A co z Zemanem. Wytrawne jastrzębie „pracują” nad prezydentem przez Ukrainę

Czeska głowa państwa po raz pierwszy przygotowuje się na arenie międzynarodowej pod nowym rządem Petra Fiali (ODS). Zeman przemówi do narodu w czwartek i ma wziąć udział w spotkaniu dziewięciu prezydentów NATO z Europy Środkowo-Wschodniej, zwołanym przez swojego polskiego odpowiednika Andrzeja Dudę. Oczywiście porozmawiamy o wojnie na Ukrainie.

Za kulisami polityki toczą się gorączkowe negocjacje, aby pogodzić te czeskie występy w bardzo delikatnym temacie.

Zeman koordynował wcześniej politykę zagraniczną na szczeblu urzędników konstytucyjnych, ale już wtedy skład uległ zmianie i zależał od tego, kto właśnie skorzystał na popularności zamku. Jednak zaraz po jesiennych wyborach prezydent zadeklarował, że do tej umowy wekslowej nie dojdzie.

Teraz, zgodnie ze spisem raportów, powstaje nowa oś, urząd rządu – prezydent – ​​MSZ. Od lat kręcą się tu „jastrzębie” czeskiej polityki zagranicznej, które szukają rozmów z prezydentem.

Starzy znajomi Černín

Choć zgodnie z czeską konstytucją rząd odpowiada za politykę zagraniczną, trzej czescy prezydenci zabrali głos. Milos Zeman, ze swoim prorosyjskim i prochińskim nastawieniem, wyraźnie najbardziej odbiega od „swoich” rządów.

Za panowania Andreja Babiša (ANO) doświadczony czeski dyplomata Rudolf Jindrák kursował między Akademią Straka a Zamkiem. Jest dyrektorem departamentu spraw zagranicznych w biurze prezydenckim, ale za Babiša pełnił także funkcję doradcy premiera. Oczywiście już tak nie jest.

Ekstremalna sytuacja z groźbą wojny na Ukrainie tworzy nowe sieci.

„W tych trudnych czasach koordynujemy politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, zwłaszcza z Tomášem Pojarem i Ministerstwem Spraw Zagranicznych, wiceministrem Martinem Povejšilem i jego zespołem. Nieustannie dostosowujemy nasze stanowisko, nawet późno w nocy, ze względu na wydarzenia w sieci Wszyscy znamy się od dawna i współpraca układa się bardzo dobrze – powiedział Rudolf Rudolf, Lista Raportów.

Pojar jest obecnie zewnętrznym doradcą premiera Petra Fiali do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa, jak podaje Lista. Obecnie kontynuuje pracę na Uniwersytecie CEVRO, do którego przeszedł po odejściu z administracji publicznej na początku ostatniej dekady.

Do tego czasu był pierwszym wiceministrem spraw zagranicznych, a także ambasadorem w Izraelu. W latach 90. kierował organizacją humanitarną People in Need. Pojar jest przedstawiany jako kandydat na doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego, który zgodnie z zapowiedzią programu chce utworzyć rząd Fiala na wzór Stanów Zjednoczonych, Izraela czy Niemiec.

„Zajmuję się koordynacją polityki zagranicznej z prezydentem na szczeblu operacyjnym w imieniu premiera I i Rudolfa Jindráka.

Wspomniany przez Jindráka wiceminister spraw zagranicznych Martin Povejšil odpowiada za kluczowy w ukraińskim kryzysie program bezpieczeństwa w Pałacu Černín. Pojar i Povejšil są wtedy „starymi znajomymi” pałacu Černín. Na przykład w latach 2007-2009 wraz z dyplomatką Veroniką Kuchyňovą Šmigolovą stanowili trzon zespołu „jastrzębia”, który negocjował ze Stanami Zjednoczonymi lokalizację amerykańskiego radaru w Brdach.

(Pseudo) Republika na Donbasie

Przemówienie prezydenta będzie dotyczyło nowej konstelacji dyplomatycznej.

Zeman, który w przeszłości ogłaszał na przykład rosyjską aneksję Krymu „fait accompli” lub faktem dokonanym, do tej pory oszczędnie wypowiadał się o konflikcie zbrojnym na granicy ukraińsko-rosyjskiej – w przeciwieństwie do większości zachodnich mężów stanu.

„Prezydent republiki Miłos Zeman mówi, że wkroczenie wojsk rosyjskich na terytorium separatystycznej Ludowej Republiki Donieckiej i Ługańska zwiększa ryzyko konfliktu zbrojnego i odwrotnie, zmniejsza szanse na rozwiązanie dyplomatyczne” , poinformowało biuro prezydenckie w Komunikat prasowy.

Na pierwszy rzut oka „państwowe” oznaczenie zbuntowanych terytoriów, które Ukraina uważa za terytorium okupowane, za ważną republikę, zostało w poniedziałek uznane przez Rosję. Na przykład Pojar nazwał je „pseudo-republikami” w rozmowie z Seznamem Zprávym.

W środę rząd zatwierdził mandat do negocjacji NATO z Sojuszem. Według premier Fiali mandat ten dotyczy planowanego szczytu NATO, którego data nie jest jeszcze znana. Według Fiali na czele delegacji ma stanąć Zeman.

„Podzieliliśmy się, Prezydent RP uczestniczy w szczytach, a rząd odpowiada za politykę zagraniczną, więc przygotowuje mandat. Jest to zgodne z naszą polityką zagraniczną, czyli poparcie dla Ukrainy jasne i jasne. , nieagresywna polityka Rosji” – powiedział Fiala po środowym posiedzeniu rządu.

Według Jindráka prezydent dowiedział się o mandacie. „Jednak stanowisko prezydenta i jego udział w spotkaniu prezydentów w piątek nie są akceptowane przez rząd, to, co mówi, zależy od niego” – powiedział Jindrák Seznam Report.

Kto z kim rozmawia?

Czeska polityka zagraniczna jest wyraźnie w rękach ważniejszych postaci czeskiej dyplomacji. Jednak sam Pałac Černín jest rządzony przez ministra piratów Jana Lipavskiego. Nie odpowiedziałem na listę na pytanie, jak ocenia koordynację polityki zagranicznej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych regularnie spotyka się z komórką kryzysową, która zajmuje się również sprawami operacyjnymi – np. sytuacją Czechów w kraju czy obsadą kadry czeskich władz na Ukrainie. Minister Lipavský działa również w imieniu Czech na terenie UE, m.in. w poniedziałek był na posiedzeniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych 27 w Brukseli.

W ubiegłym roku prezydent Miloš Zeman długo odmawiał mianowania Lipavskiego. Właśnie z tego powodu rzekomo odmówił prowadzenia negocjacji z organami konstytucyjnymi.

„Wyrażono moje zastrzeżenia do Ministra Spraw Zagranicznych (Lipavský). Co do innych potencjalnych uczestników takiego spotkania, przewodniczący Senatu (Vystrčil) niestety ma dla mnie słabe słowo, myślę, że jego działania w czasie moją chorobą jest hienizm. A spotkanie z Markétą Pekarovą Adamovą i rozmowa z nią o polityce zagranicznej, jeśli w ogóle tego nie rozumie, to również uważam, że to trochę strata czasu – powiedział ostro Zeman.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *