TASR otrzymał raport od agencji informacyjnej AFP.
„To mocno uderzy w główną arterię gospodarki Putina i pozbawi go dochodów, których potrzebuje, aby sfinansować swoją wojnę. » Administracja prezydenta USA Joe Bidena powiedziała w oświadczeniu, ale nie określiła konkretnych kroków.
G7 składa się z Wielkiej Brytanii, Francji, Japonii, Kanady, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Włoch.
Jak dotąd Zachód był skoordynowany w nakładaniu sankcji na Rosję, ale w przypadku rosyjskiej ropy i gazu nie dotrzymał kroku. Stany Zjednoczone, które nie są dużym konsumentem rosyjskich węglowodorów, wcześniej zakazały ich importu.
Jednak Europa jest znacznie bardziej uzależniona od rosyjskiej ropy. Unia Europejska oświadczyła, że chce w tym roku zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu o dwie trzecie, chociaż Niemcy sprzeciwiają się wezwaniom do pełnego bojkotu. Państwa członkowskie UE kontynuują negocjacje.
Trzecie spotkanie G7 w tym roku odbyło się w niedzielę za pośrednictwem wideokonferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zelenskim. Wybór daty nie był przypadkowy – 8 maja Europejczycy upamiętniają zakończenie II wojny światowej.
Biały Dom ogłosił także nową rundę sankcji wobec Rosji, koncentrując się na dwóch głównych obszarach: mediach oraz dostępie dla rosyjskich firm i osób zamożnych do wiodących światowych usług księgowych i konsultingowych w Stanach Zjednoczonych.
Waszyngton ogłosił również nowe zakazy eksportu z USA do Rosji, obejmujące szereg dóbr inwestycyjnych, od buldożerów po systemy wentylacyjne i kotły.
Stany Zjednoczone ogłosiły w niedzielę, że nałożą ograniczenia wizowe na 2600 rosyjskich i białoruskich urzędników, a także sankcje na urzędników Sbierbanku i Gazprombanku.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.