Dostawa gazu przez gazociąg jamalski zostaje wznowiona na zachód. Wynika to ze wstępnych danych niemieckiego operatora sieci gazowej Gascade. Rosyjski gaz przepływa gazociągiem przez Polskę do Niemiec, ale od soboty działa w trybie odwrotnym, czyli płynie na wschód. Rewers spowodował wzrost cen kontraktów terminowych na gaz w Europie o 23% w porównaniu z ceną zamknięcia z zeszłego piątku w tym tygodniu.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Drukować
Skopiuj adres URL
Skrócony adres
blisko
Niektóre kraje Europy Wschodniej nie kupują gazu bezpośrednio z Rosji z powodu nieporozumień z Moskwą, ale poprzez kontrakty z innymi krajami | Zdjęcie: Wasilij Fedosenko | Źródło: Reuters
Ceny gazu na rynku europejskim spadają. Cena kluczowego kontraktu futures na gaz z dostawą w grudniu po godzinie 14:00 spadła o 2,6% do 74,6 euro (około 1900 koron) za megawatogodzinę (MWh). Wskazują na to dane z wirtualnego węzła transakcyjnego Title Transfer Facility (TTF) w Holandii, który określa ceny na rynku europejskim. Na początku października cena przekraczała 160 euro za MWh, ale w zeszłym roku wynosiła około 15 euro za MWh.
Potok Jamal zawsze działa w trybie odwrotnym. Według dostawcy będzie to miało bardzo mały wpływ na Czechy
Przeczytaj artykuł
Rosyjski koncern gazowy Gazprom mówił wcześniej, że nawet po odwróceniu rurociągu wypełnia swoje zobowiązania wobec klientów w Europie. Potwierdził to również rzecznik prasowy polskiej spółki gazowej PGNiG, zgodnie z którą Polska wciąż otrzymuje umowną kwotę.
Ze względu na spory z Moskwą niektóre kraje Europy Wschodniej nie kupują gazu bezpośrednio od Rosji, ale poprzez kontrakty z innymi państwami. Według rosyjskiej agencji Interfax to właśnie te tzw. odwrócone kontrakty są źródłem inwersji gazociągu jamalskiego. Ich nazwa wzięła się stąd, że gaz od Rosji kupują firmy w Europie Zachodniej, które następnie wysyłają go z powrotem na wschód do krajów, które z powodów politycznych nie chcą kupować bezpośrednio od Rosji.
Rurociąg jamalski transportuje rosyjski gaz przez tereny białoruskie i polskie do Niemiec. Jego pojemność może osiągnąć 33 miliardy metrów sześciennych rocznie. W ubiegłym roku wygasła umowa między Rosją a Polską o tranzycie surowców, ale Gazprom może zamówić moce przesyłowe na aukcji.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Drukować
Skopiuj adres URL
Skrócony adres
blisko
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.