Mamy na Słowacji ponad 660 000 osób zmagających się z ubóstwem

Bratysława, 31 marca (TASR) – Sytuacja społeczna wielu ludzi na Słowacji jest bardzo poważna. Tak powiedziała w czwartek prezydent Słowacji Zuzana Čaputová po zakończeniu tzw. okrągłego stołu zorganizowanego wokół wzrostu cen i jego szkodliwego wpływu na grupy defaworyzowane społecznie.

Na spotkaniu omówiono w szczególności sposoby lepszego wykorzystania i dystrybucji nadwyżek żywności wśród najbardziej narażonych grup. W okrągłym stole wziął udział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Republiki Słowackiej Samuel Vlčan (nominowany przez OĽANO), a także przedstawiciele największych sieci spożywczych, przedstawiciele Słowackiego Sojuszu Nowoczesnego Handlu, Związku Zawodowego Słowacja, Słowackiego Stowarzyszenia Bank Żywności, Słowacka Katolicka Organizacja Charytatywna i Słowacki Czerwony Krzyż.

Tematem dzisiejszego spotkania był ponownie, kilkakrotnie w Pałacu Prezydenckim, temat ubóstwa, temat rosnących cen. Ponad 660 000 osób na Słowacji boryka się z ubóstwem. Są to głównie młodzi ludzie lub dzieci. Są samotnymi rodzicami, a także samotnymi emerytami. To ogromna grupa ludzi, którzy potrzebują realnej pomocy, zwłaszcza w obliczu rosnących cenwyjaśnił szef państwa.

Według prezydenta tematem czwartkowego spotkania była żywność i pomoc żywnościowa. „Ponieważ z jednej strony należy zapobiegać marnotrawieniu żywności. Z drugiej strony należy zadbać o to, aby nadwyżki żywności, w szczególności z sieci dystrybucji, jak najefektywniej docierały do ​​osób, które jej potrzebują.„Prezydent powiedział. Oprócz Słowaków w potrzebie potrzebuje ona także pomocy zatrzymanych z Ukrainy.

Według Prezydenta na spotkaniu omówiono w szczególności poprawę sieci dystrybucji w zakresie dostarczania pomocy żywnościowej z nadwyżek żywności za pośrednictwem organizacji charytatywnych. „Problem w tym, że organizacje charytatywne działają na zasadzie wolontariatu, nie mają wystarczającej zdolności dystrybucyjnej, magazynów, samochodów. Problem ten rozwiązuje się za granicą dzięki państwowemu dofinansowaniu. Kosztem dla państwa rzędu kilkuset tysięcy euro byliby w stanie dystrybuować żywność za miliony euro”.

Na zdjęciu po prawej prezydent Słowacji Zuzana Čaputová i minister rolnictwa i rozwoju wsi Republiki Słowackiej Samuel Vlčan
Zdjęcie: TASR – Jakub Kotian

Drugim podniesionym punktem, jej zdaniem, był przewodnik, który miałby pomóc żywności, która stanowi od 60 do 80% nadwyżek (wypieki, owoce i warzywa), która ma być przekazywana przez sieci za pośrednictwem organizacji charytatywnych. Dziś, jak mówi, ta żywność jest klasyfikowana jako ryzykowna, a łańcuchy obawiają się kar za ich przekazywanie.

Według Vlčana, kwestia nadwyżek żywności została już poruszona w nowelizacji prawa żywnościowego, nad którą obecnie debatuje parlament. „Wierzę, że na kwietniowym posiedzeniu ta poprawka zostanie przyjęta w celu uproszczenia dostaw nadwyżek żywności z sieci dystrybucji do potrzebujących. W przypadku, gdy infrastruktura po stronie organizacji charytatywnych nie zostanie ukończona, umożliwimy sieciom detalicznym sprzedaż żywności w korzystnej cenie po terminie minimalnej trwałości.„povedal agrominister

Obiecałem ponownie rozważyć interpretację niektórych przepisów (prawo żywnościowe), gdy dotyczą one konkretnie owoców, warzyw i ciastek w łańcuchach, aby nie kolidować z przepisami Państwowej Administracji Weterynarii i Żywności w zakresie dystrybucji tego rodzaju żywności dla organizacje charytatywne.”, dodał Vlčan.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *