Jak drużyny e-sportowe na całym świecie znajdują nowe talenty? Tak działa skauting – eSports

Gdzie zespoły znane z produkowania utalentowanych graczy e-sportowych szukają talentów?

Jak młody zawodnik przechodzi z „pokoju dziecięcego” na scenę? Czy „wystarczy” ciężko pracować i spędzać długie godziny na graniu? Czy postawa zawodowa jest o wiele ważniejsza niż talent? A czego najlepsze zespoły szukają w przyszłych gwiazdach e-sportu?

MOUZ i Astralis to dobrze znane zespoły, które produkują interesujące talenty graczy. Astralis Talent i MOUZ NXT to szanowane akademie w CS: GO, konsekwentnie zajmujące wysokie miejsca w turniejach akademickich.

MOUZ szuka Europy

Dane Dennis Nielsen, aka sycrone, pracuje w MOUZ od czerwca 2021. Według niego miał wpływ na znalezienie talentu podczas szkolenia MOUZ NXT. W tym czasie zaczynali projekt tej akademii, więc szukali sprytnych graczy w całej Europie.

Wykorzystywali swoje kontakty na scenie w różnych krajach. „Przecież nie wiem, kto jest dobry, na przykład w Polsce, Szwecji czy w całej Europie. Dlatego pytam moje kontakty, polecają mi zawodników, potem wybieramy między nimi” – tłumaczy Nielsen.

„Przecież nie wiem, kto jest dobry, na przykład w Polsce, Szwecji czy w całej Europie. Dlatego pytam moich kontaktów, a oni polecają mi graczy”. – Dennis „sycrone” Nielsen

Podobno sam przyznał się wielu kandydatom, osobiście zadawał im wiele pytań i oceniał, czy ich odpowiedź pasowała do tego, co chciał usłyszeć. Sycrone dodaje również, że budowanie zespołu to kolejna trudna część po scoutingu: „Nie możesz mieć na przykład pięciu graczy, którzy pełnią tę samą rolę w zespole”.

Na początku tego roku 32-letni Martin Heldt, nazywany Trace, był odpowiedzialny za szkolenie młodzieży w Astralis Talent. Według niego duński zespół skupia się na własnym regionie. Szukają swoich talentów na poziomie regionalnym w lidze krajowej. „Kiedy znasz wszystkie zespoły na scenie narodowej, od razu zauważasz, że ktoś gra wyjątkowo dobrze. Wtedy zaczynasz dowiadywać się, czy zawodnik ma potencjał” – dodaje.

„Rodzice muszą wiedzieć, co się z tym wiąże i czego oczekujemy od ich dziecka, kiedy przyjeżdżają do Astralis”. – Martin „ślad” Heldt

Według sycrone przy wyborze zawodnika należy zadać sobie pytanie, gdzie aktualnie mieszkają potencjalni kandydaci, czy z rodzicami, czy też mają już coś własnego. Jeśli nadal mieszkają z rodzicami, zastanawiają się, czy wspierają ich w e-sporcie. „Jeśli zawodnik nadal jest w szkole, ważne jest, aby zobaczyć, jak sobie radzi, czy potrafi pogodzić szkołę z grą”, wyjaśnia Sycrone.

A rodzice?

Doświadczony ślad uważa, że ​​ważne jest, aby porozmawiać nie tylko z potencjalnym graczem, ale także z jego rodzicami, jeśli jest jeszcze młody: „Rodzice muszą wiedzieć, o co chodzi i czego oczekujemy od ich dziecka, kiedy„ przyjeżdżają do Astralis ”. Twierdzi jednak, że trudno jest znaleźć odpowiedniego młodego talentu, który jest silny psychicznie zarówno w grze, jak i poza nią.

„Jeśli zawodnik jest niezwykle utalentowany, ale jego nastawienie lub komunikacja są słabe, jest to zmarnowany talent”. – Dennis „sycrone” Nielsen

Jednak to, czego MOUZ szuka u młodych talentów, to przede wszystkim umiejętność dobrej komunikacji. Sycrone mówi, że to klucz do sukcesu: „Zespół jako całość musi dobrze pracować, a nie możesz tego zrobić, jeśli gracze nie komunikują się ze sobą dogłębnie, nawet poza serwerem”.

Zauważa również w przyszłych serwisach, jak radzą sobie z recenzjami. Jak reagują na trenera, czy go szanują i czy mają wielkie ego, ponieważ granica między pewnością siebie a arogancją jest zbyt cienka. Jeśli zawodnik jest niezwykle utalentowany, ale jego nastawienie lub komunikacja są słabe, to zmarnowany talent – ​​powiedział Sycrone.

Duńska organizacja Astralis jest niezwykle ostrożna z graczami, którzy nie chcą się na siłę. Problemem może być również złe nastawienie psychiczne. Podkreśla jednak również fakt, że są to ludzie młodzi, których osobowość czy postawę można kształtować. „Niektórzy piłkarze są trudni, ale to nie znaczy, że nie możesz z nimi pracować. Są młodzi, więc jest dużo miejsca na zmiany” – podsumowuje Trace.

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *