Pentagon odrzucił plan przekazania misji Stanom Zjednoczonym – Świat – Aktualności

Polska jest gotowa przekazać Stanom Zjednoczonym wszystkie myśliwce MiG-29 – poinformował we wtorek rzecznik MSZ Łukasz Jasina na Twitterze. Potwierdził to później premier Polski Mateusz Morawiecki.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, którego kraj stoi w obliczu inwazji Rosji, wielokrotnie zwracał się o dostawę myśliwców.

Jednak Departament Obrony USA nie uważa tego planu za dobry. Według Pentagonu plan budzi poważne obawy całego Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że jest to „nie do utrzymania” w odpowiedzi na polską propozycję w środę wieczorem. Według CNN Kirby wyjaśnił, że propozycja Polski jest zbyt ryzykowna, ponieważ Stany Zjednoczone i NATO starają się uniknąć bezpośredniego konfliktu między sojuszem a Rosją.

Dodał, że trwają konsultacje z Polską i innymi sojusznikami NATO „w tej sprawie i złożonych wyzwaniach logistycznych, jakie ona przedstawia, ale nie wierzymy, że polska propozycja jest trwała”.

Podkreślił jednak, że „decyzję o przekazaniu należącego do Polski samolotu Ukrainie” podejmie polski rząd. Jednak za pośrednictwem premiera Mateusza Morawieckiego wyraziła chęć jednomyślnego rozstrzygnięcia tej kwestii w ramach sojuszu NATO – zaznaczyła agencja AFP.

Polska szukała wspólnej drogi

„Po konsultacjach z rządem i prezydentem Polska jest gotowa do bezzwłocznego i bezpłatnego przeniesienia wszystkich swoich samolotów MiG-29 do bazy w Ramstein i udostępnienia ich rządowi USA” – napisał we wtorek Jasina. Według portalu gazeta.pl może to oznaczać, że Sojusz Północnoatlantycki przekaże wtedy samoloty Ukrainie, której armia też je dysponuje.

Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych o dostarczenie jej używanych samolotów o podobnych parametrach. W ostatnich dniach mówi się o amerykańskich myśliwcach F-16, które są już na wyposażeniu Polskich Sił Powietrznych. Warszawa wezwała także inne państwa członkowskie sojuszu, które posiadają samoloty MiG-29, aby zachowywały się w ten sam sposób. Słowacja i Bułgaria też je mają. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Słowacja zaczęła przygotowywać plan przedwczesnego wstrzymania działań swoich migrantów, ale na razie odmawia ich przekazania Ukraińcom.

Polska nie chce dostarczać myśliwców samej Ukrainie. Twierdzi, że nie jest bezpośrednią stroną konfliktu. Jednak dostarczał broń na Ukrainę. – Każda decyzja o dostawie broni ofensywnej musi być podjęta przez NATO jednogłośnie – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. „Dlatego jesteśmy gotowi dostarczyć wszystkie nasze MiG-29 do Ramstein, ale nie chcemy podejmować żadnych działań na własną rękę, bo jak powiedziałem, nie jesteśmy częścią tej wojny” – powiedział. wojska polskiego. wyjaśnił rząd.

Bezpośrednio po ogłoszeniu Warszawy reakcja Waszyngtonu na propozycję była nadal niejasna. Wysokie źródło rządowe, CNN, powiedziało, że administracja zarejestrowała ofertę i nie miała w niej nic do powiedzenia. Późniejsza wypowiedź wiceminister spraw zagranicznych USA Victorii Nuland pokazała, że ​​Stany Zjednoczone zostały zaskoczone polską inicjatywą.

„O ile wiem, nie konsultowano się z nami z wyprzedzeniem w sprawie zamiaru przekazania nam tych samolotów” – powiedział Nuland podczas przesłuchania w Senacie. „Nie mogę się doczekać powrotu do stołu po tym przesłuchaniu i zobaczenia, jak odpowiemy na tę propozycję” – powiedział Reuters.

Brytyjczycy poprą polską propozycję

Wielka Brytania poparłaby Polskę, gdyby dostarczyła Ukrainie weteranów w stylu sowieckim; Jednak taki ruch może doprowadzić Warszawę do bezpośredniego konfliktu z Moskwą, powiedział we wtorek brytyjski minister obrony Ben Wallace dla Sky News.

W weekend szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken podniósł możliwość podarowania Kijowowi polskiego myśliwca MiG-29, za który Polska miałaby wówczas otrzymać samoloty F-16 ze Stanów Zjednoczonych, ale Warszawa odmówiła.

„Poparłbym Polaków i cokolwiek zdecydują” – powiedział Wallace. Dodał, że Wielka Brytania nie może dostarczyć swoich myśliwców Ukraińcom, ponieważ ukraińskie wojsko nie może ich obsługiwać. „Ochranialibyśmy Polskę, pomagalibyśmy im we wszystkim, czego potrzebują” – dodał.

„Ale Polska rozumie, że podejmowane przez nią decyzje nie tylko pomogą Ukrainie (…), ale mogą ją narazić na bezpośredni ostrzał krajów takich jak Rosja czy Białoruś” – powiedział brytyjski minister. Jak dotąd Wielka Brytania wysłała na Ukrainę broń obronną oraz inną pomoc wojskową i humanitarną.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie zwracał się o dostawę myśliwców. Jednak Warszawa ma też amerykańskie myśliwce F-16.

Blinken powiedział w weekend, że Stany Zjednoczone są „bardzo aktywne” w planie zastąpienia wszystkich migasów przekazanych Polsce myśliwcami F-16.

Wallace powiedział również, że rosyjska inwazja nie przebiegała zbyt dobrze z perspektywy Moskwy i powiedział, że większość zabitych należała do rosyjskich żołnierzy, którzy zostali „zdradzili przez okropnych przywódców, przywódców i plany. straszne”. Pozostaje pytanie, czy Moskwa publicznie przyzna się do dużych strat – dodał.

Według niego, Rosja jest coraz bardziej zdesperowana w konflikcie i staje przed „prawdziwym problemem logistycznym”, zwłaszcza w odniesieniu do kilkudziesięciokilometrowego konwoju, który kilka dni temu zatrzymał się na północy Kijowa.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *