W walce z Rosją Ukraina stosuje strategię oporu proponowaną przez Stany Zjednoczone

Ukraina z powodzeniem wykorzystuje strategię oporu w walce z Rosją opracowany przez amerykańskie siły specjalne do walki ze znacznie większym wrogiem. Koncepcja powstała w 2013 roku w odpowiedzi na wojnę rosyjsko-gruzińską.

ROC (zgodnie z angielską koncepcją działania oporu) służy jako plan dla małych krajów, które stają w obliczu większego sąsiada i muszą się skutecznie bronić. Celem jest włączenie do ruchu oporu ludności cywilnej, oprócz armii, która działa w koordynacji z siłami zbrojnymi.

„Wykorzystują wszystkie zasoby, a także używają bardzo niekonwencjonalnych środków, aby osłabić wojsko Federacji Rosyjskiej”, powiedział CNN Mark Schwartz, były dowódca amerykańskich sił specjalnych w Europie (SOCEUR).

Na początku inwazji Kijów posiadał znacznie mniejszą liczbę żołnierzy i sprzętu niż Moskwa, która według danych z marca tego roku miała drugą po Stanach najpotężniejszą armię świata – Stany Zjednoczone.

Koncepcja, o której mowa, obejmuje brutalne metody, takie jak użycie koktajli Mołotowa lub zamachy bombowe, ale działa również częściowo poprzez pokojowy opór.

Na początku inwazji władze ukraińskie stworzyły np. stronę internetową, na której opisuje możliwości zaangażowania: bojkot akcji masowych, strajki, a nawet odwoływanie się do satyry i humoru. Celem jest podważenie autorytetu prorosyjskiej administracji okupowanych terytoriów ukraińskich i przypomnienie mieszkańcom tych obszarów o suwerenności Ukrainy.

RKP pomaga także Ukrainie kształtować jej wizerunek medialny na Zachodzie i zyskać większe wsparcie ze strony sojuszników. Na przykład filmy z ukraińskimi uderzeniami w rosyjskie czołgi z akompaniamentem muzycznym lub zdjęcia ukraińskich żołnierzy ratujących bezpańskie zwierzęta domowe zyskały popularność w sieciach społecznościowych.

Celem tej koncepcji nie jest tworzenie ani wspieranie powstania przeciwko siłom okupacyjnym, zauważa CNN.

Jak wskazała Nicole Kirschmann, rzecznik dowództwa SOCEUR, strategią ruchu oporu interesowało się od czasu jej powstania około piętnastu krajów i przeszło pewne szkolenie w tej sprawie. Według CNN zainteresowani byli m.in. Polska czy kraje bałtyckie. (ČTK)

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *