Premierzy Słowacji i Polski zainaugurowali gazociąg łączący oba kraje

Premier Eduard Heger (OĽANO) i premier Polski Mateusz Morawiecki oficjalnie zainaugurowali gazociąg łączący Polskę ze Słowacją, który zapewni dywersyfikację dostaw gazu. Dwaj premierzy podkreślili wymiar bezpieczeństwa nowego gazociągu. To znacznie zmniejszy uzależnienie krajów Europy Środkowej od dostaw rosyjskiego gazu.

„To połączenie północ-południe, które właśnie ukończyliśmy, daje nam nowe poczucie bezpieczeństwa. Daje nam poczucie wolności, że możemy zdobyć alternatywę, która nie zależy od rosyjskiego gazu” – powiedział Heger.

Polski premier nazwał połączenie „rurociągiem pokojowym” i jednocześnie skrytykował politykę energetyczną Niemiec, w szczególności budowę gazociągu bałtyckiego Nord Stream 1 i 2, co zwiększyło zależność Europy od Rosji . Polska od dawna zwraca uwagę na zagrożenia związane z tym uzależnieniem. W ciągu ostatnich pięciu lat, budując połączenia z Norwegią czy terminal LNG, udało jej się odłączyć od rosyjskiego gazu bez strat ekonomicznych.

Długość rurociągu łączącego wynosi około 164 kilometrów (km). Po polskiej stronie jest to 61,3 km, długość słowackiej części to 103 km od granicy państwowej do tłoczni Veľké Kapušany.

Gazociąg jest już przystosowany do transportu gazu ziemnego z mieszanką wodoru, ponieważ słowacki przewoźnik, spółka akcyjna eustream, przystąpiła do ogólnoeuropejskiej inicjatywy European Hydrogen Backbone. Budowa projektu rozpoczęła się jesienią 2018 roku i jest współfinansowana ze środków europejskich. Przepustowość gazociągu to około pięciu miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Start w październiku

Podczas konferencji prasowej po oficjalnym uruchomieniu gazociągu minister gospodarki Richard Sulík (SaS) docenił, że sześć lat temu właściwe organy podjęły decyzję o jego budowie.

„Jedynie przepustowość tego połączenia odpowiada całorocznej konsumpcji Słowacji i możliwe jest wyeksportowanie nieco więcej w przeciwnym kierunku do Polski, a to znacząco przyczyni się do tego, że uzależnienie od rosyjskiego gazu znacznie się zmniejszy . lub spaść całkowicie do zera” – powiedział Sulík.

Przypomniał, że Słowacja ma już gazociąg połączony ze wszystkimi sąsiednimi krajami.

Gazowiec eustream poinformował, że rozpoczęcie regularnej komercyjnej eksploatacji gazociągu zaplanowano na październik tego roku.

„Jego terminowe zakończenie jest ważnym sygnałem przed zbliżającym się sezonem grzewczym, ponieważ otwiera nowe możliwości zaopatrywania naszych rynków” – powiedział dyrektor generalny eustream Rastislav Njukovič.

Zwrócił uwagę, że wdrożenie zakończyło się sukcesem również dzięki stałemu wsparciu ze strony prywatnych i publicznych akcjonariuszy spółki.

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *