Pod koniec tygodnia cała Unia Europejska otworzyła się na Ukraińców uciekających przed wojenną agresją Rosji. Po raz pierwszy UE podjęła tak szybki i bezprecedensowy krok, aby zapewnić schronienie ludziom uciekającym przed wojną w jakimkolwiek kraju UE-27. Jest to absolutnie niezbędne, aby poradzić sobie z kryzysem migracyjnym, który może kilkakrotnie przekroczyć skalę z 2009 r., kiedy w ciągu jednego roku do UE przybyło 1,79 mln uchodźców. Szacuje się, że do połowy marca do Unii mogło przybyć tyle samo uchodźców, a późną wiosną może ich być kilkakrotnie więcej.
Mieszkanie, praca, opieka medyczna i pieniądze na całe życie
„Europa popiera tych, którzy potrzebują ochrony. Wszyscy uciekający przed bombami Putina są mile widziani w Europie. Zapewnimy ochronę osobom potrzebującym schronienia i pomożemy tym, którzy szukają bezpiecznego powrotu do domu” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. .
Sposobem na pomoc jest zapewnienie „tymczasowej ochrony” wszystkim 27. „To historycznie bezprecedensowa decyzja” – powiedział komisarz UE Margaritis Schinas. „Ludzie uciekający z Ukrainy cieszą się natychmiastową ochroną w Unii Europejskiej. „Wszyscy uciekający przed wojną uzyskają bezpieczny status i będą mieli dostęp do szkół, opieki zdrowotnej i pracy” – zadeklarował.
Uproszczone zostaną również kontrole graniczne. „Ale pracujemy również nad ułatwieniem skutecznego przejścia ludzi i ich zwierząt na granicach, ale z niezbędnymi kontrolami bezpieczeństwa. Okres jest niezwykle trudny, ale Unia Europejska i każde z jej państw członkowskich wyraźnie pokazują, że jesteśmy w stanie radzić sobie z tą sytuacją i solidaryzować się z Ukrainą”.
ANALIZA: Żadnych strat, tylko ochrona Donbasu. Co Rosjanie mówią o wojnie na Ukrainie
Państwa europejskie zatwierdziły dyrektywę w Brukseli w rekordowym czasie w ciągu jednego dnia w czwartek. Jedynym krajem, który się oparł, był premier Węgier Viktor Orbán, ale ostatecznie poddał się pod naciskiem innych państw. „Ochrona czasowa jako instrument paneuropejski ma sens, że ma zastosowanie w całej Europie. Jest to przewaga nad naszymi wizami krajowymi, które teraz wydajemy w Czechach, ale poza tym koncepcja jest bardzo podobna” Vít Rakušan (STAN), Czeski szef spraw wewnętrznych, powiedział po spotkaniu ministrów w Brukseli.
Dla Ukraińców dyrektywa europejska jest absolutnie niezbędna, ponieważ daje im natychmiast te same prawa na 27 lat. Obejmują one prawo pobytu, dostęp do rynku pracy, dostęp do mieszkań, pomocy społecznej, opieki zdrowotnej lub innej oraz środków utrzymania. Dzieci bez opieki i małoletni bez opieki korzystają z ochrony czasowej poprzez prawo do opiekuna prawnego i dostęp do edukacji. Potwierdziła to komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.
„Przyznamy potrzebującym prawa pobytu, dostęp do rynku pracy i mieszkań oraz, co nie mniej ważne, zapewnimy, że uciekający przed wojną na Ukrainie będą mogli szybko wjechać do Unii Europejskiej i nie będą musieli przechodzić przez długą granicę formalności” – podkreśliła Johansson. „Unia musi być przygotowana na miliony ludzi” – ostrzegła.
To nie azyl, to ochrona podczas wojny
„Ochrona czasowa” to coś innego niż udzielenie azylu. Stosuje się go w przypadkach podobnych do tego na Ukrainie, kiedy w kraju szaleje wojna. W tym przypadku „ochrona czasowa” dotyczy wszystkich Ukraińców na okres jednego roku z możliwością automatycznego przedłużenia na kolejny rok, jeśli wymaga tego sytuacja na Ukrainie.
„Komisja może w dowolnym momencie zaproponować Radzie Europejskiej, państwom członkowskim UE zakończenie ochrony tymczasowej, jeżeli sytuacja na Ukrainie pozwala na bezpieczny i trwały powrót osób, którym przyznano ochronę tymczasową. dodatkowy rok, jeżeli początkowy okres nie jest wystarczający, aby zainteresowane państwa członkowskie skutecznie poradziły sobie z sytuacją lub aby beneficjenci tymczasowej ochrony mogli bezpiecznie wrócić na Ukrainę”.
Putin twierdzi, że wyzwala Rosjan. Ale zabija ich jak Ukraińców
Decyzja UE daje szansę takim krajom jak Polska, Czechy, Węgry i Słowacja, do których zmierza obecnie największy napływ uchodźców z Ukrainy, aby móc dzielić ciężar z innymi krajami UE. Zaakceptowały to państwa UE, choć to właśnie te kraje w czasie kryzysu migracyjnego 2008 i 2009 roku odmówiły okazania solidarności i przyjęcia uchodźców z rozdartej wojną Syrii czy Iraku.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.