Sulík odrzuca wyższe podatki dla wielkiego biznesu i tym samym karze go za sukces. To ekstremalna bzdura, powiedział

24.05.2022 (Webnoviny.sk) – Ewentualne opodatkowanie dużych firm wysłałoby światu wyjątkowo zły sygnał o Słowacji. Tak stwierdził minister gospodarki Richard Sulík w programie Na telo Plus portalu tvnoviny.sk. Według niego takie podejście można by nazwać „Kara sukcesu”.

„Jeśli zarabiasz tutaj więcej, niż nam się podoba, polubimy cię.kontynuował przewodniczący koalicji Wolność i Solidarność.

Zaznaczył, że żyjemy w kapitalizmie, a państwo nie ma moralnego prawa pozbawiać firm zysków.

Według niego może to zachęcić firmy do wyjazdu ze Słowacji, ale może też przenieść zwiększone koszty na swoich klientów. „To ekstremalne bzdury” zakończył.

Czy gospodarstwa domowe otrzymają zerowy VAT na gaz? Tym krokiem Sulík chce zminimalizować wzrost cen

Słowacja rozważa obniżenie podatku od wartości dodanej (VAT) od gazu ziemnego. Jak powiedział minister gospodarki Richard Sulík podczas tury pytań do Rady Narodowej Republiki Słowackiej, gospodarstwa domowe nie mogą płacić podatku VAT na gaz w przyszłym i przyszłym roku.

Tym krokiem resort chce zminimalizować wzrost cen gazu dla słowackich gospodarstw domowych. Jednak zerowy podatek VAT nie został jeszcze zatwierdzony przez Komisję Europejską.

„Ceny gazu gwałtownie rosną. Cena rynkowa gazu jest taka, jaka jest. Cena gazu dla gospodarstw domowych wzrośnie o kilkadziesiąt procent. Może to złagodzić fakt, że VAT na gaz, jeśli KE na to pozwoli, tymczasowo wyniesie 0% w przyszłym roku i prawdopodobnie w przyszłym roku.

Dowodziłoby to, że cena gazu dla słowackich gospodarstw domowych wzrosłaby od 10 do 15%. To jest maksimum, jakie możemy osiągnąć. Jeśli tego nie zrobimy, cena gazu wzrośnie o jedną trzecią lub więcej” – powiedział Sulík, dodając, że strata dla budżetu państwa przy zerowym VAT na gaz wyniesie około 60 mln euro rocznie.

Według ministra finansów Igora Matowicza ceny gazu mogą w przyszłym roku wzrosnąć nawet o 100% w stosunku do obecnych cen. „Wiemy, że ceny gazu wzrosną o 80 do 100 procent od nowego roku” – powiedział Matovic na konferencji prasowej w środę po posiedzeniu rządu.

Od przyszłego roku gaz będzie bardzo drogi. Matovic wskazał jaki procent

Ceny gazu na Słowacji znacznie wzrosną. Według ministra finansów Igora Matoviča może to być nawet sto procent w porównaniu z obecnymi cenami.

„Wiemy, że ceny gazu wzrosną o 80 do 100 procent od nowego roku” – powiedział Matovic na konferencji prasowej w środę po posiedzeniu rządu.

Niemcy pomogą Słowacji w dostawach gazu, Heger i Scholz zgadzają się co do znaczenia dywersyfikacji źródeł

Agresja Rosji na Ukrainę silnie oddziałuje na sektor energetyczny, a dywersyfikacja zasobów ropy i gazu jest niezbędna. Według Urzędu Rządowego Republiki Słowackiej premier Eduard Heger (OĽaNO) zgodził się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Scholz obiecał pomóc

Według Hegera skroplony gaz ziemny (LGN) okazuje się być jedną z alternatyw, podczas gdy Słowacja już współpracuje z Polską w zakresie budowy interkonektora, dzięki któremu na nasze terytorium może trafić większa ilość LNG.

Scholz powiedział również we wspólnej rozmowie telefonicznej, że Niemcy są gotowe pomóc Słowacji w dostawach gazu. Zwrócił też uwagę, że budowa infrastruktury dostaw LNG jest ważna nie tylko dla Niemiec, ale także dla innych krajów zależnych od rosyjskich surowców.

Wsparcie dla Ukrainy

Podczas rozmowy Heger powtórzył europejską perspektywę Ukrainy, mówiąc, że Słowacja jest gotowa pomóc jej spełnić kryteria członkostwa.

„Jeśli Ukraina będzie zainteresowana, podzielimy się własnymi doświadczeniami z procesu akcesyjnego do UE. Widzimy, jak prezydent Wołodymyr Zełenski zdecydowanie prowadzi swój lud w walce o zachowanie niepodległości. Ukraina ma wielką szansę na zbudowanie w pełni demokratycznego społeczeństwa opartego na wartościach rządów prawa po wojnie” – powiedział premier Słowacji.

Niemcy są ważnym partnerem

Jednocześnie przedstawiciele Słowacji i Niemiec zgodzili się, że Unia Europejska powinna być dla Ukrainy silnym sojusznikiem.

Premier Słowacji powiedział też, że Niemcy są nie tylko ważnym partnerem Słowacji w dziedzinie gospodarki, ale także ważnym partnerem w dziedzinie obronności.

„Bardzo doceniamy gotowość Niemiec do dostarczenia nam technologii defensywnych, jeśli sytuacja tego wymaga” – dodał Heger. Zaprosił kanclerza Niemiec do odwiedzenia Republiki Słowackiej.

Jeśli państwo nie zapewni dostaw gazu, fabryki mogą zostać zamknięte. Club 500 prosi rząd, aby nie bawił się naszą gospodarką

Przedstawiciele słowackiego przemysłu apelują do urzędników państwowych o zapewnienie wystarczającej ilości gazu dla funkcjonowania słowackiej gospodarki.

Bez gazu nic się nie dzieje

Jak zaznaczył prezes Klubu 500 Vladimír Soták, rząd, parlament, a także minister gospodarki muszą zrobić wszystko dla prawidłowego funkcjonowania słowackiej gospodarki i produkcji naszych fabryk.

„Proszę rząd, parlament i ministra gospodarki o zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby zwrócić gaz” – powiedział Soták odpowiednim władzom.

Jednocześnie przypomniał wszystkim, którzy mówią o koniecznym odłączeniu rosyjskiego gazu, czy są gotowi wziąć na siebie dalszą odpowiedzialność za ten etap. „Nie potrafią sobie wyobrazić, co to znaczy zamykać fabryki” – powiedział.

Uzależnienie od rosyjskiej ropy

Według prezesa Słowackiej Izby Przemysłowo-Handlowej Petra Mihóka, przedsiębiorstwa mają fundamentalny wymóg, a mianowicie, aby państwo zapewniało prawidłowe funkcjonowanie gospodarki i wystarczające zasoby energii.

– Z punktu widzenia biznesu i państwa jest to absolutnie ważne, w jakiej walucie będziemy płacić za dostawy gazu czy innych nośników energii – podkreślił.

Jak przypomniał dyrektor wykonawczy Club 500 Tibor Gregor, zależność Słowacji od rosyjskiego gazu sięga 85%, z czego ponad połowa trafia do przemysłu.

Jeśli chodzi o ewentualną wymianę całego rosyjskiego gazu LNG, szacunkowy koszt budowy infrastruktury szacuje się na prawie 50 mld euro.

Prezydent Duda zasugerował Kollarowi, że Polska mogłaby pomóc Słowacji w dostawach gazu i ropy

Przewodniczący Rady Narodowej Republiki Słowackiej (NR SR) Boris Kollár (Jesteśmy rodziną) i prezydent RP Andrzej Duda zgodzili się, że Federacja Rosyjska prowadzi politykę imperialistyczną, potępiając jednocześnie agresję Rosji na Ukrainę.

Przewodniczący Parlamentu przyjął w środę 11 maja w reprezentacyjnym pomieszczeniu Zamku Bratysławskiego głowę państwa RP w ramach swojej oficjalnej wizyty w Republice Słowackiej.

Jednocześnie poinformował prezydenta Borisa Kollára o pomocy wojskowej udzielonej Ukrainie przez Słowację, za co Duda podziękował Słowacji. Komunikat prasowy został dostarczony przez Departament Komunikacji z Mediami i Społeczeństwo Urzędu Rady Narodowej Republiki Słowackiej.

Duda zaoferował pomoc Słowacji

Tematem wspólnej rozmowy był także koniec uzależnienia energetycznego od Federacji Rosyjskiej.

„Słowacja jest prawie uzależniona od dostaw gazu i ropy z Rosji. My jednak szukamy przestrzeni i możliwości jej zmiany” – powiedział szef słowackiego parlamentu.

Prezydent Duda powiedział, że budują gazociąg z Norwegii do Polski, a także negocjują z Arabią Saudyjską kupno ropy. Zaoferował również Republice Słowackiej pomoc w dostawach gazu i ropy.

„Chcę podziękować za Wasz wysiłek i pomoc, bardzo to doceniamy. Miło słyszeć, że nasz sąsiad może nam w ten sposób pomóc” – podziękował Kollár. Podkreślił, że Słowacja musi wyjść z podporządkowania Rosji w sferze energetycznej.

Wspólne negocjacje z Prezydentem

Przewodniczący Zespołu Parlamentarnego Przyjaźni z Rzeczpospolitą Polską Michal Šipoš oraz przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska Rady Narodowej Republiki Słowackiej Jaroslav Karahuta uczestniczyli również w spotkaniu z Prezydentem Polakiem Andrzejem Dudem z Przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Słowackiej. Rada Narodowa Republiki Słowackiej Boris Kollár i Szef Biura Rady Narodowej Republiki Słowackiej.

Polska jest gotowa zwiększyć dostawy energii na Ukrainę, pilnie potrzebują przede wszystkim ropy i benzyny

Polska jest gotowa zwiększyć pomoc energetyczną dla Ukrainy i zapewnić stabilne dostawy. Poinformowali o tym przedstawiciele polskiego rządu na Polsko-Ukraińskim Forum Energetycznym w poniedziałek, w którym wzięli również udział przedstawiciele innych krajów oraz Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE).

Minister środowiska Anna Moskwa powiedziała, że ​​trwają starania o „zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy”.

Polska zaopatruje Ukrainę w energię i paliwo od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego. Jednak poziom wsparcia powinien wzrosnąć. Wiceminister gospodarki Ukrainy Julia Sviridenkova powiedziała, że ​​jej kraj pilnie potrzebuje ropy i benzyny, ponieważ rosyjska armia zniszczyła infrastrukturę paliwową, w tym rafinerie.

Źródło WebNoviny.sk © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *