CORONAVIRUS Polska nie będzie już przyjmować szczepionek: nie chce za nie płacić

Według prywatnego kanału informacyjnego TVN24, kraj wciąż ma na stanie 25 milionów szczepionek przeciw krowim i zamówiono kolejne 67 do 70 milionów dawek. W rozmowie z kanałem Niedzielski powiedział, że rząd użyje w traktacie klauzuli „siła wyższa”, która w wyjątkowych okolicznościach zwalnia rząd z jego obowiązków i odpowiedzialności.

„Prosimy Komisję Europejską i główne firmy produkujące szczepionki … o dystrybucję dostaw w ciągu dziesięciu lat i – przede wszystkim – o możliwość zapłaty za nie, gdy je otrzymamy” powiedział polski minister zdrowia. Dodał, że negocjacje w sprawie zakupu szczepionek prowadzi Komisja Europejska. „Niestety jesteśmy świadkami całkowitej sztywności ze strony producentów. Nie ma mowy o poważniejszej modyfikacji warunków tej umowy, a ponadto została ona podpisana w sytuacji kryzysowej” – dodał. – powiedział Niedzielski.

Polska nie zakończy umowy

Na pytanie, czy oznacza to, że szczepionki nadal będą przyjeżdżać do Polski, minister odpowiedział: „Pod koniec zeszłego tygodnia skorzystaliśmy już z klauzuli „siły wyższej”, poinformowaliśmy Komisję Europejską i głównego producenta szczepionek, że odmawiamy przyjęcia tych szczepionek, a także odmawiamy za nie płacenia. Zapytany o możliwość rozwiązania umowy przez Polskę, odpowiedział, że została ona podpisana między Komisją Europejską a producentami szczepionek i że w szczególności Polska nie wypowie umowy. „To tylko oświadczenie dotyczące naszego następnego kierunku działania” dodał minister.

Niedzielski powiedział też, że kontrakt Polski z jedną firmą jest wart ponad dwa miliardy złotych (0,43 mld euro) w tym roku i sześć miliardów złotych (1,29 mld euro) w przyszłym. Dodał, że Polska wraz z dziesięcioma innymi krajami UE zaproponowała Komisji Europejskiej złagodzenie zasad umów na szczepionki przeciw krowim, aby państwa mogły przeznaczać więcej pieniędzy na opiekę zdrowotną dla uchodźców. Zdaniem Niedzielskiego, biorąc pod uwagę napływ uchodźców, potrzebna jest większa elastyczność traktatów. „Spotkania z firmą Pfizer, producentem leków i Komisją Europejską jak dotąd nie przyniosły żadnych rezultatów”. dodał minister.

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *