować wspólne stanowisko” – powiedział redaktor.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.