Aktualizacje: 30.03.2022 12:17
Opublikowany: 30.03.2022, 12:17
Warszawa – Polska planuje zaprzestać korzystania z rosyjskiej ropy do końca tego roku. Najpóźniej do końca maja chce zaprzestać importu rosyjskiego węgla. O tym poinformował dziś premier Polski Mateusz Morawiecki. Decyzja ma związek z zerwaniem stosunków gospodarczych z Moskwą w związku z jej agresją na sąsiednią Ukrainę. Morawiecki wezwał też UE do opodatkowania importu rosyjskiej ropy, gazu i węgla.
„Wprowadzimy całkowite embargo na węgiel rosyjski i mam nadzieję, że najpóźniej w kwietniu i maju całkowicie wycofamy się z węgla rosyjskiego” – powiedział na konferencji prasowej Morawiecki. „Zrobimy wszystko, co możliwe, aby do końca roku przestać używać rosyjskiej ropy” – dodał.
Według Morawieckiego Polska rozpoczyna najbardziej radykalny plan przekierowania rosyjskich źródeł energii z innych krajów europejskich. W związku z tym wezwał inne kraje UE do zmniejszenia uzależnienia od importu paliw z Rosji. Twierdzi, że pieniądze z eksportu ropy i gazu napędzają rosyjską machinę wojenną.
Morawiecki wezwał także Komisję Europejską do nałożenia podatku na import rosyjskiej ropy, gazu i węgla w celu utrzymania uczciwego handlu. Przypomniał, że niektóre kraje, w tym Niemcy, nie chcą rezygnować z importu rosyjskich surowców ze względu na stosunkowo niską cenę. Podatek zrekompensowałby zatem ceny energii w UE. „Będę mocno promował tę ideę w UE, aby sytuacja była sprawiedliwa pod względem zasad konkurencji na rynku” – powiedział.
Morawiecki powiedział też, że w maju import gazu będzie ograniczony. Polska od jakiegoś czasu podejmuje kroki w celu zmniejszenia swojej zależności od rosyjskiego gazu. Wybudowała terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, który jest w trakcie pełnej rozbudowy. W efekcie pozyskuje gaz z Kataru, Stanów Zjednoczonych, Norwegii i innych eksporterów. Nowy gazociąg bałtycki dostarczający gaz z Norwegii ma zostać otwarty pod koniec tego roku, ostrzega agencja AP.
Według analizy think tanku Forum Energie, Polska importuje około 20% zużywanego węgla, reszta wydobywana jest w kopalniach na jej terenie. W 2020 roku trzy czwarte importowanego węgla pochodziło z Rosji. Według agencji PAP rosyjski węgiel jest tańszy niż polski i lepiej nadaje się do wytwarzania energii.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskw powiedziała, że Polska może kupować węgiel z RPA i Australii. Według niej te zakupy nie będą droższe.
W przypadku ropy około 60% ropy przeładowywanej przez Polskę pochodzi z Rosji. Polska firma PKN Orlen ma wieloletni kontrakt z rosyjską firmą Rosnieft’, który wygasa w tym roku, a także umowę z firmą Tatnieft’, która kończy się w 2024 roku. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że firma jest gotowa na każdy scenariusz, co daje jej pewne możliwości.
UE zgodziła się na stopniowe zmniejszanie swojej zależności od importu gazu z Rosji. Niemcy, największa gospodarka bloku, ogłosiły w zeszłym tygodniu, że przestaną kupować rosyjską ropę do końca tego roku, a do połowy 2024 r. mogą być niezależne od UE.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.