Będą umieszczać najważniejsze wiadomości na liście witryn dezinformacyjnych

Projekt Konspirátori.sk musiał w przeszłości tymczasowo usunąć gazetę z listy.

Informacje głównego nurtu ponownie zostaną wymienione jako strony dezinformacyjne. Sąd Okręgowy w Bratysławie na stałe anulował wszystkie pilne środki podjęte przeciwko projektowi Konspirátori.sk, co w przeszłości zmusiło go do tymczasowego usunięcia tej gazety z listy problematycznych stron.

Poinformował o tym w czwartek, 22 grudnia, Peter Jančárik, wiceprezes stowarzyszenia obywatelskiego Konspirátori.sk.

„Wygląda na to, że słowackie sądy po latach poważnie traktują społeczne zagrożenie ze strony dezinformacyjnych serwisów internetowych. Ich ostatnie decyzje pokazują, że nie rozumieją już dyskursu, że krytycy dezinformacyjnych serwisów internetowych chcą jedynie zaszkodzić ich reputacji lub zniszczyć je ekonomicznie. publikowanie stron jest uzasadnione zdaniem sądu okręgowego”, — powiedział Jancarik.

Gazeta musiała zostać tymczasowo usunięta z listy w marcu 2020 r. po wydaniu przez Sąd Rejonowy w Bratysławie nakazu podjęcia pilnych działań. Jednak po wybuchu wojny na Ukrainie sądy stopniowo uchylały decyzje, które początkowo przyznawały gazecie ochronę.

Sąd tymczasowo odrzucił roszczenia gazety

Sąd Okręgowy w Bratysławie tymczasowo odrzucił roszczenia gazety w swoich orzeczeniach. I fakt, że projekt Konspirátori.sk bezpodstawnie ingeruje w ich prawa. Jednocześnie sąd wziął pod uwagę także zamknięcie gazety na polecenie BBN, bo po wybuchu wojny na Ukrainie ocenił je jako zagrożenie bezpieczeństwa.

Według Jančárika gazeta wcześniej regularnie prowadziła prokremlowską propagandę, pozostawiając bez zastrzeżeń miejsce dla ekstremistów, antyszczepionkowców i różnych teorii spiskowych. Przypomniał też, że niedawno zostali ukarani przez Radę Usług Medialnych za szerzenie antysemityzmu, a ich współpracownik Bohuš Garbár został sfilmowany podczas przyjmowania łapówki od funkcjonariusza Informacji z ambasady rosyjskiej.

„Wierzymy, że sądy będą otwarte na to, o co apelujemy od samego początku, nawet na rozprawie z Wiadomościami Głównymi. Jednak na próżno czekaliśmy na to od ponad trzech lat, a teraz stawić czoła wstrząsającym oskarżeniom i bezsensownym egzekucjom”. on dodał.

Wiosną tego roku czeski portal dezinformacyjny AC24 również próbował zastosować środek nadzwyczajny wobec spiskowców. Jednak Sąd Rejonowy w Bratysławie i ostatecznie Sąd Okręgowy odrzuciły jego propozycję.

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *