16.08.2022 (Webnoviny.sk) – Stowarzyszenia obywatelskie i organizacje pozarządowe apelują do premiera Eduarda Hegera (OĽaNO) o odmowę współpracy partii rządzących z posłami, którzy swoimi działaniami i zachowaniem umniejszają prawa człowieka, przyczyniając się do polaryzacji społeczeństwa i kto w ostatnich wyborach startował w wyborach do partii Kotlebovci – Ľudová strana Naše Słowacja.
Upadek koalicji rządowej
Jak stwierdzono dalej w apelu 57 platform, inicjatyw obywatelskich i organizacji pozarządowych, legitymizacja ekstremistów poprzez współpracę jest porażką podstawowych demokratycznych wartości i zasad, na których zbudowano rządzącą koalicję.
„To musi być niedopuszczalne, aby jakikolwiek Demokrata związał się z posłami, którzy kandydowali do partii potępionych i potępionych ekstremistów. Zwłaszcza, że posłowie, którzy mieli ratować koalicję rządową, wielokrotnie okazywali brak szacunku i lekceważenie mniejszości, są znani z oczernianie sytuacji pandemicznej oraz środków ochrony życia i zdrowia mieszkańców, a także kwestionowanie kierunku polityki zagranicznej i działań tego rządu w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie”, jest w rozmowie.
Cele i wartości Słowacji
Jednocześnie organizacje deklarują, że doceniają dotychczasowe działania rządu na rzecz przywrócenia rządów prawa i ścigania zbrodni.
„Nie oznacza to jednak, że społeczeństwo obywatelskie może zapomnieć o innych ważnych celach i wartościach, na których zbudowana jest Republika Słowacka” jest w rozmowie.
Zdaniem przedstawicieli sektora obywatelskiego zachowanie tych wartości jest konieczne i kluczowe, zwłaszcza w złożonych sytuacjach kryzysowych i punktach zwrotnych, z którymi boryka się obecnie Słowacja i świat.
Apel podpisali m.in. przedstawiciele Instytutu Spraw Publicznych, Fundacji Ekopolis, Słowackiego Zgromadzenia Ochrony, Słowackiej Rady Humanitarnej, Innej Inicjatywy czy Platformy Obywatelskiej Nie w naszym mieście.
Pogrzeb Kardynała Józefa Tomka w Koszycach: Msza będzie po łacinie i słowacku
16.8.2022 (Webnoviny.sk) – we wtorek od 11:00 w katedrze św. Alžbety w Koszycach odbędzie się pogrzeb kardynała Józefa Tomka.
Ludzie mogli złożyć hołd przed ceremonią do godziny 9 rano, do tego czasu wystawiano tam jego szczątki. Według rzecznika archidiecezji koszyckiej, Jarosława Fabiana, tylko w niedzielę i poniedziałek z tego powodu do świątyni przybyło około dziewięciu tysięcy osób.
Dla tych, którzy nie mogą dotrzeć do katedry na wtorkowy pogrzeb, przed Wieżą Miejską znajduje się duży ekran. Dzięki temu będą mogli śledzić transmisję na żywo z uroczystości.
Uroczystości poprowadzi abp kardynał Duka
W ostatnim pożegnaniu weźmie także udział były osobisty sekretarz Jana Pawła II, emerytowany arcybiskup krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Obrzędy pogrzebowe poprowadzi emerytowany arcybiskup Pragi kardynał Dominik Duka.
Archidiecezja Koszycka oczekuje, że podczas ostatniego pożegnania kardynała Tomek wezmą w nim udział tysiące wierzących i wtajemniczonych, a także setki księży. Oczekują również udziału biskupów słowackich, węgierskich, czeskich i morawskich, a także biskupów z Polski i Ukrainy. Spodziewana jest obecność najwyższych urzędników konstytucyjnych, czyli prezydent Zuzana Čaputová, premier Eduard Heger i przewodniczący parlamentu Boris Kollár.
Obecnych przywita na początku biskup pomocniczy Koszyc ks. Marka Forgacza. Obrzędy pogrzebowe odbędą się według zwyczaju pogrzebów członków kardynałów. Msza Święta będzie po łacinie i słowacku. Na organach zagra František Beer, akompaniament muzyczny zapewni chór i orkiestra św. Cecylii w katedrze św. Na zakończenie Mszy św. arcybiskup Koszyc, prałat metropolita, podziękuje obecnym. Bernarda Bobbera.
Miasto przeznaczyło 25 000 euro
Miasto Koszyce poinformowało w zeszłym tygodniu, że jest gotowe na pogrzeb kardynała. Burmistrz Jaroslav Polaček i zarząd miasta przeznaczyli 25 000 euro na organizację tego wydarzenia. Teren katedry św. Elżbiety zamienił się w miejsce kultu.
Od piątku ulice Hlavná, Mlynská i Alžbetina w Koszycach będą ozdobione flagami z insygniami Watykanu, Słowacji i Koszyc oraz dekoracjami kwiatowymi dostarczonymi przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Gmina zapowiedziała również wzrost czystości na ulicach.
Miasto zaprosiło już właścicieli restauracji i firm w rejonie St. Elizabeth do zmniejszenia intensywności nagrywanej muzyki od niedzieli do wtorku. Członkowie sił bezpieczeństwa zapewniają poszanowanie porządku publicznego.
Dziesiątki autobusów z pielgrzymami
Dostępne są parkingi dla autobusów i samochodów. Gmina poinformowała, że według szacunków do Koszyc przyjedzie około 100 autobusów przewożących pielgrzymów z całej Słowacji.
„Zgodnie z instrukcjami organizatorów autobusy mają wysadzać ludzi na dworcu autobusowym, skąd ulicą Mlynská kierują się pod kopułę. Mogą również skorzystać z tymczasowego parkingu przy koszyckim stadionie piłkarskim na Pri prachárni ulica 13. W pobliżu Steel Arena znajduje się parking do transportu osobistego. ogłosiło miasto.
Podczas uroczystości żałobnych zapewniona zostanie również opieka medyczna, ochrona przeciwpożarowa oraz toalety.
Kardynał Józef Tomko zmarł w poniedziałek 8 sierpnia w swoim mieszkaniu w Rzymie w wieku 98 lat.
Urodzony 11 marca 1924 we wsi Udavské koło Humennom, był słowackim biskupem katolickim, kardynałem, pisarzem religijnym, emerytowanym prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów i emerytowanym przewodniczącym Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych. Po śmierci kardynała Alberta Vankoye 29 lipca 2021 r. został najstarszym żyjącym członkiem Kolegium Kardynalskiego.
W 1945 wyjechał na studia do Rzymu, gdzie cztery lata później przyjął święcenia kapłańskie. Z tego powodu nie mógł wrócić na Słowację z powodu nadejścia reżimu komunistycznego. W 1985 roku papież Jan Paweł II. o imieniu kardynał.
Źródło WebNoviny.sk © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.