Departament Obrony USA poinformował, że polski plan przekazania myśliwców MiG-29 Stanom Zjednoczonym w celu wysłania ich na Ukrainę nie jest uważany za wykonalny. Według Reutera i amerykańskich mediów, Waszyngton odrzucił polską ofertę. Warszawa ogłosiła we wtorek, że jest gotowa dostarczyć myśliwce do amerykańskiej bazy w Niemczech, po czym zostaną przekazane wojsku ukraińskiemu. Według Pentagonu plan budzi obawy całego Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Drukować
Skopiuj adres URL
Skrócony adres
blisko
Departament Obrony USA ogłasza polski plan przekazania amerykańskich myśliwców MiG-29 w celu dostarczenia ich na Ukrainę | Zdjęcie: John E. Lasky Źródło: Siły Powietrzne USA
„Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi sojusznikami NATO w tej sprawie i złożonych wyzwaniach logistycznych, jakie ona stwarza, ale nie wierzymy, że polska propozycja jest realna” – powiedział w oświadczeniu rzecznik Pentagonu John Kirby.
„Po prostu nie jest dla nas jasne, czy istnieje podstawowe uzasadnienie tego” – dodał. AP stwierdziła, że niejasności wokół planu, które skłoniły Polskę do ogłoszenia we wtorek i chłodnej akceptacji ze strony USA, są rzadkim publicznym nieporozumieniem wśród członków NATO.
Jednocześnie sojusz stara się wspierać ukraińskie wojsko i nie ugrzęznąć w szerszym konflikcie z Rosją, która pod koniec ubiegłego miesiąca najechała sąsiedni kraj. Próby dostarczenia Ukraińcom myśliwców z innych krajów europejskich były podobno przez kilka dni dyskutowane za kulisami.
część konfliktu
Polska nie chciała dostarczać bojowników na Ukrainę ze względu na to, że nie była bezpośrednią stroną konfliktu, mimo że wcześniej dostarczała Ukrainie broń. Zamiast tego zaproponował wysłanie swoich MiG-29 do Ramstein w Niemczech.
Nie było wiadomo, w jaki sposób dotrą wówczas na Ukrainę. Również zaraz po ogłoszeniu Warszawy nie było jasne, jak Waszyngton zareagował na tę propozycję. Późniejsze oświadczenie zastępcy sekretarza spraw zagranicznych USA Victorii Nuland pokazało, że Stany Zjednoczone zaskoczyły polską inicjatywę. „O ile wiem, nie konsultowali się z nami wcześniej w sprawie planu dostawy samolotu” – powiedział Polakom Nuland.
Rzecznik Pentagonu Kirby powiedział między innymi, że „decyzja o przesunięciu polskich samolotów na Ukrainę musi ostatecznie zostać podjęta przez polski rząd”. Rosja wcześniej ostrzegała, że jako swój udział w konflikcie uzna wsparcie sił powietrznych Ukrainy przez stronę trzecią.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Drukować
Skopiuj adres URL
Skrócony adres
blisko
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.