Białoruś oskarżyła Litwę o pobicie migranta na granicy

Białoruska straż graniczna poinformowała, że ​​w pobliżu granicy z Litwą znaleźli martwego migranta w śpiworze ze śladami pobicia na ciele. Białoruś oskarżyła litewskie siły bezpieczeństwa o wrzucenie go tam. Litewskie straże graniczne twierdzą, że nie wiedzą o incydencie, a migranci nie próbowali przekroczyć granicy na miejscu.

W niedzielę rano polska straż graniczna poinformowała, że ​​125 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusi. Tymczasem setki innych migrantów opuściło Irak i udało się do Mińska.

Według białoruskiej straży granicznej zmarły uchodźca miał trzydzieści kilka lat i był pochodzenia „afroazjatyckiego”. „Zespół śledczy został wezwany na miejsce zdarzenia, aby ustalić okoliczności i przyczyny śmierci. Podejmowane są niezbędne czynności śledcze” – powiedział w oświadczeniu białoruski strażnik. Te informacje nie mogą być niezależnie zweryfikowane, powiedziała agencja DPA.

Przedstawiciel litewskiej straży granicznej powiedział, że straż graniczna nie ma żadnych informacji o „takim zdarzeniu”. „Nawiasem mówiąc, w miejscu, o którym mówią Białorusini, migranci nie próbowali ostatnio dostać się na Litwę” – powiedział Giedrius Mišutis ze straży granicznej, według litewskiej stacji państwowej LRT.

Migranci, zwłaszcza z Bliskiego Wschodu, w ostatnich miesiącach coraz częściej próbują przekraczać zewnętrzne granice Unii Europejskiej z Białorusi do Polski lub krajów bałtyckich. Kryzys migracyjny nasilił się ostatnio, gdy po białoruskiej stronie granicy z Polską obozowało kilka tysięcy uchodźców, którzy według polskich władz czasami próbowali przekroczyć granicę z pomocą białoruskich sił bezpieczeństwa. Władze białoruskie następnie tymczasowo umieściły wiele z tych osób w centrum logistycznym na przejściu granicznym Bruzhi-Kuźnica. Jednak Warszawa nadal zgłasza próby przekroczenia granicy.

W niedzielę polska straż graniczna poinformowała, że ​​w sobotę 125 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusi. Według serwisu Polsatnews twierdzą też, że w niektórych przypadkach „grupy kilkudziesięciu osób” próbowały przekroczyć granicę siłą, w polskie patrole rzucano kamieniami, a białoruskie siły bezpieczeństwa oślepiały laserami i stroboskopami. 17 Irakijczyków udało się dostać do Polski i odesłano z powrotem na granicę, pisze portal.

Kolejnych 418 Irakijczyków przyleciało z Mińska w niedzielę wieczorem, napisała białoruska niezależna serwer Nasa Niva, odnosząc się do białoruskiego kanału telewizyjnego Białoruś 1, który powiedział, że jest to piąty lot repatriacyjny, który sprowadza migrantów z powrotem do ich kraju z „pochodzenia”.

Polska, kraje bałtyckie i inne kraje Unii Europejskiej oskarżają reżim autorytarnego przywódcy Aleksandra Łukaszenki o zwabianie migrantów z obszarów kryzysowych na Białoruś, a następnie odsyłanie ich z powrotem do granic UE. Według krajów zachodnich Mińsk reaguje na sankcje UE za łamanie praw człowieka. Strona białoruska zaprzecza tym zarzutom.

Według agencji Reuters prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział w niedzielę, że NATO powinno ponownie rozważyć swoje stanowisko wobec Białorusi, której armia coraz bardziej integruje się z rosyjskimi siłami zbrojnymi. Reżim Łukaszenki i wspierające go siły będą nadal testować zachodnią jedność i zdolność odpierania ataków hybrydowych, powiedział po spotkaniu z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział niemieckiej agencji informacyjnej DPA, że otwarcie granic podczas kryzysu migracyjnego w 2015 roku było błędem. „Większość krajów UE, z wyjątkiem jednego lub dwóch, rozumie, że nie możemy prowadzić polityki otwartych drzwi i wielokulturowości” – powiedział premier. Według agencji PAP ponownie odrzucił możliwość wsparcia polskich sił bezpieczeństwa granicznych przez europejską agencję graniczną Frontex.

Wideo: Sytuacja w obozach dla uchodźców i migrantów na granicy z Białorusią

Sytuacja w obozach na pograniczu Białorusi i Polski Wideo: Radio Wolna Europa

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *