Bitwa o Wschód będzie trudna, powiedział Zełenski. 11,4 mln Ukraińców musiało już opuścić swoje domy iROZHLAS

Według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, walka o wschodnią Ukrainę będzie trudna. Niemniej jednak Kijów wierzy w zwycięstwo. Według ukraińskich przywódców Rosja przygotowuje się do rozmieszczenia na początku miesiąca wojsk wycofanych z głównych miast na północy kraju. W wyniku wojny, która rozpoczęła się 24 lutego inwazją rosyjską, 11,4 mln ludzi musiało opuścić swoje domy, w tym 4,4 mln za granicę.




Kijów
(Aktualizacja: 19:04 9. 4. 2022)

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Drukować



Skopiuj adres URL




Skrócony adres





blisko




Rosyjska wyrzutnia rakiet w Mariupolu na Ukrainie Zdjęcie: Aleksander Ermoszenko | Źródło: Reuters

W okolicach Kijowa trwa oczyszczanie terytorium znajdującego się pod kontrolą armii rosyjskiej. Szef administracji wojskowej Kijowa Ołeksandr Pawluk uspokoił mieszkańców stolicy Ukrainy.


Gubernator mówi, że ostrzeliwanie obwodu Ługańskiego nasila się i coraz więcej rosyjskich żołnierzy zbliża się do tego obszaru

Przeczytaj artykuł


Według niego, często słyszane wybuchy to nie rosyjskie ataki, ale efekt rozminowywania domków na przedmieściach Kijowa.

W sobotę armia rosyjska zaatakowała z artylerii miasto Siewierodonieck w obwodzie ługańskim, gdzie granaty trafiły głównie w dzielnice mieszkalne, a także w linie wysokiego napięcia i wodociągi. Obszar jest zatem w dużej mierze pozbawiony wody i elektryczności.

W Łysyczańsku na tym samym obszarze płonie budynek mieszkalny, stacja benzynowa i jedna z firm.

Artykuł jest kontynuowany w raportach internetowych.

Ponad 11 milionów uchodźców

W wyniku wojny na Ukrainie, która rozpoczęła się 24 lutego inwazją rosyjską, 11,4 mln osób musiało opuścić swoje domy, w tym 4,4 mln za granicę. Rosyjska wersja serwera BBC poinformowała o tym w sobotę, powołując się na dane Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Większość ludzi, ponad 2,6 miliona, uciekło z Ukrainy przez granicę z Polską, ponad 670 000 uciekło do Rumunii, a ponad 405 000 do Mołdawii. Według UNHCR wielu z nich skierowało się następnie dalej na zachód.

„Wojna na Ukrainie spowodowała jeden z najszybszych kryzysów migracyjnych i humanitarnych wszechczasów. Ponad 4,3 miliona uchodźców opuściło kraj, a kolejne 7,1 miliona osiedliło się w innym miejscu w kraju.” poinformował urząd.

Wojna na Ukrainie wywołała jeden z najszybciej narastających kryzysów humanitarnych i wysiedleńczych wszech czasów. Ponad 4,3 mln uchodźców uciekło z kraju, a 7,1 mln zostało wewnętrznie przesiedlonych. Aktualizacja operacyjna: bit.ly/3DUbu0x

13:06 – 08.04.2022






143




244

Dziewięćdziesiąt procent uchodźców z Ukrainy to kobiety i dzieci, a mobilizację ogłoszono dla mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat zaraz po inwazji.

Według czeskiego rządu 300 000 osób przybyło do Czech z Ukrainy, a ponad 274 000 uchodźców otrzymało specjalne wizy w Czechach od początku rosyjskiej inwazji.


Akcja darczyńców na rzecz uchodźców wojennych zebrała 10,1 mld euro. Tylko część trafi na Ukrainę

Przeczytaj artykuł


Ukraina liczyła przed wojną 37 milionów mieszkańców, nie licząc Półwyspu Krymskiego zaanektowanego w 2014 roku przez Rosję i kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów w dwóch samozwańczych republikach na wschodzie kraju.

Orbán potępia masakrę w Buču

Premier Węgier Viktor Orbán potępia masakrę w ukraińskim mieście Buča, gdzie podczas rosyjskiej inwazji zginęły setki cywilów, i popiera międzynarodowe śledztwo, które wykryje winnych tego rozlewu krwi. Powiedział to w sobotę szef biura prasowego premiera Węgier Bertalan Havasi, cytowany przez serwer Hungary Today.

Premier Węgier został w piątek ostro skrytykowany przez swojego wieloletniego sojusznika, polskiego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział m.in., że nie może już z nim współpracować, dopóki Orbán nie zmieni stanowiska w sprawie rosyjskiej inwazji. Chociaż Orbán potępił rosyjską inwazję na Ukrainę, nie skrytykował specjalnie prezydenta Rosji Władimira Putina.

W przeciwieństwie do innych krajów Unii Europejskiej i innych państw zachodnich, rząd Orbána również nie wysyła pomocy wojskowej do Kijowa. Odnośnie krwawych wydarzeń w Buču Orbán powiedział wcześniej, że potrzebne jest niezależne i bezstronne śledztwo.

Martin Dorazín, ke, ČTK

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Drukować



Skopiuj adres URL




Skrócony adres





blisko




Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *