Premier Petr Fiala (ODS) wraz z premierami Polski Mateuszem Morawieckim i premierem Słowenii Janezem Janšą pojadą dziś do obleganego przez wojska rosyjskie Kijowa jako przedstawiciele Rady Europejskiej. W wyjeździe weźmie także udział wicepremier Polski Jarosław Kaczyński. Fiala ogłosiła to na Twitterze. Politycy spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem. To pierwsza wizyta wysokich urzędników zagranicznych na Ukrainie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego.
„Wizyta jest organizowana w porozumieniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Celem wizyty jest wyrażenie jednoznacznego poparcia Unii Europejskiej dla Ukrainy, dla jej wolności i niezależność.” – powiedziała Fiala. Chce się również zaprezentować podczas wizyty „szeroki pakiet wsparcia dla Ukrainy i jej obywateli”. Powiedział, że społeczność międzynarodowa, w tym ONZ, została poinformowana o podróży.
Fiala poinformował ministrów resortów energetyki o swojej nocnej wycieczce na Ukrainę – poinformowała ČTK minister obrony Jana Černochová (ODS). Powiedziała też, że wicepremiera będzie reprezentował Vít Rakušan (STAN), wicepremier i minister spraw wewnętrznych. Według Czernochowej premier był zdecydowany udać się do Kijowa. „To sygnał dla strony ukraińskiej, że Czechy są po jej stronie i że premier Zełenski ma nasze absolutne poparcie” – dodał. stwierdziła.
Według francuskiej prezydencji Unia Europejska rozpocznie dziś stosowanie czwartego pakietu antyrosyjskich sankcji uzgodnionych przez państwa członkowskie w poniedziałek. Dziś oczekuje się również kontynuacji rozmów ukraińsko-rosyjskich, powiedział Zełenski. Powiedział w nocnym przemówieniu telewizyjnym, że delegacja ukraińska wykonała dobrą robotę w poniedziałek, ale nie podał dalszych szczegółów.
Według doniesień mediów poniedziałkowe rozmowy odbywały się za pośrednictwem wideokonferencji, aw ostatnich dniach na granicy białorusko-ukraińskiej kilkakrotnie spotykały się delegacje z obu krajów. Poprzednie rozmowy nie doprowadziły do żadnego większego przełomu, zauważył AP, chociaż obie strony rozmawiały o postępach w weekend.
Dziś wieczorem władze Kijowa ponownie dokonały nalotu. Mieszkańcy miasta usłyszeli wtedy co najmniej cztery głośne eksplozje rano, pisze agencja Ukrinform. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy, rakiety uderzyły w kilka wysokich budynków mieszkalnych, dodając, że dwie osoby zginęły, a jedna trafiła do szpitala. Ukraińskie wojsko poinformowało w oświadczeniu, że ostrzał uderzył w kijowski rejon Swiatyński. Zełenski wezwał rosyjskich żołnierzy do złożenia broni. „Oferuję ci szansę na przeżycie” powiedział im.
Na Ukrainę wpłyną dziś inne wydarzenia. Trwa nadzwyczajna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (RE) poświęcona rosyjskiej inwazji. Konflikt omówi m.in. rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i jego irański odpowiednik Hossein Amirrabdollahyan.
3 marca – Na prośbę strony rosyjskiej prezydent Francji Emmanuel Macron zadzwonił do swojego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina. Macron powiedział wtedy, że Putin jest bardzo zdeterminowany, aby kontynuować kampanię na Ukrainie i że jego celem jest rządzenie całym krajem.
4 marca – W rozmowie telefonicznej Putin poinformował kanclerza Niemiec Olafa Scholza o planowanym przeprowadzeniu trzeciej tury rozmów bezpośrednich między Moskwą a Kijowem. Kanclerz ponownie wezwała Putina do nakazania natychmiastowego zakończenia walk na Ukrainie.
5 marca – Premier Izraela Naftali Bennett rozpoczął swoją misję mediacyjną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie oraz rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w celu zakończenia wojny na Ukrainie. Próbował przekazać stanowisko drugiej partii politykom i wielokrotnie działał z obydwoma mężami stanu. Ale to jeszcze nie przyniosło zasadniczej zmiany.
6 marca – W rozmowie telefonicznej z Putinem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał prezydenta Rosji do natychmiastowego ogłoszenia zawieszenia broni, otwarcia korytarzy humanitarnych i podpisania układu pokojowego z Kijowem. Turcja wcześniej uznała rosyjską inwazję na Ukrainę za niedopuszczalną i zaproponowała mediację w ewentualnych rozmowach pokojowych.
10 marca – Rozmowy ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji Dmytry Kuleby i Siergieja Ławrowa w Turcji nie przyniosły postępu w kwestii ewentualnego zawieszenia broni czy utworzenia korytarza ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola. Po spotkaniu szef ukraińskiej dyplomacji Kuleba stwierdził, że żądania Moskwy są nie do przyjęcia. Według Ławrowa Ukraina powinna być neutralna i zdemilitaryzowana. Rosyjski minister oskarżył kraje zachodnie o wywołanie konfliktu, co zmusiło Ukrainę do podjęcia decyzji między Rosją a Zachodem. Spotkanie ministrów było pierwszym spotkaniem ukraińsko-rosyjskim na tak wysokim szczeblu od rozpoczęcia rosyjskiego ataku wojskowego na Ukrainę dwa tygodnie temu. Został on nagłośniony przez Turcję, a spotkanie poprowadził turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoglu. – Były kanclerz niemieckiej socjaldemokracji Gerhard Schröder, znany z bliskich związków z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, przeprowadził w Moskwie rozmowy z szefem Kremla na temat pokojowego rozwiązania wojny na Ukrainie. Wyniki wywiadu nie są znane.
12 marca – W 75-minutowej rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron wezwali do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie. Jednak według urzędnika Elizejskiego Putin nie wykazał chęci zakończenia wojny. Scholz rozmawiał również w ciągu dnia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który skrytykował Zachód za niewystarczający udział w negocjacjach dotyczących zakończenia wojny na Ukrainie.
15 Marca – Premier Petr Fiala (ODS) wraz z premierami Polski i Słowenii uda się dziś do Kijowa jako przedstawiciele Rady Europejskiej. Politycy spotkają się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. To pierwsza wizyta wysokich urzędników zagranicznych na Ukrainie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.