28 września 2022 o 21:10 I Zaktualizowano o 15:41
Gdzie się udać na ciekawe wydarzenia.
Preszowska Jesień Muzyczna
PRESZOW. Park Kultury i Wypoczynku (PKO) w Preszowie jest po raz kolejny centrum koncertów Preszowskiej Jesieni Muzycznej. Obecny 56. rok imprezy odbędzie się w stylu zespołów muzycznych młodszego pokolenia. Przez pięć wieczorów w zabytkowej sali Parku Kultury i Wypoczynku zespoły artystyczne składające się głównie z młodzieży słowackiej wystąpią z muzyką klasyczną w nowatorskim wydaniu. Koncerty wsparł ze środków publicznych Fundusz Wspierania Sztuki.
Jak poinformowała Patrícia Nagyová z PKO Preszów, koncert inauguracyjny Muzycznej Jesieni w Preszowie będzie również jednym z wydarzeń w sekwencji VII Dni Polskich w Preszowie. W PKO wystąpi polska sopranistka Julita Ziółko, której towarzyszyć będzie na fortepianie Joanna Steczek. Impreza Wieczór z muzyką operową i operetkową odbędzie się w czwartek 29 września o godz.
Tradycje wydobycia soli w łuku Karpat
PRESZOW. Cykl wydarzeń zorganizowanych z okazji 50. rocznicy powstania Muzeum Solivar w Preszowie zakończy się w czwartek i piątek 30 września konferencją na temat tradycji górnictwa solnego w Łuku Karpackim. Odbywa się na terenie narodowego zabytku kultury Sklep Pierwszego dnia wystąpienia skupiają się na „starożytnym Solivarze” z naciskiem na historię wydobycia soli i tej miejscowości, a także na historyczną rolę jej ważnych przedstawicieli. Poinformował o tym dyrektor muzeum Marek Duchoň.
Drugiego dnia międzynarodowej konferencji odbędą się wykłady eksperckie skupiające się na tej dziedzinie z perspektywy geologicznej i geograficznej. Nie zostaną pominięte aktualne problemy muzeów chroniących dziedzictwo górnicze, dotyczące działalności edukacyjnej, partnerstw międzynarodowych i ochrony tego typu obiektów zabytkowych.
Pod względem merytorycznym międzynarodowa konferencja połączy słowackie i polskie środowiska zawodowe patrzące na problem wydobycia soli z kilku perspektyw. Na konferencji będą aktywnie zabierać głos pracownicy zajmujący się pamięcią Słowacji, instytucjami naukowymi i edukacyjnymi. Wartością dodaną będą prezentacje przedstawicieli sąsiedniego polskiego muzeum Źup Krakowskich Wieliczka.
Targi z próbą bicia rekordu
BYŁY KOCHANKA. W czwartek w Starej Lubowni rozpoczyna się 29. rok tradycyjnego jarmarku lubowniańskiego studenckim wyścigiem bananów.
Przygotowany jest bogaty program.
W sobotę 1 października organizatorzy podejmą próbę stworzenia nowego rekordu i zgromadzenia w jednym miejscu najbardziej przebranych showmanów.
To wyjątkowa inicjatywa Obywatelskiego Stowarzyszenia Kultura z Sercem, miasta i przy wsparciu Autonomicznego Regionu Preszowa, która ma między innymi wymiar charytatywny. Za każdy zebrany kostium, w tym dla dzieci, organizatorzy przekazują jedno euro rodzinie lub dziecku z niepełnosprawnością medyczną. Wystarczy przebrać się w kostium lub jego część i przyjść na targi w sobotę. Spis odbędzie się w godzinach 11:30-14:30 pod nadzorem rachmistrza spisowego. Rekord zostanie następnie wpisany do Słowackiej Księgi Rekordów.
Program zostanie podzielony między główną scenę przed Urzędem Gminy oraz trybunę na Náměstí sv. Mikołaja.
Odwiedzający mogą podziwiać lububowskie duchy i ogień Gašparka. Ceremonia otwarcia jarmarku odbędzie się w sobotę od godziny 16.30 i wystąpią tam również soliści opery z Koszyckiego Teatru Państwowego.
Do niedzieli na zwiedzających zostanie zaprezentowanych kilka zespołów folklorystycznych, jest też program dla dzieci, występy zespołów Hrdza, Peter Bič Project i Kaliho. Każdego roku rośnie również remesiel Ulička, który w tym roku będzie w Náměstí sv. Mikołaja. Tam zwiedzający będą mogli zobaczyć pokazy tradycyjnej produkcji ponad 70 rzemieślników ludowych.
W programie również Dzień Huberta w skansenie pod Lubownią, w niedzielę 2 października odbędą się tam obchody Dnia Św. Huberta z dziękczynieniem za dary natury. Impreza to oficjalne zakończenie sezonu letniego na zamku. Przygotowywana jest uroczysta procesja i przymiarkowanie nowego myśliwego, uroczysta msza i prezentacja polowania.
Międzynarodowy Festiwal Filmów Nurkowych
STRBA TARN. Prawie 20 filmów i ponad 200 konkurencyjnych zdjęć walczy o główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Nurkowych, który rozpoczyna się w Szczyrbskie Jezioro w czwartek. Przez cztery dni swoje prace zaprezentuje 30 autorów z dziesięciu krajów. Oprócz filmowców i fotografów ze Słowacji, Czech, Włochy i Niemcy również będą reprezentowane na festiwalu HiszpaniaBelgia, Francja, Malta czy Maska. O zwycięstwo będą walczyć w łącznie siedmiu kategoriach. Najlepszy film zdobędzie Grand Prix festiwalu, a nagroda dla najlepszego fotografa zostanie przyznana w kategorii portfolio autora.
W sobotni wieczór główny odbędzie się wykład Komandor Lionel K. Crabb: Tragedia „Żabiego człowieka”, który wygłosi František Novomeský ze Szpitala Uniwersyteckiego Martin, pionier medycyny nurkowej na Słowacji.
Mąż i żona Andrea i Tomáš Kiss przygotowali na pierwszy wieczór festiwalu konferencję Nurkowanie w przeszłość, podczas której podejdą do archeologii podwodnej oczami nurków. Następnie odbędzie się pokaz zwycięskiego w ubiegłym roku filmu wyprodukowanego przez Poseidon Studio – Moheli Stratený ostrov. Peter Spitzkopf z administracji Tatrzańskiego Parku Narodowego i długoletni nurek Pavol Kráľ przedstawią przeszłość i teraźniejszość ważnego obszaru ekologicznego. Akcje Czyste wody – dodał dyrektor festiwalu Michal Procházka. Organizatorem festiwalu, który potrwa do niedzieli 2 października, jest Klub Nurkowy Aquarius.
Przeczytaj najważniejsze wiadomości ze wschodniej Słowacji na Korzar.sme.sk.
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.