Słowacja weźmie udział w pomocy w wysokości dwóch miliardów euro na zakup i dostawę amunicji artyleryjskiej na Ukrainę– potwierdzili szef dyplomacji Rastislav Káčer i sekretarz stanu w MON Marian Majer po wspólnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i obrony w Brukseli. Kontynuuj czytanie
Kraje Unii zatwierdziły trójfazowy plan działania, na podstawie którego w ciągu najbliższego roku ukraińskim wojskom zostanie dostarczony co najmniej milion nabojów 155 mm. Strategiczne zapasy państw członkowskich również zostaną uzupełnione, niektóre z nich prawie kilka minut po wysłaniu pomocy wojskowej na Ukrainę.
Majer potwierdził, że Słowacja należy do grona 18 krajów UE, które zgodziły się na wspólny zakup amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy. „Zasadą jest, że moce produkcyjne zostaną zwiększone, również przy pomocy środków unijnych, do których należy również Słowacja. Rezultatem powinien być milion sztuk tej amunicji w ciągu roku, aby w krótkim czasie na z jednej strony Ukraina otrzymuje największe możliwe wsparcie i następuje wzrost zdolności produkcyjnych tej amunicji w krajach członkowskich” – wyjaśnił.
Związek będzie negocjował bezpośrednio ze słowackimi firmami szczegóły udziału w produkcji. Majer przyznał, że trwa też debata, czy fabryki zbrojeniowe spoza Unii również wezmą udział w tym projekcie. Według niego do osiągnięcia celu inwestycyjnego konieczne jest zaangażowanie producentów spoza Unii, np. z Bałkanów czy Norwegii. „Do czasu zwiększenia przepustowości nie będziemy mieli wyboru. Przyjęto kompromisową propozycję, która na to pozwala” – powiedział, dodając, że Słowacja to popiera.
Zdaniem Majera spółki ZVS Holding as Dubnica nad Váhom mogą być zaangażowane we wspólny projekt zakupu amunicji, w którym uczestniczy również państwo. Z produkcją w Dubnicy i Śninie. „Ta firma ma swój udział w produkcji iw spółce hiszpańskiej. Istnieje już współpraca pomiędzy firmami hiszpańskimi i słowackimi oraz współpraca z producentami czeskimi i francuskimi. Z punktu widzenia Słowacji istotne będzie wzmocnienie mocy produkcyjnych oraz inwestowanie w zatrudnienia w tym sektorze” – opisał sytuację mjr. (TASR)
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.