Analityk Dalibor Roháč: Polityka to nie sport | Rozmowy | .jeden tydzień

Słowacja jest już po wyborach, które przez wielu postrzegano jako walkę o praworządność, o kierunek polityki zagranicznej, ale także o przyszłość – ponieważ wielu młodych ludzi, którzy mobilizowali się i głosowali, uznało te wybory za kluczowe dla dylematu, czy wrócić, czy odejść. Masz niepowtarzalny widok z zewnątrz i od wewnątrz – dlaczego tak się stało?

Mówi się, że każde nadchodzące wybory są kluczowe i tam wszystko się rozstrzygnie. Ale z zewnątrz sprawy rzadko wyglądają tak dramatycznie. Długoterminowe tendencje w Republice Słowackiej nie są zachęcające: odejście młodych ludzi, brak reform w edukacji, służbie zdrowia i ogólnie w sektorze publicznym. To zła wiadomość dla przyszłości kraju. Nowy rząd nie będzie inwestował w długoterminową przyszłość kraju. Jednocześnie powstający rząd jest obrazem państwa słowackiej opinii publicznej. Oczywiście alternatywa była możliwa, ale nie była wystarczająco silna.

dlaczego nie było silniejszej alternatywy?

Głównie dlatego, że proreformatorskie partie centroprawicowe miały szansę zrobić coś z krajem w 2020 roku i w dużej mierze ją zaprzepaściły. Te same partie nigdy nie zainwestowały wystarczająco w swoją głębię instytucjonalną, jak zainwestowała tam na przykład Platforma Obywatelska w Polsce. W obliczu malejącego poparcia zamiast poddać się zmianie pokoleniowej, zostaną wyrzuceni na śmietnik historii. Najbardziej realną alternatywą dla wyborców, którzy nie chcieli rządu Ficy i jego sojuszników, były wybory postępowej Słowacji.

w dużej mierze widziałeś PS od środka, bo byłeś członkiem partii Zespół, która przed wyborami w 2020 r. wchodziła w skład koalicji przedwyborczej z PS. Czy PS jest dziś partią bardziej dojrzałą? niż wtedy?

Z pewnością tak. Pozostawanie poza parlamentem jest sprawdzianem dla każdej partii. Demoralizujący jest brak wpływu platformy parlamentarnej. Bardzo dobrą wizytówką Progresívne Slovenia jest to, że to samo spotkało partię Ensemble (którą opuściłem po rezygnacji Miroslava Beblavégo ze stanowiska prezydenta i powrocie do Stanów Zjednoczonych). Z pewnością przyczyniła się do tego obecność w Parlamencie Europejskim i przywództwo Michala Šimečki. To, że PS to przetrwała, to także znak, że jest dość silna, zinstytucjonalizowana, obecna w regionach. Silna reprezentacja w parlamencie daje jej obecnie ogromną szansę stać się ważną i szeroko rozpowszechnioną partią opozycyjną.

Możesz przeczytać cały wywiad, jeśli wykupisz cyfrową subskrypcję .week. Teraz oferujemy również możliwość zakupu wspólnego dostępu do .tježen i Denník N.

zapłacić z góry

Jeśli znalazłeś błąd, napisz na adres web@tyzden.sk.

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *