Nowe miasto Bratysława otworzyło ukraińsko-słowacki dom wspólnoty

Bratysława, 13 kwietnia (TASR) – Nowe Miasto w Bratysławie otworzyło Ukraińsko-Słowacki Dom Wspólnoty na terenie domu kultury przy ulicy Ovručská. Służy jako punkt kontaktowy dla obywateli Ukrainy, którzy po wojnie znaleźli tymczasowe zakwaterowanie w Bratysławie. Może stanowić przestrzeń do wymiany doświadczeń i wspólnych działań lub porad. Ma również na celu ułatwienie integracji ze społecznością lokalną.

„Do tej pory sytuację naznaczyła pomoc, podczas gdy zajmowaliśmy się kwestiami mieszkaniowymi, żywnościowymi czy podstawowymi potrzebami, sytuacja stopniowo się zmienia i ludzie potrzebują bezpieczeństwa. Tygodnie i nadchodzące miesiące będą również naznaczone integracją uchodźców do społeczeństwa”. Burmistrz Nowego Miasta Rudolf Kusý powiedział w środę.

Według starostwa nie powinno być kolejnego ośrodka dla uchodźców, ale przestrzeń, w której Ukraińcy mogą znaleźć wszystkie ważne usługi, takie jak niezbędne porady, informacje, miejsce do spotkań, wymiany doświadczeń, spędzania czasu we wspólnocie i wspólnych działań. „Nie tylko ze sobą, ale także z naszą lokalną społecznością Nowego Miasta” zauważył Kusý. Ma też pomagać ukraińskim matkom z małymi dziećmi, gdzie mogą bawić się z rówieśnikami. Starsze dzieci już poznają nowych kolegów z klasy w miejscowych szkołach podstawowych.

Przy projekcie domu społeczności gmina współpracuje z wolontariuszami ze stowarzyszenia obywatelskiego (OZ) Sme spolu, które zrzesza Ukraińców mieszkających na Słowacji. „Ludzie, którzy opuścili swoje domy, zdezorientowani i zdezorientowani, są zestresowani. Ważne jest, aby istniał ośrodek, w którym będą mogli spotkać się ze współobywatelami, poznać się nawzajem, znaleźć wsparcie i wymienić informacje”. powiedział prezes stowarzyszenia Ganna Shvachka.

Zaznaczyła, że ​​społeczność ukraińska była jedną z największych na Słowacji, zwłaszcza w Bratysławie, jeszcze przed kryzysem. Regularnie organizowali imprezy kulturalne lub spotkania, a aktywność wzrosła od 24 lutego. Stowarzyszenie stworzyło na przykład Centrum Koordynacji Pomocy Uchodźcom Ukraina-Słowacja SOS, które skupia ponad 100 wolontariuszy i komunikuje się z przedstawicielami władz słowackich i ukraińskich oraz organizacjami międzynarodowymi. „Dzięki nowemu domowi kultury mamy miejsce na organizację wydarzeń społecznych i spotkań poświęconych ukraińskim uchodźcom i ich integracji” Szwaczka dodał.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *