Fiala negocjowali z szefem NATO, zgodzili się na wzmocnienie wschodniego skrzydła sojuszu

Aktualizacje: 08.04.2022 12:58
Opublikowany:

Praga – Premier Petr Fiala (ODS) uzgodnił z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem potrzebę wzmocnienia wschodniego skrzydła NATO. Obaj politycy opowiadają się także za dalszymi dostawami sprzętu wojskowego na Ukrainę, która stoi w obliczu inwazji Rosji. Szef NATO podziękował Republice Czeskiej za wsparcie dla Ukrainy i zaangażowanie w wielonarodową jedność Sojuszu na Słowacji. Fiala i Stoltenberg zrelacjonowali wyniki spotkania na Twitterze.

„Zgodziliśmy się co do potrzeby bieżącego i długoterminowego wzmocnienia wschodniego skrzydła NATO oraz co do wagi dalszego dostarczania sprzętu wojskowego na Ukrainę, aby kraj ten mógł lepiej bronić się przed rosyjską agresją”. wzmiankowany Premier Czech.

Czechy przekazały Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości 1,1 mld koron. Jednak ze względów bezpieczeństwa MON od jakiegoś czasu nie precyzuje, jaki sprzęt wysyła, aby pomóc atakowanemu krajowi. Według nieoficjalnych informacji Czechy wysłały na Ukrainę m.in. kilkanaście zmodernizowanych czołgów T-72M produkcji sowieckiej. Według minister obrony Jana Černochovej (ODS), Ukraina zwróciła się również do Czech o pomoc w naprawie uszkodzonego sprzętu. Według niej akta są przedmiotem negocjacji.

Na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli pod koniec marca przedstawiciele państw NATO dyskutowali o wzmocnieniu wschodniego skrzydła Sojuszu w związku z wydarzeniami na Ukrainie. Fiala oświadczył wówczas, że Praga zamierza brać czynny udział we wzmacnianiu skrzydła wschodniego.

Armia czeska wysłała już na Słowację około 200 żołnierzy w ramach grupy bojowej NATO. Sekretarz Generalny Sojuszu pochwalił czeskie zaangażowanie. „Rozmawiałem z premierem Fialą, aby podziękować mu za decyzję Czech o kierowaniu nową jednostką NATO na Słowacji i za silne wsparcie dla Ukrainy”. wzmiankowany Stoltenberg na Twitterze.

Oprócz Czech do wspólnej jednostki sojuszniczej, tzw. Podobne grupy bojowe tworzą sojusze w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii. Wcześniej, po aneksji Krymu przez Rosję, powstała w krajach bałtyckich i Polsce.

NATO Rosja Ukraina dyplomacja armia bojowa Fiala

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *