Sbierbank i Gazprombank wykorzystują system SWIFT do transakcji gazowych. Dlatego Unia Europejska jeszcze ich od niego nie odłączyła – tłumaczy w rozmowie z HN ambasador Polski na Słowacji Krzysztof Strzałka.
Polska prosi o wysłanie misji pokojowej na Ukrainę. Czy możesz szczegółowo opisać tę propozycję?
W tej chwili nie mogę podać więcej szczegółów na temat tego planu, ponieważ jest on opracowywany do ostatniej chwili. W tym tygodniu trwały konsultacje w sprawie stanowiska misji pokojowej na Ukrainie. Przed nadzwyczajnymi szczytami Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej w czwartek przywódcy państw członkowskich rozmawiali o tym podczas serii wzajemnych spotkań.
Czy możesz chociaż wskazać, z czego dokładnie składa się ten plan?
Oczywiście jest to ściśle związane z tematem rozmów rosyjsko-ukraińskich. Oznacza to, że dotyczy to głównie korytarzy humanitarnych i ratowania ludności cywilnej. Z pewnością jest to dziś najważniejszy cel. Ale przede wszystkim walka musi się skończyć. I do tego potrzebne jest rozwiązanie polityczne i dyplomatyczne. Przybycie prezydenta USA Joe Bidena najpierw do Brukseli, a następnie do Polski w piątek mogłoby również ułatwić ten proces.
Z kim prezydent Biden spotka się w twoim kraju?
Z przywódcami politycznymi, m.in. prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Polska, a zwłaszcza Warszawa, od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę stały się głównym ośrodkiem międzynarodowych wizyt. Nasi przedstawiciele ze swojej strony regularnie jeżdżą na spotkania zagraniczne. Konsultacje z partnerami odbywają się na różnych szczeblach, nie tylko z Prezydentem i Prezesem Rady Ministrów. Ta dwójka jedzie gdzieś praktycznie codziennie. Na przykład prezydent Duda był w poniedziałek w Mołdawii, we wtorek w Rumunii, a potem w Bułgarii.
Czy rozmawiacie o tym również z przedstawicielami Słowacji?
Bez wątpienia tak. Andrzej Duda zaplanował konsultacje telefoniczne z prezydentami krajów Europy Środkowej, w tym słowacką głową państwa Zuzaną Čaputovą. Jednak nasi przywódcy rozmawiają nie tylko z przedstawicielami krajów sąsiednich. Premier Morawiecki przyjął w Warszawie Konfederację Szwajcarską Ignacio Cassis oraz premiera Holandii Marka Rutte. Jednocześnie Holandia jest obecnie nieco ostrożna w przyjmowaniu uchodźców.
Niektóre kraje argumentują, że wysłanie wojsk NATO na Ukrainę z misją pokojową może oznaczać wciągnięcie Sojuszu Północnoatlantyckiego w konflikt. Nie boisz się wybuchu III wojny światowej?
Ryzyko jest zawsze. Jednak tak długo, jak…
Ten artykuł jest przeznaczony wyłącznie dla subskrybentów.
Ty odszedłeś 85% czytać.
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.