Polski bank centralny podniósł stopę procentową o jeden procent, a Rosja obniżyła ją o trzy

Walka z rosnącą inflacją przybiera wiele form. Kraje europejskie, które nie płacą w euro, zwykle podnoszą kluczowe stawki w nadziei, że uda im się powstrzymać wzrost cen konsumpcyjnych. Po Czeskim Banku Centralnym, który podniósł go do 5%, podobny krok podjął Polski Bank Centralny, który „podniósł” go dokładnie o sto punktów bazowych do 4,5%.

Zdjęcie: Unsplash

Wszystkie stawki w górę o 1%

Fakt, że polski bank centralny podniesie kluczową stopę procentową był oczekiwany. Jednak analitycy nie spodziewali się tego o cały procent. Wzrost jest dwukrotnie większy niż oczekiwano ze względu na stawkę wzrosła z 3,5 do 4,5%.

W ten sposób bank centralny już podniósł kluczową stopę po raz siódmy z rzędu. Środek został uruchomiony w październiku ubiegłego roku. Pierwszy wzrost wyniósł 0,1%. Ten ostatni jest jednak znacznie bardziej energiczny, nawet dziesięć razy wyższy.

Polski Bank Centralny ma kilka powodów do podjęcia takich działań. Jeden z nich szybko rośnie inflacja blisko 10%. Drugim powodem jest kontynuowanie deprecjacja złotego w stosunku do euro, pomimo interwencji Ministerstwa Finansów i Banku Centralnego, które o sto punktów bazowych wzrosła nie tylko kluczale również stopy dyskontowe, redyskontowe, lombardowe i depozytowe.

Podobnie jak Czechy, które osiągnęły już 5%

Na początku kwietnia czeski Bank Centralny również podniósł swoją kluczową stopę procentową. Podniosła go do 5%, najwyższego od 20 lat. Również w tym kraju głównym powodem podjęcia tych działań jest wysoka inflacja, w tym przypadku przekraczająca 11%, najwyższa od 24 lat. Ekonomiści zakładają, że podwyżka kluczowej stopy w Czechach nie została jeszcze zakończona. Cel może wzrosnąć do 6%.

Rosja obniżyła stopy procentowe o 3%

Zareagowała odwrotnie wzmocnić rubla do poziomu przedwojennego Rosyjski Bank Centralny. Na swoim nadzwyczajnym spotkaniu obniżyć stopę polisy o 300 punktów bazowych na poziomie 17%.

Powodem tak znacznego obniżenia stopy procentowej było: odzyskanie rubla po ogromnym upadku po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę i kolejnych zachodnich sankcjach. To wzmocnienie lokalnej waluty w tym samym czasie złagodził zagrożenie dalszego wzrostu inflacji na wsi.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *