WYSZYŃ RUSZYBACHY / Premier Eduard Heger opowiada się za eskalacją sankcji wobec Rosji po inwazji na Ukrainę i Polska podziela ten pogląd. Heger powiedział dziennikarzom po rozmowach między członkami rządu słowackiego i polskiego. Wyraził także rozczarowanie podejściem Węgier do Ukrainy. Polski premier Mateusz Morawiecki również ogólnie skrytykował podejście niektórych krajów do sytuacji na rozdartej wojną Ukrainie.
Polska ważnym partnerem energetycznym Słowacji
Polska jest również kluczowym partnerem Republiki Słowackiej w dziedzinie energetyki, w tym dostaw gazu. Premier Eduard Heger (OĽaNO) powiedział to po spotkaniu z polskim kolegą Mateuszem Morawieckim, którego spotkał na zamku w Starej Lubowni oraz podczas negocjacji w Wyżnych Rużbachach. Premier przypomniał, że połączenie gazociągów między Polską a Słowacją jest na ukończeniu, co powinno zakończyć się w najbliższych miesiącach.
„Rozpoczęcie testu planowane jest już w lipcu 2022 roku. Będzie to kolejna silna więź między naszymi krajami. Słowacja również potrzebuje tej pomocy i tego wzajemnego partnerstwa, aby móc zagwarantować obywatelom stałe dostawy wystarczającej ilości gazu”. powiedział premier Słowacji. Dodał, że Słowacja i Polska przez wiele lat były partnerami krajów Europy Zachodniej, teraz kraje te powinny być także stabilnymi partnerami dla Słowacji i Polski w czasie wojny.
Heger powiedział, że jest zadowolony nie tylko z partnerstwa, ale także z przyjaznej postawy polskiego rządu i samej Polski, która jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym Słowacji i drugim najbardziej atrakcyjnym rynkiem dla firm na Słowacji. Podkreślił, że zgadza się z Morawieckim co do konieczności utrzymania sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, która zaatakowała Ukrainę. „Będziemy kontynuować i będziemy silnym i wspólnym głosem świetlanej przyszłości dla Ukrainy, w którą Słowacja i Polska bardzo mocno wierzą” – dodał. przypomniał.
Polski premier pochwalił poziom wzajemnych relacji, ale także zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo, jakie stwarza Federacja Rosyjska i jej przywódca Władimir Putin. „Jeszcze przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie mówił o zamiarze odtworzenia imperium Związku Radzieckiego. Rozszerzenie strefy wpływów Rosji było celem, który z pewnością zostanie zrealizowany natychmiast po jej zwycięstwie na Ukrainie”. zdeklarowany.
Korčok: Republika Słowacka chce ściślej konsultować się z Polską w fundamentalnych kwestiach stosunków międzynarodowych
Republika Słowacka chce ściśle współpracować z Polską i konsultować podstawowe kwestie stosunków międzynarodowych. Szef słowackiej dyplomacji Ivan Korčok (im. SaS) powiedział to po dzisiejszym spotkaniu ze swoim polskim kolegą Zbigniewem Rau. Ministrowie rozmawiali głównie o stosunkach dwustronnych, współpracy regionalnej, w tym o zbliżającej się prezydencji słowackiej w Wyszehradzkiej Czwórce. Departament Komunikacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Słowackiej poinformował o tym w komunikacie prasowym.
„Polska jest naszym głównym sojusznikiem, sąsiadem i partnerem. Jej rosnące znaczenie na arenie międzynarodowej znalazło odzwierciedlenie m.in. w czasie wojny na Ukrainie. Rozmawialiśmy też o tym, że nie mamy zdania ani „zjednoczonego stosunku do Rosji. Federacja w ramach V4. Tutaj mamy mocne i jasne stanowiska”, powiedział Korčok. Jednocześnie pochwalił znakomitą współpracę obu krajów w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, gdzie wysiłki Polski i Słowacji skupiają się głównie na pomocy dla Ukrainy i wzmocnieniu obrony wschodniego skrzydła NATO.
Szef słowackiej dyplomacji przypomniał, że Ukraina zasługuje na jasną i wczesną perspektywę jak najszybszego przystąpienia do Unii Europejskiej. „Ukraińcy bronią swojego kraju, swojego życia, ale widzimy, że stawką są także nasze wspólne europejskie wartości i przyszłość naszego kontynentu”. przypomniał.
„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.