Izba uznała głód na Ukrainie w latach 30. za ludobójstwo

Aktualizacje: 06.04.2022 14:29
Opublikowany:

Praga – Izba Deputowanych uznała głód na Ukrainie w latach 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego. W dzisiejszej rezolucji stanowczo potępiła tę zbrodnię, masowe represje oraz łamanie praw i wolności człowieka oraz złożyła kondolencje rodzicom i bliskim ofiar. Piętnaście lat temu posłowie potępili głód jako dzieło „potwornego reżimu totalitarnego”. Również zgodnie z obecną rezolucją została celowo i celowo sprowokowana przez „kryminalny reżim stalinowski”, została „cynicznie i okrutnie zaplanowana”.

„W kontekście obecnej agresji wojennej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę Izba Deputowanych Republiki Czeskiej wyraża determinację, aby przyczynić się do propagowania zasad międzynarodowych, w tym identyfikacji sprawców takich zbrodni, które zapobiegałyby podobnym tragedie dzieją się na całym świecie” w rezolucji przedstawionej przez marszałka Sejmu Markétę Pekarovą Adamovą (TOP 09) i posła ODS Pavla Žáčka, który przewodniczy komisji bezpieczeństwa.

Według Pekarovej Adamovej izba niższa spłaca kolejny historyczny dług, zatwierdzając uchwałę. „Szczególnie biorąc pod uwagę ciągłą brutalną rosyjską agresję na Ukrainie, której towarzyszy intensywna ofensywa dezinformacyjna i próby zniekształcenia historii, ważne jest, aby pamiętać o prawdziwym zbrodniczym charakterze głodu na początku lat trzydziestych” – powiedziała w komunikacie prasowym. Uwolnić się. Žáček powiązał również przypomnienie o głodzie z obecną rosyjską inwazją na Ukrainę i zbrodniami wojennymi rosyjskich żołnierzy. „Rosja Putina przejęła najgorsze krwawe dziedzictwo totalitarnego Związku Radzieckiego” – powiedział.

Według najbardziej pesymistycznych szacunków historyków głód spowodowany głodem spowodował śmierć nawet dziesięciu milionów ludzi w całym Związku Radzieckim. Według badaczy z Kijowa połowa z nich zginęła na Ukrainie. Według niektórych historyków rząd sowiecki celowo wywołał głód, aby zdusić dążenie Ukrainy do niepodległości. W czasach sowieckich masowy głód był utrzymywany w tajemnicy.

Reżim Stalina rozpoczął gwałtowną kolektywizację wsi w 1932 roku, podczas której nie tylko zboże, mąka, warzywa i bydło, ale także nasiona na następny rok były skonfiskowane do tego czasu przez samowystarczalnych chłopów zwanych „kułakami”. Rezultatem był głód. Kanibalizm szerzył się wśród zdesperowanej populacji. Protestujących zsyłano na Syberię lub rozstrzeliwano.

Rosja jest zawstydzona użyciem terminu ludobójstwo w związku z głodem. Broni się mówiąc, że nie chodziło o planową eksterminację narodu ukraińskiego, bo wszystkie narody sowieckie, w tym Rosjanie, ucierpiały w tym czasie z ucisku bolszewików.

Między innymi Stany Zjednoczone, Polska, Węgry i kraje bałtyckie uznały głód na Ukrainie za akt ludobójstwa. Ludobójstwo to celowe i systematyczne niszczenie grupy narodowej, etnicznej, religijnej lub kulturowej. Zgodnie z prawem międzynarodowym jest to przestępstwo.

Spotkanie z historią domu Rosja Ukraina

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *