Według zachodnich mediów, czeskie wybory, po których koalicje opozycyjne uzyskały większość w Izbie Deputowanych, odciążyły cały region. New York Times napisał, że Czesi utorowali drogę do wyjścia z populizmu w Europie Środkowej, francuski korespondent Le Monde dodał do tekstu o hospitalizacji Miloša Zemana, że cała Wyszehradzka Czwórka (V4) chyli się ku upadkowi. „destabilizująca siła w UE”.
Powodem optymizmu Zachodu jest porażka Andrej Babiś (TAK) i zwycięstwo opozycyjnej koalicji Razem Petr Fiala. Oczekuje się, że umiarkowany przewodniczący ODS przyjmie inne podejście do V4. Zwłaszcza po premierze Węgier Wiktor Orbán dołączył do Babiša i przyszedł go wspierać w kampanii i gdy V4 nie zapobiegło działaniom polskiego rządu przeciwko Czechom w sporze kopalni Turów.
Nie można zakładać, że nowy rząd odciąłby się od Wyszehradu. Większość partii w przyszłej pięcioosobowej koalicji rządzącej chce, aby pozostała ona ważną platformą regionalną dla Czech. Poza tym Orbán ma swoich zwolenników, zwłaszcza wśród członków ODS i Partii Ludowej. Biorąc pod uwagę odmienne postawy poszczególnych polityków, widoczne także w Parlamencie Europejskim, gdzie posłowie każdej partii mają inne podejście do rządu węgierskiego, możliwe jest, że stosunki z Wyszehradem są jedną z linii podziału Purpurowego Rządu. w przyszłości.
Widać to już w programach wyborczych. Podczas gdy Together pisze, że „będzie kontynuować strategiczną współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej”, o tyle koalicja Piraci i STAN obiecuje zerwać z Wyszehradem.
„V4 jest przereklamowana. Dobrze sprawdza się na poziomie współpracy parlamentarnej i regionalnej, zwłaszcza ze Słowacją. W przeciwnym razie do Czech nic nie wnosi” – ocenia Jan Farský, członek STAN i członek STAN. Komisji Europejskiej.
Jego kolega Farský, obecnie gwarant unijnego i zagranicznego rozdziału Koalicji Pięciu, Ondřej Benešík (KDU), dodaje: „Na szczeblu premiera w V4 odegraliśmy wtedy rolę pożytecznych idiotów, do których dążymy. interesy Węgier. Kontynuacja to brak wizji”.
„Głupi wyjazd do Ústí niczego nie zmieni”
Eurodeputowany z ODS i wiceprzewodniczący Alexandr Vondra nie zgadzają się z tym. Od dawna twierdzi, że V4 jest dla Czech równie ważną zagraniczną kotwicą, jak Unia Europejska i Sojusz Północnoatlantycki. Po wyborze do Parlamentu Europejskiego powiedział, że widzi swoją rolę konserwatysty w „obronie innych konserwatystów”. „Na pewno nie będę Viktorem Orbánem i Jarosławem Kaczyńskim (lider polskiej partii rządzącej Právo a Justice, przyp. red.) Nie widzę powodu ”- ogłosił w maju 2019 r.
Nadal utrzymuje swoją pozycję po tym, jak Orbán otwarcie dołączył do zespołu Babiša. „Dla mnie głupi wyjazd do Ústí nad Labem niczego nie zmienia. Nie doradzałem Orbánowi” – powiedział w tym tygodniu dziennikowi Aktuálně.cz Alexandr Vondra, odnosząc się do wyborów ruchu TAK w tym północnoczeskim mieście. – Nie zakłócimy tego, co działa tu od trzydziestu lat. Będziemy oczywiście kontynuować naszą strategiczną współpracę z V4 – podkreślił.
Nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób przyszła koalicja rządowa chce rozwiązać różne relacje z Wyszehradem. Jako temat nie dotarł jeszcze do wspólnego stołu. „Powołaliśmy dopiero zespół negocjacyjny ds. polityki europejskiej i zagranicznej. W przyszłym tygodniu zaczniemy rozwiązywać umowy programowe i ewentualne nieporozumienia” – powiedział Benešík w newsroomie.
Postawa przyszłego premiera Petra Fiali pokaże zmianę lub ciągłość w stosunku do V4. W przeszłości lider partii był bardziej ostrożny w opiniach ODS na temat Viktora Orbána i Jarosława Kaczyńskiego. „Nie opanuję obcego rządu z Pragi. Moim zadaniem jest rozprawienie się z Czechami, dostałam mandat od elektoratu” – powiedziała Fiala tygodnikowi „Respekt” w zeszłym roku, kiedy Orbán dokręcał śruby sędziów i pierwsze naklejki. z homofobicznym przesłaniem pojawiła się w Polsce „strefa wolna od LGBT”.
Bez ukłonu w stronę Polski i Węgier
Teraz Fiala nie skomentowała Czwórki Wyszehradzkiej. Środkowoeuropejscy analitycy polityczni ostrzegają, że lider Obywatelskich Demokratów będzie jednym z nielicznych kamieni węgielnych. „Z jednej strony będzie to ograniczane przez fakt, że poza ODS wszystkie pozostałe partie w rządzie będą proeuropejskie. Węgierska partia rządząca” – wyjaśniła Žiga Faktor z brukselskiego oddziału Instytutu Badań Czech. Europeum.
Ponadto członkowie Fideszu dołączyli do Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której działa ODS, w siedzibie Komitetu Regionów, unijnego organu doradczego złożonego z przedstawicieli władz lokalnych. „Fiala nie weźmie Orbána za rękę i nie powie, że jest jej największym sojusznikiem. Nie stać jej na to ze względu na pakt Orbána-Babiša i dlatego, że chce pokazać się jako równorzędna partnerka wśród innych przywódców UE. Polska i Węgry – dodaje ekspert.
Według Tomáša Strážaya, szefa Słowackiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej, skłonność rządu Babiša do populizmu była w jego kraju nieprzyjemna. „W tym względzie nowy słowacki rząd cofnął się o krok. Dlatego spodziewamy się powrotu do racjonalnej i pragmatycznej polityki za Petra Fiali” – powiedział. Jednocześnie dodał jednak, że Orbán i Kaczyński chcieliby kontynuować „upolitycznienie V4”, ponieważ służy ono jako narzędzie do realizacji narodowych celów politycznych. „Dlatego możliwe jest wzmocnienie więzi czesko-słowackiej. Czwórka Wyszehradzka stanie się wtedy bardziej Wyszehradem 2+2” – uważa Strážay.
Wideo: Wyszehrad potrzebuje pozytywnych pomysłów, mówią eksperci
Po wyborach do Parlamentu Europejskiego pozycja Czech, Polski, Słowacji i Węgier osłabła. | Wideo: Martin Ehl
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.