Wideo: Rządowi Ľudovíta Ódora nie udało się zdobyć zaufania parlamentu
Rząd Ľudovíta Ódora nie zdobył zaufania parlamentu (Źródło: Topky/Ramon Leško)
Rząd wspierali jedynie posłowie SaS, niesklasyfikowani posłowie skupieni wokół Eduarda Hegera i Tomáša Valáška. Jesteśmy rodziną – OĽANO i niesklasyfikowani posłowie do Parlamentu Europejskiego wokół Petra Pellegriniego wstrzymali się od głosu. Przeciw głosowali jedynie członkowie Smer-SD i kilku członków niezrzeszonych.
Zobacz galerię (12)
(Źródło: Topky/Ramon Lesko)
W odpowiedzi na wyniki głosowania prezydent Zuzana Čaputová oświadczyła, że utworzenie oficjalnego rządu jest jedyną konstytucyjną możliwością doprowadzenia Słowacji do przedterminowych wyborów po wyrażeniu przez parlament braku zaufania do rządu Eduarda Hegera i jednocześnie nie posiada większości parlamentarnej niezbędnej do utworzenia kolejnego rządu. Uważa zatem, że odmowa większości posłów wyrażenia zaufania do rządu ekspertów, bez przedstawienia przekonujących argumentów merytorycznych, jest postawą bardzo niedojrzałą. „Zgodnie z konstytucją Prezydent powierzy rządowi Ľudovíta Ódora realizację jego mandatu do czasu utworzenia nowego rządu, który wyłoni się po przedterminowych wyborach parlamentarnych we wrześniu”, – oznajmił Pałac Prezydencki. Jednocześnie Čaputová pochwaliła postawę parlamentarzystów i klubów parlamentarnych, którzy w głosowaniu wyrazili zaufanie do rządu ekspertów.
Zapach mówi o szambie i prymitywizmie
Premier Ľudovít Ódor nie był zaskoczony wynikiem wotum zaufania dla Rady Narodowej (NR) Republiki Słowackiej. Jak powiedział, pomimo dezaprobaty dla komunikatu programowego rządu, rząd będzie się starał to osiągnąć nawet przy ograniczonych umiejętnościach. „Rząd nie będzie już miał wszystkich uprawnień i musimy być przygotowani na to, że wiele decyzji będziemy musieli konsultować z prezydentem”, Zapach powiedział. Jak przypomniał, wiele działań zostanie wydłużonych, a pewnych rzeczy nie będzie można zrealizować. PVV nazwało to planem działania rządu do końca wyborów. „Wszystko, co obiecaliśmy, postaramy się dotrzymać” potwierdzony.
Wideo: Ľudovít Ódor reaguje na fakt, że nie wyrażono wotum zaufania dla jego rządu
Ľudovít Ódor reaguje na fakt, że nie wyrażono wotum zaufania dla jego rządu (Źródło: Topky/Ramon Leško)
Na marginesie debaty w Parlamencie powiedział, że naprawdę usłyszeliśmy w tej debacie wszystko, „Totalna bzdura, prymitywizm, stand-up, naprawdę cenne rady i przypomnienia o jakości”. Według niego Słowacja ma swoje odzwierciedlenie także w parlamencie. „Nie spodziewałem się niczego innego” stwierdził. Dodał także, że wiele dyskusji było konstruktywnych.
Zobacz galerię (12)
(Źródło: TASR/Jakub Kotian)
Według przewodniczącego Hlas-SD Petara Pellegriniego rządowi wystarczy nawet ograniczony mandat. „Zaufanie do tego rządu zostało przesadzone. Na to, co muszą tu robić przez cztery lub pięć miesięcy, wystarczy im nawet ograniczona kadencja”. zdeklarowany. Wynik głosowania nie był dla niego zaskoczeniem. „Zgodnie z oczekiwaniami rząd Ódora zdobył tylko tyle głosów, ile uzyskał. Myślę, że wcześniej było to jasne dla wszystkich” – podkreślił.
Wideo: Rządowi Ľudovíta Ódora wystarczy ograniczony mandat – twierdzi Pellegrini
Rządowi Ľudovíta Ódora wystarczy ograniczony mandat, twierdzi Pellegrini (źródło: Topky/Ramon Leško)
Prezes SaS Richard Sulík uważa niezdolność parlamentu do wyrażenia zaufania do rządu za błąd polityczny. Podkreślił, że klub parlamentarny SaS wspiera rząd. „Rada Narodowa pozbyła się teraz wszelkich wpływów na rząd. Wszystko pozostawiła prezydentowi. Nie rozumiem takiej postawy” – podkreślił przywódca liberałów. Choć założenia programowe rządu nie zostały zatwierdzone, Sulík zakłada, że rząd będzie się do nich stosować. „Tak długo, jak będą trzymać się programu, nawet jeśli nie zostanie on zatwierdzony, mogą liczyć na nasze wsparcie”. czy oświadczył.
Według lidera demokratów Eduarda Hegera posłowie realizowali swoje własne interesy, nie wyrażając zaufania do rządu Ľudovíta Ódora. „Należało się spodziewać, że samolubni politycy nie poprą rządu Ľudovíta Ódora, nawet jeśli jego sukces jest ważny dla Słowacji”, zwrócił uwagę, że niezrzeszeni parlamentarzyści pracujący w Partii Demokratycznej obdarzyli rząd zaufaniem. Heger twierdzi, że nie ma powodu rzucać kłód ekspertom pod nogi rządu. „Trzymamy kciuki, aby Ľudovít Ódor dźwigał ciężar rządzenia bez zaufania – wiem, co to jest”, – podkreślił.
Zobacz galerię (12)
(Źródło: Topky/Ramon Lesko)
Ruch OĽANO i jego przyjaciele twierdzą natomiast, że poprzeją każde dobre prawo przedstawione przez rząd Ľudovíta Ódora. „Ponadto jesteśmy do dyspozycji rządu tymczasowego, który może zwoływać nadzwyczajne posiedzenia parlamentu w dowolnym momencie przerwy parlamentarnej, aby chronić dobre prawa dla obywateli” – dodał. powiedział Igor Matovic. Według niego klub parlamentarny OĽANO i jego przyjaciele nie mogli głosować nad wotum zaufania dla rządu, który nie dał gwarancji, że nie będzie próbował anulować pomocy w wysokości 200 euro miesięcznie na dziecko.
W oświadczeniu programu rządowego (PVV) posłom „Jesteśmy rodziną” zabrakło większej umiejętności wypowiadania się na polu społecznym. Przewodniczący Parlamentu i Ruchu Boris Kollár powiedział to po czwartkowym wotum zaufania dla rządu, przy którym parlamentarzyści We Are Family wstrzymali się od głosu. „(Dokument) był ogólny, a nie konkretny, co nam tam przeszkadzało”, – rozumował. Zdaniem Kollára, gdyby wynik głosowania zależał wyłącznie od klubu. Jesteśmy rodziną, głosowałby na tak. Jednak jego zdaniem z góry było jasne, że oświadczenie programowe nie zostanie przyjęte. Uważa za normalne, że rząd ma ograniczone uprawnienia w podstawowych kwestiach polityki wewnętrznej i zagranicznej ze względu na brak zaufania do parlamentu. „Nie oczekujemy tego od tego rządu. Oczekujemy raczej, że w ogóle nic nie zrobi. Nie ma do tego kompetencji. Chcemy, aby komisja Rady Narodowej Republiki Słowackiej decydowała o wszystkim”. on dodał. Kollar nie ma zastrzeżeń do żadnego z ministrów. Nie przeszkadza mu więc to, że Parlament nie może ich odwołać. Nie wykluczył poparcia propozycji rządu w parlamencie. Marszałek Sejmu pozytywnie ocenił także obecność Premiera i członków rządu na posiedzeniu plenarnym podczas debaty nad ogłoszeniem programu.
Wideo: Reakcja partii Smer-SD na wotum nieufności dla rządu Ľudovíta Ódora
Reakcja partii Smer-SD na wotum nieufności wobec rządu Ľudovíta Ódora (Źródło: Topky/Ramon Leško)
Lider Smeru Robert Fico z kolei oskarża prezydent Zuzanę Čaputovą o chaos panujący w państwie i pozbawiony uprawnień rząd. Zdaniem Fico naruszyło to wszelkie zasady demokracji parlamentarnej w procesie następującym po dymisji poprzedniego rządu i tworzeniu oficjalnego rządu. „Słowacja nie ma rządu posiadającego pełnię uprawnień od 15 grudnia 2022 r. Pełną odpowiedzialność za tę sytuację ponosi Prezydent Republiki Słowackiej, ponieważ nie podjął żadnych działań w celu zorganizowania przedterminowych wyborów parlamentarnych ani wiosną, ani w czerwcu br. rok”, „ powiedział Fico. Jest zawstydzony faktem, że przynajmniej do końca września „zespół ludzi”, który z wyborów nie wyszedł, prezydent nie rozmawiał o tym z partiami parlamentarnymi, a one nie uzyskały w wyborach zaledwie 34 głosów. parlament, będzie rządził.
Dyskusja trwała dwa dni
Dyskusja nad programem rządu trwała dwa dni, podczas których głos zabrało kilku parlamentarzystów, kilkukrotnie wypowiadał się także premier i część ministrów. W uwagach merytorycznych wypowiadali się także ustawodawcy. Ódor poprosił posłów o wotum zaufania i przedstawił podstawowe priorytety programu rządu. Powiedział, że jego gabinet ma ambicje zaprowadzenia pokoju i kultywowanej debaty politycznej. Obecnie, jego zdaniem, konieczne jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania państwa, przygotowanie i wdrożenie działań mających pomóc społeczeństwu w obliczu inflacji, ale także rozwiązanie finansów państwa.
Zobacz galerię (12)
(Źródło: Topky/Ramon Lesko)
Kilku parlamentarzystów skrytykowało program rządu za to, że zawiera niewiele konkretnych rozwiązań. W Smer-SD zabrakło także oceny obecnej sytuacji na Słowacji. Wręcz przeciwnie, SaS lub posłowie niezrzeszeni wokół Eduarda Hegera zadeklarowali swoje poparcie dla rządu. Jesteśmy rodziną, która planuje wstrzymać się od wotum zaufania.
Zobacz galerię (12)
(Źródło: Topky/Ramon Lesko)
I po?
Publicysta Juraj Hrabko mówił przed ogłoszeniem, że jeśli parlament nie wyrazi wotum zaufania dla rządu, jego zdaniem prezydent formalnie go zdymisjonuje, a następnie będzie musiał powierzyć rządowi Ľudovíta Ódora kierowanie państwem do czasu powołania nowego gabinetu nad przywództwem państwa. biurko. „Nie wyobrażam sobie, żeby Pani Prezydent ponownie zmieniała ten rząd, bo to jej rząd. A do wyborów pozostały niecałe cztery miesiące”. on dodał.
Istnieje potrzeba normalnego funkcjonowania instytucji państwa przed wyborami, co zdaniem Hrabka jest jednym z wyzwań stojących przed rządem ekspertów. „Zadaniem rządu, panie Ódora, jest przygotowanie godnych tej nazwy wyborów parlamentarnych i nie psucie sprawy jeszcze bardziej niż jest. Nie może stawiać sobie innych wielkich celów”. – zauważył Hrabko.
„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.