Heger udała się do Kijowa z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i ministrem spraw zagranicznych UE Josepem Borrellem. Uczestniczyli też w spotkaniu z prezydentem Ukrainy.
WIDEO Spotkanie prezydenta Hegera z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim
Zaktualizowano 21:53 Zełenski wysłał wiadomość do Słowaków. Został opublikowany na portalu społecznościowym przez premiera Hegera.
Zaktualizowano 21:41 „Słowacja wspiera Ukrainę nie tylko słowami, ale także konkretnymi działaniami. Dziękuję premierowi Eduardowi Hegerowi i całemu narodowi słowackiemu za niezbędną pomoc wojskową, a także za ciepłe przyjęcie naszego narodu” – dodał. napisał do teledysku Zełenskiego.
Zaktualizowano 21:30 Premier Heger spotkał się w piątek w Kijowie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhajem, który podziękował mu za słowacką pomoc. „Podczas spotkania premier Ukrainy Denys Šmyhaľ podziękował mi za naszą pomoc i za nadanie UE perspektywy, która daje jej siłę do walki”. napisał premier Słowacji na portalu społecznościowym Instagram.
Galeria zdjęć (6)
Źródło: Biuro Rządu Republiki Słowackiej
Według Šmyhala spotkanie zdominował temat skoordynowanych działań na rzecz zaostrzenia sankcji wobec Rosji. „Musimy pozbawić Rosję możliwości adaptacji i dostosowania dostaw towarów objętych sankcjami przez inne kraje. Wynegocjowaliśmy też pomoc humanitarną i wsparcie dla Ukrainy na jej drodze do członkostwa w UE. UE” – dodał. Šmyhaľ powiedział w Telegramie po negocjacjach z premierem Republiki Słowackiej. – Pokazaliśmy przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, wysokiemu przedstawicielowi UE Josepowi Borrellowi i premierowi Słowacji Eduardowi Hegerowi okrucieństwa popełniane przez rosyjskie wojsko na ukraińskich cywilach – dodał. Šmyhaľ powiedział w Telegramie, dodając, że Ukraińcy nigdy nie wybaczą Rosji tych zbrodni.
Zaktualizowano 20:28 Jak podał Reuters, szefowa KE Ursula von der Leyen obiecała prezydentowi Ukrainy Zełenskiemu szybsze rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Von der Leyen wręczyła Zelenský’emu kwestionariusz podczas bezpośredniego spotkania w Kijowie, które ma stać się punktem wyjścia dla UE do podjęcia decyzji o ewentualnym członkostwie Ukrainy.
Galeria zdjęć (6)
Źródło: SITA/AP/Adam Schreck
„Sformułowanie tej opinii (rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych do UE) nie będzie kwestią lat, jak to zwykle robię, ale myślę, że za kilka tygodni” powiedział szef KE. Zełenski obiecał, że ankieta zostanie wypełniona w ciągu tygodnia. Von der Leyen zwrócił uwagę na sankcje nałożone przez Zachód na Rosję po inwazji na Ukrainę. „Rosja pogrąży się w upadku gospodarczym, finansowym i technologicznym, podczas gdy Ukraina zmierza w kierunku europejskiej przyszłości, więc to widzę” powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej.
Galeria zdjęć (6)
Źródło: SITA/AP/Adam Schreck
Zaktualizowano 19:52 Heger spotkał Zelenskiego. „Dziękuję, Słowacy, powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski”, pisze Heger.
Zaktualizowano 19:50 Za kontrowersyjną uznano wizytę Hegera na Ukrainie, który odrzucił pierwszą ofertę polskiego premiera. Powodem było to, że siły bezpieczeństwa nie poradziły mu podróżować. Tym razem jednak nic go nie powstrzymało. Podczas wizyty podano do publicznej wiadomości informację, że Słowacja przekazała Ukrainie system S-300.
Według analityka ds. bezpieczeństwa Vladimíra Bednářa nie powinno to być postrzegane jako zagrożenie dla bezpieczeństwa Słowacji. Czeski analityk Andor Šándor również zwrócił uwagę na polityczny punkt widzenia. – Nie wiem, na ile wasz premier stara się poprawić wizerunek odrzuconej pierwszej podróży do Kijowa. Najwyraźniej nie chciał teraz przyjechać tam z pustymi rękami. — zauważył Sandor.
Słowacja przekazała S-300 Ukrainie
Podczas wizyty Hegera do wiadomości publicznej dotarła informacja, że Republika Słowacka przekazała Ukrainie system obrony przeciwlotniczej. Ministerstwo Obrony poinformowało dotychczas jedynie o jego przeprowadzce na wschodnią Słowację. Po raz pierwszy potwierdził to premier Heger, a następnie potwierdził to minister obrony Jaroslav Nai. O systemie S-300 mówi się od tygodni. Nai wielokrotnie powtarzał, że Słowacja nie da nic, chyba że otrzyma odpowiednią rekompensatę.
System zastąpi Patriota
Bezpieczeństwo Słowacji jest najważniejsze, a słowackiej przestrzeni powietrznej nie wolno pozostawiać bez ochrony. „Oczywiście myślimy przede wszystkim o bezpieczeństwie Słowacji i naszych obywateli, więc zrobiliśmy ten krok dopiero wtedy, gdy mieliśmy odpowiedni zamiennik systemu S-300, dokładnie tak, jak zapowiadaliśmy. Będzie to czwarta bateria jednego z zaawansowane systemy obrony przeciwlotniczej Patriot naszych sojuszników, które obejmą terytorium Republiki Słowackiej” Zbliżył się słowacki minister obrony Jaroslav Nai.
W ciągu kilku dni Słowacja powinna otrzymać baterię systemu obrony przeciwrakietowej Patriot oraz amerykański personel, który zostanie rozlokowany przez Stany Zjednoczone. Potwierdził to również sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Austin powiedział w oświadczeniu, że system pojawi się na Słowacji w nadchodzących dniach.
„Na moje dowództwo i na prośbę Słowacji europejskie (armia) dowództwo Stanów Zjednoczonych przeniesie na Słowację system rakietowy Patriot wraz z personelem serwisowym. Czekamy na przybycie tej baterii i jej załogi w ciągu najbliższych kilku dni. konsultujemy się z rządem Republiki Słowackiej w sprawie bardziej trwałych rozwiązań obrony przeciwlotniczej.” Austin powiedział w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Pentagonu.
Doceniam hojność słowackiego rządu
Szef Departamentu Sił Zbrojnych USA pochwalił też „hojność słowackiego rządu” w dostarczaniu Ukrainie systemu obrony powietrznej S-300. Według Austina jest to „solidny dowód determinacji sąsiadów Ukrainy do pomocy Ukraińcom w obronie przed niesprowokowaną rosyjską inwazją”. Minister pogratulował również Słowacji „nadzwyczajnych wysiłków” w zakresie pomocy humanitarnej oraz przyjęcia tysięcy ukraińskich uchodźców.
Galeria zdjęć (6)
Źródło: Topky / Vlado Anjel
Według Pentagonu rozmieszczenie systemu Patriot na Słowacji „zbiega się” z wcześniejszymi staraniami Stanów Zjednoczonych o wzmocnienie zdolności obronnych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Według Waszyngtonu system rakietowy uzupełnia wielonarodową grupę bojową NATO we wschodniej Słowacji, w skład której wchodzą elementy obrony przeciwlotniczej z Niemiec i Holandii.
„Jeszcze raz dziękuję rządowi Słowacji za chęć pomocy Ukrainie w zaspokojeniu potrzeb obrony powietrznej dalekiego zasięgu. To tylko kolejny przykład siły naszego Sojuszu i tego, jak działania (rosyjskiego) prezydenta Putina doprowadziły do wzmocnienia NATO. , któremu, jak twierdził, starał się zapobiec” mówi Lloyd Austin. Według niego obecne działania Stanów Zjednoczonych mają na celu uniknięcie ewentualnej rosyjskiej agresji i uspokojenie sojuszników w regionie.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.