„Naszym obowiązkiem jest zapewnienie, aby konflikt nie eskalował i nie rozprzestrzenił się poza Ukrainę” – powiedział Stoltenberg. „Będziemy chronić i bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium sojuszników” – powiedział przywódca Sojuszu wraz z Egilsem Levitsem, prezydentem Łotwy, która przystąpiła do NATO w 2004 roku i graniczy z Rosją. Według Stoltenberga inwazja na Ukrainę powoduje straszliwe cierpienia, a humanitarne skutki tej sytuacji są druzgocące.
NATO zakłada, że doniesienia o rosyjskich atakach na uciekającą ludność cywilną na Ukrainie są prawdziwe. „Istnieją wiarygodne doniesienia o ludności cywilnej, która znalazła się pod ostrzałem podczas ewakuacji” – powiedział Stoltenberg. „Wzięcie ludności cywilnej na ryzyko jest zbrodnią wojenną i jest całkowicie niedopuszczalne” – dodał, podkreślając potrzebę całkowicie bezpiecznych korytarzy humanitarnych.
Scholz, Macron i Si wezwali do rozwiązania dyplomatycznego
Sytuację na Ukrainie omówiło też we wtorek wideo prezydentów Francji i Chin z kanclerz Niemiec. Rzecznik Scholz Steffen Hebestreit powiedział dziennikarzom, że zgodzili się wesprzeć wszystkie negocjacje dotyczące dyplomatycznego rozwiązania wojny na Ukrainie. „Ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Chin będą ściśle współpracować, aby koordynować dalsze wysiłki na rzecz zakończenia konfliktu” – powiedział Hebestreit.
Będą wyglądać konkretne kroki jako wsparcie dla rozmów pokojowych, ale Berlin o tym nie mówił. Trzej szefowie państw i rządów zaapelowali o dostęp pomocy humanitarnej do obszarów walki i utworzenie korytarzy ewakuacyjnych dla ludności cywilnej. „Te trzy kraje są gotowe do udzielenia dodatkowej pomocy humanitarnej” – powiedział Hebestreit.
Chiński minister spraw zagranicznych Wang I powiedział w poniedziałek, że są gotowi pośredniczyć w rozmowach między Ukrainą a Rosją. Minister powtórzył też, że przyjaźń Pekinu z Moskwą jest silna. Chiny jeszcze nie potępiły rosyjskiego ataku na Ukrainę i unikają nazwania go inwazją.
Zełenski wezwał brytyjski parlament do zamknięcia nieba nad Ukrainą
Prezydent zaatakowanego kraju Wołodymyr Zełenski zwrócił się we wtorek do członków brytyjskiego parlamentu. Przemówienie rozpoczęło się podsumowaniem dotychczasowego przebiegu wojny dzień po dniu. Według niego Ukraina jest gotowa do dalszej obrony i nie zamierza się poddawać. Kontynuował słynne przemówienie brytyjskiego premiera Winstona Churchilla i obiecał, że Ukraina „będzie walczyć do końca”.
Podziękował Wielkiej Brytanii i jej premierowi Borisowi Johnsonowi za wsparcie. Wezwał do ostrzejszych kar, które jego zdaniem nie wystarczyły. Ponownie wezwał do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.
Polski samolot MiG-29 może wycelować w Ukrainę
Zełenskij wielokrotnie wzywał również do dostaw myśliwców na Ukrainę. Polska ogłosiła we wtorek, że jest gotowa przekazać wszystkie swoje myśliwce MiG-29 Stanom Zjednoczonym. „Po konsultacjach z rządem i prezydentem Polska jest gotowa bezzwłocznie i bezpłatnie przenieść wszystkie swoje MiG-29 do bazy w Ramstein i udostępnić je rządowi USA” – powiedział Łukasz Jasina, drzwi – przemówienie Stan. Oddział w Warszawie.
Według portalu gazeta.pl może to oznaczać, że Sojusz Północnoatlantycki przekaże wtedy samoloty Ukrainie, której armia też je dysponuje. Reuters poinformował, że amerykańscy prawodawcy próbowali w poniedziałek skłonić administrację prezydenta Joe Bidena do zajęcia się samolotami latającymi z Polski i innych krajów Europy Wschodniej na Ukrainę.
Polska na portal rządowy wezwał także innych członków NATO posiadających myśliwce MiG-29 do działania w tym samym duchu. Słowacja i Bułgaria też je mają.
Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych o dostarczenie jej używanych samolotów o podobnych parametrach. W ostatnich dniach mówi się o amerykańskich myśliwcach F-16, które są już na wyposażeniu Polskich Sił Powietrznych.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.