„Albo idź na terapię konwersyjną, albo wyjdź z domu”

Psychiatra Mária Matisová zapewnia profesjonalną pomoc w zakresie zdrowia psychicznego osobom należącym do społeczności queer. Regularnie organizuje również grupy wsparcia dla osób LGBTI+, ale także dla członków ich rodzin, przyjaciół i znajomych.

Tydzień po zamachu w Zámocká zorganizowała też nadzwyczajną grupę wsparcia. „To było piękne i bardzo mocne. Cieszę się, że były też osoby niebędące gejami, które wyraziły swoje wsparcie i solidarność ze społecznością” – opisuje.

Jednak na ostatnim spotkaniu musiała też pomyśleć o wzmożonych środkach bezpieczeństwa. – Martwiłam się o moich klientów – przyznaje psychiatra.

W rozmowie mówi także o:

  • że wiele tęczowych rodzin znajduje się w sytuacji „walki lub ucieczki”,
  • jak podchodzi do klientów homofobicznych i transfobicznych,
  • że coming out czasami kończy się bójką i wizytą u egzorcysty,
  • dlaczego nigdy nie należy deportować kogoś wbrew jego woli
  • jak mimo wszystko pozostaje optymistką.

Co zmieniło się dla ciebie osobiście w ciągu ostatnich dwóch tygodni od zabójstwa Juraja Vankuliča i Matúša Horvátha?

Wiele rzeczy. Tragedia dotknęła mnie nie tylko zawodowo, bo spotykam się z klientami ze środowiska queer, ale także osobiście, po ludzku. Obserwuję silne emocje u moich klientów – złość, smutek. I widzę to bardzo podobnie.

W zeszłą środę miałem grupę wsparcia, na której płakaliśmy, przeklinaliśmy, szaleliśmy – dopóki trochę nie rozładowaliśmy napięcia.

Czy ostatnią grupą wsparcia, którą miałeś, były osoby homoseksualne lub ich rodziny i przyjaciele?

Tym razem była to mieszanka. Było to niezwykłe spotkanie dla tragedii Zámockiej. Byli też członkowie społeczności LGBTI+, ale także inni ludzie wokół nich. To było piękne i bardzo mocne. Cieszę się, że są też osoby niebędące gejami, które wyraziły swoje poparcie i solidarność ze społecznością.

Moi klienci mówili również o reakcjach, jakie napotkali po Zámockej. Uderzyły mnie dwie rzeczy. Po pierwsze, czasami ludzie wokół nich nie dbali nawet o bezpieczeństwo – „nie dzwonili do mnie i bolało mnie to, bo też mogłem tam być”. A inni zostali skonfrontowani z faktem, że chociaż ich przyjaciele i znajomi dzwonili do nich, powiedziano im: „Nie wychodź teraz. Nie mów nikomu, że jesteś gejem, nie rób nic, zachowuj się normalnie .

Możemy dyskutować, która z dwóch opcji była gorsza.

Jaka byłaby prawidłowa odpowiedź?

sam nie wiem. W dniu, w którym to się stało, przez chwilę walczyłem, czy zacząć dzwonić do moich bliskich w społeczności, aby zobaczyć, czy któraś z nich jest ofiarą, czy też czekać na więcej informacji. opublikowane. To była bardzo trudna decyzja.

Czy po zamachu w Zámocká osoby homoseksualne kontaktowały się z tobą częściej, mówiąc, że wspierają pomoc psychologiczną i wsparcie?

Ten artykuł jest przeznaczony wyłącznie dla subskrybentów Denník N.

Czy jesteś abonentem?

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *