Bałtyk obawia się, że kryzys na granicy z Białorusią przerodzi się w konflikt zbrojny – ČT24 – Telewizja Czeska

Polska zgłasza setki prób przekroczenia granicy

Polska straż graniczna naliczyła łącznie 468 prób nielegalnego przekroczenia granicy w czwartek wieczorem. W jednym z incydentów jeden z migrantów uderzył w kończyny polskiego żołnierza, który w odpowiedzi oddał dwa ostrzegawcze strzały w powietrze, podał serwer Onet.pl.

Portal OKO.press poinformował o śmierci dwóch 14-letnich Kurdów po białoruskiej stronie granicy, ale podkreślił, że informacji tych nie można zweryfikować z innych źródeł. Białoruska straż graniczna zdementowała doniesienia o śmierci chłopca. „Jeden z nieletnich uchodźców na granicy białorusko-polskiej chorował w nocy. Chłopcy byli badani przez sanitariuszy, którzy pełnią stałą dyżur w obozie przyrodniczym. Po ustabilizowaniu się stanu chłopca, chłopiec szybko wraca do rodziny” – cytuje agencja Interfax w białoruskim komunikacie prasowym.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, podczas obecnego kryzysu migracyjnego na granicy zginęło co najmniej dziesięciu uchodźców, z czego siedmiu po polskiej stronie. Informacje o tym, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej są trudne do zweryfikowania ze względu na stan wyjątkowy na polskiej granicy, więc media i organizacje humanitarne nie mają dostępu do tego obszaru.

Próby przekroczenia granicy odnotowuje również Litwa

Litewscy pogranicznicy również mieli do czynienia z nielegalnymi przekroczeniami granicy, kiedy poinformowali, że w czwartek wieczorem zatrzymali grupę około 35 migrantów przed przekroczeniem granicy białorusko-litewskiej. Szef granicy Rustamas Liubajevas powiedział, że jego ludzie w pobliżu granicy wykryli dwie kilkudziesięcioosobowe grupy migrantów i że przynajmniej jednej z nich towarzyszyli białoruscy pogranicznicy.

Minister obrony Litwy Arvydas Anuhauskas oszacował, że obecnie na granicy białorusko-litewskiej przebywa około tysiąca osób, które chcą przekroczyć granicę bez niezbędnych dokumentów. W tym roku litewską granicę przekroczyło ponad 4200 migrantów, a około 6000 dodatkowych uchodźców nie zostało wpuszczonych do kraju przez litewską straż graniczną. W związku z kryzysem migracyjnym Litwa w tym tygodniu ogłosiła pięciokilometrową strefę na granicy z Białorusią.

Zatrzymamy gaz w Europie, Łukaszenka ostrzega przed sankcjami

W strefie przygranicznej po białoruskiej stronie znajduje się kilka tysięcy migrantów próbujących dostać się do Unii Europejskiej. Warszawa od dawna oskarża Mińsk o transport migrantów z Bliskiego Wschodu na granicę, w odwecie za sankcje Unii Europejskiej nałożone na autorytarny reżim białoruski za łamanie praw człowieka. Białoruski przywódca Aleksander Łukaszenko, który przy wsparciu Moskwy oparł się naciskom masowych protestów w zeszłym roku, zaprzecza tym zarzutom.

Łukaszenka zagroził również w czwartek, że ukróci tranzyt gazu i towarów w odwecie za nowe sankcje ogłoszone przez UE. „W obronie naszej suwerenności i niepodległości nie cofniemy się przed niczym” – powiedział Łukaszenka podczas spotkania z przedstawicielami rządu.

„Rozgrzewamy Europę, ale oni wciąż grożą zamknięciem granic. A jeśli odetniemy im gaz ziemny? Dlatego polecam przywódcom Polski, Litwy i innym bezgłowym (politykom) zastanowienie się, zanim zaczną mówić ”, powiedział według agencji państwowej BelTA.

Według Łukaszenki białoruska dyplomacja powinna ostrzec wszystkich w Europie, że zareaguje na dodatkowe sankcje, które Mińsk uważa za niedopuszczalne.

Wprowadzenie nowych sankcji zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Są skierowane do osób prywatnych i firm. Działania Mińska określiła jako hybrydowy atak autorytarnego reżimu.

„Problemem jest Łukaszenko i Białoruś i tamtejszy reżim” – powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas w Bundestagu, w którym powiedział również, że przedłużenie i zaostrzenie sankcji wobec Mińska powinno zostać zatwierdzone w poniedziałek przez szefów dyplomacji 27-letniego młodzieńca. lat. .

Merkel ponownie rozmawiała z Putinem

Obawy o wzrost napięć na granicy białorusko-polskiej po raz kolejny wyraził Kreml. Powtórzył, że Rosja nie ma nic wspólnego z kryzysem migracyjnym. Jako „zwariowany pomysł” rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow odrzucił pomysł, jakoby rosyjskiej firmie Aeroflot groziły sankcje za przewożenie migrantów na Białoruś.

Drugi dzień z rzędu prezydent Władimir Putin omówił sytuację z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i wezwał do wznowienia kontaktów UE z Białorusią. „Potwierdzono znaczenie szybkiego rozwiązania ostrego kryzysu migracyjnego – zgodnie z międzynarodowymi standardami humanitarnymi” – cytował Kreml TASS.

„Kanclerz zwróciła uwagę, że za sytuację odpowiada białoruski reżim, który posługuje się bezbronnymi ludźmi w hybrydowym ataku na Unię Europejską” – powiedział Steffen Seibert, rzecznik rządu niemieckiego.

W środę Merkel wezwała rosyjskiego prezydenta do wykorzystania swoich wpływów i „działania” przeciwko nadużyciom wobec uchodźców przez swojego białoruskiego sojusznika.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *