NBP osiągnął w środę bardzo zaskakujący wynik, w którym NBP i Rada Polityki Pieninej od lat podnoszą stawkę. Główna stopa spadła więc z 0,1% do 0,5%. Biorąc pod uwagę, że bieżąca inflacja w Polsce jest na najwyższym poziomie od 20 lat (wzrost o 5,8%), sam wzrost stopy jest całkiem zrozumiały. Z kolei dla tych, którzy regularnie śledzą posiedzenia RPP, konferencje prasowe z A. Glapisskim i rozmowy z polskimi bankami centralnymi, centralna decyzja NBP jest zaskoczeniem.
Oczywiście kursy zostały wciągnięte w ostry sentyment. Dopiero w środę złoty zanotował ponad 1,5% koron, a kurs spadł z 5,50 t poniżej 5,60 CZK/PLN. Wraz z krokiem NBP złoty prawdopodobnie również uciekł przed silną presją sprzedażową, a osłabienie złotego poniżej poziomu 5,50 CZK/PLN gwałtownie spadło w IV kwartale.
Podczas gdy pozostałe dwa regionalne banki centralne (NB i MNB) stosują tzw. forward guidance i gracze rynku kapitałowego, lepiej jest, aby przygotowały się do kolejnych kroków, więc NBP przedstawił w środę nieco pozytywną opinię w kontekście z jego ostatnich spotkań. W NBP tylko trzech Zubelewiczów, Gatnar i Hardt od dawna opowiedziało się za stopami, podczas gdy pozostali członkowie RPP, w tym A. Glapiskho, mieli tendencję do bagatelizowania inflacji. Z drugiej strony w mroku inflacji kopalnia Turw osiągnęła szczyt mediacji w Polsce, a także było miejscem, w którym banki centralne zaczęły podnosić roczne stopy na całym świecie (np. R, Węgry, Norwegia, Brazylia i Nowej Zelandii w tym tygodniu), a amerykański Fed również zwrócił uwagę na zmianę. Suma półbanków centralnych, z ich opinią na temat inflacji, znajdowała się pod stałą presją, która wraz z dalszym przyspieszeniem inflacji rosła w połowie pierwszej stawki. Można to przynajmniej wytłumaczyć wahaniami RPP konia z wysoką inflacją.
Informacje, które RPP zawsze publikowała po swojej decyzji, zostały wyraźnie obcięte, ale nie uległy tak zasadniczym zmianom. RPP zastrzega sobie też dosłownie prawo do interwencji w pierwszej kolejności przeciwko złotemu i wykorzystania innych instrumentów polityki pieniężnej, co prawdopodobnie będzie programem zakupu wartościowych papierów wartościowych (QE). A. Glapiski będzie dyskutował o przyszłości łagodzenia ilościowego w Polsce dziś po południu, albo o zakończeniu aukcji NBP dowiemy się w pierwszym tygodniu. Na razie kolejne kroki RPP można jedynie spekulować. Biorąc pod uwagę szybki wzrost PKB i rosnącą inflację, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest stopniowy wzrost rocznych stóp w innych głównych RPP. Szybka normalizacja zmian polityki, m.in. podobnie jak NB, torba nie będzie długo czekać.
Miroslav Novk
Ukończył Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Pradze oraz Finanse i Usługi Finansowe na Wyższej Szkole Finansów i Administracji. Doświadczenie zdobywał w sektorze bankowym w ramach grupy UniCredit, gdzie pracował w departamencie skarbu. Od 2010 roku pracuje jako analityk w AKCENTA. W kręgu jego zainteresowań znajduje się problematyka kursów walutowych. Miroslav Novk nie jest ortodoksyjnym przedstawicielem dnia cyklu koniunkturalnego, co pozwala mu obiektywnie ocenić dzień nie tylko na rynkach finansowych, ale także w dziedzinie gospodarki światowej. Jest autorem szeregu fachowych artykułów i komentarzy eksperckich, z których regularnie korzystają czeskie i polskie media.
AKCENT CZ
AKCENTA CZ jest jednym z najważniejszych dealerów walutowych na rynku czeskim i środkowoeuropejskim z ponad 20-letnią tradycją. Oprócz odpowiednich indywidualnych kursów walut dla kupna i sprzedaży walut oraz minimalnych opłat za płatności za granicą oferuje również zabezpieczenie przed ryzykiem kursowym (transakcje forward i opcje). Firma działa w Polsce, na Węgrzech, Słowacji, w Rumunii, Niemczech i Francji. Portfolio klientów składa się z ponad 39 000 podmiotów, małych i średnich przedsiębiorstw stacjonarnych skoncentrowanych na eksporcie lub imporcie. Posiada licencję instytucji płatniczej i dealera papierów wartościowych przyznaną przez ON.
Informujesz: https://www.akcentacz.cz
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.