16.4.2022 (Webnoviny.sk) – Sankcje wobec Federacji Rosyjskiej z powodu jej agresji na Ukrainę są nadal konieczne i stanowią skuteczną broń przeciwko reżimowi rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.
Dlatego powinny być kontynuowane. Większość słowackich deputowanych w Parlamencie Europejskim, z którymi rozmawiała agencja SITA, zgodziła się.
Przestrzeganie sankcji ma kluczowe znaczenie
Miriam Lexmann (KDH/EPP) postrzega sankcje jako skuteczne narzędzie, ale koordynacja ich stosowania jest kluczowa, w tym sankcje przeciwko państwom, firmom lub osobom, które pomagają ominąć sankcje Kremla.
„Od początku wojny na Ukrainie Unia Europejska zapłaciła Rosji za samą energię ponad 35 miliardów euro. To właśnie sankcje w sferze surowców energetycznych, do których Unia częściowo się przystąpiła w postaci stopniowego zakazu importu węgla, są absolutnie niezbędne dla powstrzymania finansowania agresji i zbrodni Putina,powiedział Lexmann.
Według Vladimíra Bilčíka (Ensemble/PPE), Rosja musi zostać całkowicie odcięta od szybkiego systemu bankowego, a import gazu i ropy również musi zostać zatrzymany. Reżim Putina finansuje wojnę na Ukrainie pieniędzmi na te produkty.
Sankcje są koniecznością w czasie wojny
Eurodeputowany Martin Hojsík (PS/RE) mówi, że Rosja musi zapłacić za okropności popełnione w Buču, Mariupolu i innych ukraińskich miastach. ” Zachód musi pokazać, że jest zjednoczony, że sankcje będą kontynuowane i nasilają się, że nie znikną po kilku tygodniach czy miesiącach. Putin i cała Rosja muszą zrozumieć, że za swoje działania, za zmarnowane i zniszczone życie milionów Ukraińców i Ukraińców muszą i będą płacić,On dodał.
Wiceprzewodniczący PE Michal Šimečka (PS/RE) mówi, że dopóki trwa wojna, sankcje są koniecznością. Postrzega je jako najskuteczniejszy sposób na zwiększenie presji na reżim Putina i tym samym pomoc kijowowi w walce o europejskie wartości.
Monika Beňová (Smer-SD/S/D) przypomina, że najnowszy pakiet sankcji wobec Moskwy wszedł w życie dopiero w zeszłym tygodniu i nie było łatwo znaleźć porozumienie. „Oczekuje się jednak, że dyskusje na temat ich przyszłej ekspansji będą kontynuowane, biorąc pod uwagę ciągłe ustalenia okrucieństw wobec ukraińskiej ludności cywilnej przez rosyjskie wojsko.„Ona dodała.
Trzeba to dokręcić
Według Eugene’a Jurzyca (SaS/ECR) sankcje muszą zostać wzmocnione, dopóki Rosja nie przestanie być niebezpieczna. Według niego decydujące będzie, czy jeszcze w tym roku zostaną zastosowane pełne sankcje.
Michał Wiezik (PS/RE) twierdzi, że wszystkie sankcje są uzasadnione przynajmniej do czasu, gdy ostatni rosyjski żołnierz opuści terytorium Ukrainy. „Tylko poprzez surowe sankcje możemy położyć kres machinie wojennej Putina. Każda sankcja wobec Rosji szkodzi nam, ale nie tak bardzo, jak wojna szkodzi naszym sąsiadom. Nie możemy się wycofaćzakończył.
Słowaków niepokoi wiele aspektów wojny na Ukrainie, komentowali też prezydenta Zelenskiego
Ankieta celowana dla organizacji Globsec pokazał, że Słowacy postrzegają wiele aspektów wojny na Ukrainie jako zawstydzonych. Na przykład prezydent Ukrainy Wołodomyr Zelenský jest postrzegany pozytywnie przez 54% badanych, a negatywnie przez 44%.
„Zażenowanie w odpowiedziach jest często spowodowane pragnieniem sprawiedliwości Słowaków, ale jednocześnie uciekają się oni do opcji mniej konfrontacyjnej, która szybko przyniosłaby pokój” mówi analityk Globscu Katarina Klingova.
Opór Ukrainy wobec rosyjskiej inwazji kierowanej przez prezydenta Zełenskiego jest uzasadniony, a Rosja nie ma prawa domagać się Krymu, innych regionów czy neutralności, mówi 67% respondentów. Jednocześnie jednak 47% ankietowanych stwierdziło, że prezydent Zełenski powinien zgodzić się na wszystkie rosyjskie warunki, zapobiegając w ten sposób rozlewowi krwi.
Ankietę przeprowadzili za pomocą wywiadów telefonicznych od 18 do 23 marca 2022 r. Komunikat prasowy przekazał rzecznik ds. public relations organizacji. Globsec Adama Siposa.
Słowacja negocjuje z Ukrainą sprzedaż Zuzany i słowackich haubic, bo Amerykanie mogą ochronić
Słowacja negocjuje z Ukrainą ewentualną dostawę samobieżnych haubic Zuzana. Potwierdził to minister obrony Jaroslav Naï (OĽaNO) podczas sesji dyskusyjnej O minute 12 RTVS.
Naprawa uszkodzonego sprzętu
Dodał, że w tym przypadku nie powinna to być darowizna, ale sprzedaż. Według niego, czy będzie to wersja Zuzany 2000 czy Zuzana 2 jest dyskutowana.
„Mówimy też o możliwości, że uszkodzone ukraińskie wozy bojowe i czołgi T-72 lub T-55 przyjadą na nasze terytorium, a w naszych wojskowych firmach remontowych będziemy je naprawiać i odsyłać z powrotem na Ukrainę” – powiedział. wyjaśnił minister.
Słowacka ochrona nieba
Jeśli chodzi o stare myśliwce MiG-29, to według Naïa niedługo będzie problemem „utrzymać je w powietrzu”, bo rosyjscy mechanicy opuszczają Słowację, by je zatrzymać. – Wygląda na to, że strona rosyjska zaczyna lekceważyć swoje stosunki umowne – powiedział minister, dodając, że im szybciej zdecydujemy się uziemić MiGi, tym lepiej.
Zdaniem ministra, w przypadku demontażu MiGów do czasu dostarczenia amerykańskich myśliwców F-16 w 2024 r., ochronę przestrzeni powietrznej mogliby zapewnić np. Amerykanie z baz w Polsce. „Możliwości jest kilka, w każdym razie zostawię to żołnierzom – naszym lub sojusznikom (żołnierze NATO, przyp. red. SITA) pod względem planowania” – dodał minister obrony.
Mikulec nie wykluczył wysłania myśliwców MiG-29 na Ukrainę, skrytykował opozycję za szaleństwo wokół S-300
Według ministra spraw wewnętrznych Romana Mikulca (OĽaNO) Słowacja mogłaby również wysłać nasze myśliwce MiG-29 na Ukrainę. Jednak, jak powiedział w programie TA3 Television In the Politics, wierzy, że możliwość nie jest jeszcze „w grze”. „Moim zdaniem nie powinno ich tu być od dawna” – powiedział minister na uboczu rosyjskich myśliwców.
Darowizna systemu S-300
Jeśli chodzi o przekazanie Ukrainie systemu obrony przeciwlotniczej S-300, zdaniem ministra nie była to łatwa decyzja.
„Te opinie były różne, ale bardzo ważne jest, aby ostatecznie decyzja była zgodna” – powiedział Mikulec, dodając, że niektórzy członkowie rządu mają pytania w tym zakresie, na które trzeba odpowiedzieć.
„Dlatego uważam, że decyzja była ostatecznie bardzo odpowiedzialna” – powiedział minister spraw wewnętrznych.
Patriot jest znacznie wydajniejszy
W tym kontekście Mikulec odrzucił jako kłamstwo twierdzenie opozycji, że nie mamy odszkodowania za S-300 na Słowacji.
Jednocześnie powiedział, że system i tak musiałby zostać wycofany w przyszłym roku, ponieważ Słowacja nie ma bezpiecznych dostaw części zamiennych ani serwisu systemowego.
„Patriot jako system obrony przeciwlotniczej jest znacznie skuteczniejszy niż S-300 tylko dzięki możliwości śledzenia wielu celów. Ma nawet ponad dwukrotnie większy zasięg” – dodał Mikulec.
Heger nazwał Putina okrutnym i zorganizował wyjazd na Ukrainę dla Ficy i Pellegrini
Czteroosobowa rodzina będzie płacić dodatkowe 50 euro miesięcznie za żywność i energię, obliczyła prezydent Čaputová.
Inwazja na Ukrainę już wykazuje pierwsze negatywne skutki, analityk ostrzega przed awariami części surowców z Rosji
Matović: S-300 chroni życie Ukrainy, „skorumpowany drań” Fico i jego „płaszcz” uczynili z niego naukę
Zasiłek dla ubiegających się o azyl wzrośnie do trzykrotności poziomu egzystencji, państwo zapewni im na start ponad 650 euro
Źródło WebNoviny.sk © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.